Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija nosni polipi

nosni polipi

Tudi jaz rabim pomoč…

En mesec se že namreč ubadam s “prehladom”, oziroma, zamašenim nosom. To se mi še nikoli v življenju ni zgodilo, naenkrat se mi je nos zamašil zvečer in od takrat kar nekaj ne pojenja. Večinoma se mi zamaši leva nosnica, pojma nimam zakaj. Več kot 14 dni si že dajem kapljice v nos ker me zelo iritira. Zdaj sem raje nehala, ker je baje zelo škodljivo…Mogoče je kakšen dan v redu, potem pa me spet začne praskati v grlu in sem spet prehlajena, na pol izgubim glas. Kakšen dan nazaj je nekoliko pojenjalo ampak danes sem se sredi noči spet zbudila s POPOLNOMA zamašenim nosom. Alergij nimam oz. nisem nikoli bila alergična na kakšno stvar.

Sprašujem se, kaj je to, in od česa oz. zakaj se to dogaja? So to polipi? Res da se dalj časa tudi ne tečem, da bi se pošteno prepotila, razmišljam tudi, da bi mogoče pomagala savna, da se znebim teh bacilov? Ker mi ni popolnoma nič več jasno. Še posebno mi je zanimivo, da se mi 95% časa maši le leva nosnica. Res bi se tega že enkrat znebila.

prosim za odgovor,

hvala! 🙂

Spoštovani,

podaljšana zamašenost nosu več kot 2 tedna po virusni okužbi zgornjih dihal je običajno postvirusno vnetje sluznice nosu in sinusov , ki lahko traja 6 tednov ali celo do 12 tednov. Čeprav virusov ni več v sluznici, je imunski odziv podaljšan in hkrati značilne spremembe sluznice – pomnožene žleze, ogromno sluzi, oteklina sluznice, slabo delovanje migetalk na celicah sluznice.

Zdravljenje je 7 dni dekongestivne kapljice, nato pa 1 mesec ali več nosni glukokortikoid v pršilu. Tudi pantotenska kislina kot dodatek v zdravilih koristi  – za obnovo migetalk.

 

Znaki dodatne bakterijske okužbe pa bi bili hujša bolečina, ponovno vročina, gnojen izcedek itd.

Lp

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

na orl pregledu mi je bilo postavljena diagnoza DSN, Pharynogolaryngitis chr, GERB i.o. Navedeno je bilo, da “prominirata spodnji nosni školjki, ki sta otekli in draženi, v celo spodnjo školjko desno se utiskuje krista in spina pretina, ki se v zadnjem delu dotika srednje nosne skoljke. Videti je aksesorno ustje v max. sinus desno”.

Po CT pregledu naj bi se dogovorili o datumu operacije nosnega pretina in obnosnih votlin.

Zanima me kaj diagnoza pomeni in kako poteka operacija?

Hvala za odgovor, lp.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

takšna deformacija – krista in spina je posledica pretirane rasti struktur nosnega pretina – hrustanca ali / in kosti. Simptomi so zamašenost, nabiranje goste sluzi na tejk strani nosu in lahko obrazna bolečina na tej strani (v oklici očesa, na čelu). Morda niti nimate GERB, gosta sluz se nabira in zastaja zaradi spine.

 

Z minimalno invazivnim posegom, endoskopska septoplastika, se odstrani odvečne štrleče dele hrustanca in kosti, pri tem se le minimalno prereže sluznico v nosu, rana je tako kar se da majhna. Dodatno še skrčimo spodnji nosni školjki z radiofrekvenco (RF).

 

Akcesorno ustje ni pomembno, kaže na neko vnetje sinusa v preteklosti.

Lp,

 

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Nečaku so diagnosticirali polipe in rečeno je bilo, da je operacija možna šele ko dopolni 18 let. Fant ima kronične težave z dihanjem posebej če je temperatura malo višja. Težavo si lajša z operilom že več let mene pa skrbi da si bo še dodatno uničil sluznico. Zanima me ali obstaja kakšna rešitev. Fant je star 15 let. Hvala za odgovor.

Imam 50 let, polipe sem zacela imeti pred 10 leti in imela operacijo.

Ne voham..
Bila sem na kontroli ,pravi,da so se polipi poslabsali, naj vzamem 10 antibiotik in 10 dni Medrol tablete  in tablet za zelodec se 30 dni, Nakaj naj spricam 2 krat dnevno, potem kontrola, nakar bi naredili operacijo zopet, tokrat s splosno anestezijo.

Kaksnega mnenja ste vi?

V naprej lepa hvala!
Vikica

Pozdravljeni

Zanima me ali je mogoče kje operirati polipe samoplačniško in kolikšna je cena ?
Ker nevzdržim več sem pripravljen plačati samo da mi odpravijo to nosno nadlogo.

Pozdravljeni! Mene zanima za te nosne polipe,ker jst sem naročena šele Marca 2027. Imam to kronično.Je nevarno,če se bi čla operirat al kako? Ki mi je prvič in sem že naročena pa me mal strah ,ker o tem nevem nič.Če mi kaj lahko o tem poveste.

Pozdravljeni, Branko567,

operacija nosnih polipov je možna tudi pri otrocih in jo sama tudi pogosto izvedem, če ni učinka zdravil (nosnih glukokortikoidov in kratkega pulznega zdravljenja s sistemskih glukokortikoidom ter sistemskim antibiotikom). Dekongestivne kapljice se sme uporabljati največ 7 dni, saj potem že nastopi povratni učinek na sluznico.

Simptomi zamašenosi nosu, izcedka, zmanjšanega voha ali celo izgube voha ter kašlja so zelo nadležni, poslabšujejo uspešnost šolskega dela, koncentracijo, motijo spanec in aktivnosti v prostem času. Zaradi nosnih polipov je pogosto bolnike tudi sram, saj tako hudo zamašenost nosu vsi opazijo.

Svetujem, da nečak  redno uporablja nosni glukokortikoid v kapljicah in gre na še en ORL pregled in sicer k rinokirurgu (lahko tudi k meni).

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani Vojko,

 

Nosni polipi so lahko resnično nadležni, saj ovirajo kvaliteto življenja, motijo spanec, dnevne aktivnosti, onemogočajo uživanje v parfumih in hrani, nekatere bolnike je zaradi hude zamašenosti nosu celo sram. Poleg tega vnetje v nosu in sinusih lahko poslabšuje še sluznico pljuč.

Poseg preko nadstandradnega zavarovanja pri eni od zdravstvenih zavarovalnic ali pa samoplačniški  poseg  endoskopska operacija nosnih polipov in sinusov v splošni anesteziji z najsodobnejšo opremo, a brez čakalne dobe, je možen v Sanatoriju MD MEDICINA, Bohoričeva 5, 1000 Ljubljana,  GSM 031 214 444 ali 040 460 774 , [email protected]

Pred op. še pri meni opravite ORL pregled in endoskopijo nosu, skupaj pregledava vaše CBCT ali CT slike sinusov.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani Vikica,

 

glede načina zdravljenja nosnih polipov se vedno odločita skupaj bolnik in rinokirurg. Nekateri bolniki so povsem zadovoljni samo z zdravili – glukokortikoidnimi kapljicami in razpršili ter 1-2-krat letno sistemski antibiotik in morda sistemski glukokortikoid. Predvsem operirani bolniki morajo vsaj 2-krat dnevno izpirati nos s fiziološko raztopino ( z večjo količino 200 do 300 ml), na ta način se čim bolj odstrani biofilm bakterij s sluznice sinusov.

Za bolnike z aspirinsko intoleranco, ki imajo tudi astmo ter nosne polipe, svetujemo še antilevkotrien. Bolniki z največ težavami, ki kljub maksimalnim naporom zdravljenja ne dosežejo olajšanja težav in dobre kontrole bolezni, pa bodo v prihodnosti dobivali biološka zdravila (anti IL-5 in anti IL4 alfa)

Po izsledkih nedavno objavljenih raziskav endoskopska  operacija sinusov in polipov (FESS) prav vsem bolnikom prinese boljšo kvaliteto življenja in olajšanje simptomov tega kroničnega vnetja sluznice ne glede na čas trajanja bolezni – kroničnega vnetja sinusov.

Predlagam, da sledite nasvetom svojega rinokirurga in mu tudi poveste svoje morebitne zadržke do operacije.

Lp,

 

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani Naomi,

operacija je sicer res invaziven poseg, vendar endoskopska operacija sinusov in polipov prinese praktično vsakemu bolniku olajšanje simptomov nosu.

V primeru , da z zdravili kljub že maksimalni uporabi ne dosežete zmanjšanja motečih simptomov nosu in sinusov, vam svetujem endoskopsko operacijo polipov in sinusov (FESS).

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

bil sem na pregledu pri ORL. Pri pregledu z endoskopom in kamero sem tudi sam videl na ekranu v ambulanti obsežne polipe na desni in levi nosnici.  Dobil sem napotnico za CT slikanje sinusov in predlagana mi je operacija.
Ukvarjam se z borilnimi veščinami. Če zelo močno treniram mi hitro zmanjka sape. Zanima me, če je to zaradi polipov.

 

Hvala za vaše mnenje in lep pozdrav.

Pozdravljeni!

Že nekaj časa imam polip v levi nosnici (cca 3-4 leta).
Zadnje 2 leti pa me v zimskem času celo sezono spremlja čisto zamašen nos ki ga spremljata izcedek ki je kot voda in napadi kihanja. Bil sem že pri alergologu in sva izključila alergene za to obdobje.
Lansko leto se mi je stanje proti večeru izboljšalo letos pa ne morem zaspati ker ne morem dihati celo noč.
Spomladi se mi stanje čisto umiri pozno jeseni pa zopet ponovi

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

enostranske spremembe nas bolj skrbijo, lahko bi bil tudi tumor. Potreben je odvzem koščka polipa za histopatološki pregled, nato CT slikanje obnsonih votlin, potem pa naprej načrtovanje endoskopske operacije – odstranitev polipa in odprtje prizadetega sinusa.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdarvljeni, Nejc,

 

Polipi lahko popolnoma zamašijo nosni votlini, seveda je potem dihanje skozi nos slabše – v mirovanju in med spanjem. Zaradi polipov bolniki ne vohajo – to jim zelo uničuje kvaliteto življenja. Nekateri imajo še pritisk in bolečine v predleu sinusov.

Vaša zadihanost pri naporu pa je lahko v odrasli dobi nastala astma, za katero še ne veste. Značilni so tudi napadi kaščlja ob naporu in ponoči.

Gre za podobno imunsko dogajanje v spodnjih dihalih – astma kot v zgornjih dihalih – polipi. Torej čim prej pojdite k pulmologu za teste pljučne funkcije in diagnostiko.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close