Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Nivaquine 100/300mg?

Nivaquine 100/300mg?

Pozdravljeni!
Zanima me drugo mnenje o antimalarikih Nivaquine. Glede na načrt poti, mi je zdravnica v potovalni ambulanti svetovala tablete Nivaquine in sicer vsak da oz. 6 dni na teden eno tableto. Ker nisem poznala teh tablet je nisem vprašala kaj je razlika med temi tabletami (100 mg) in tistimi, ki se jih jemlje le 2krat na teden (300 mg)? Ali se razlikujejo po učinkovitosti?  Ali je sploh pomembno v katero varianto greš? Sedaj ko sem se malo pozanimala se mi pač zdi čudno, da ni omenila obeh možnosti. Potujem po Mehiki, pet tednov. Za odgovor se vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav

2. NIVAQUINE 100 mg (CHL) – sme se jemati tudi v nosečnosti

 Način jemanja: 1 tableta (100 mg) na dan, 6 dni v tednu, na poln želodec, z veliko tekočine.
 Kontraindikacije: alergija na sestavine zdravila, okvara mrežnice.
 Stranski pojavi: srbenje, razne kožne manifestacije, hiperpigmentacija, bolečine v trebuhu, prebavne motnje, slabost.
 Doziranje:
Preventiva:
– 1. dan na večer pred odhodom v malarično področje, čas bivanja na malaričnem področju, 4 tedne po vrnitvi.
Upoštevamo doziranje 6 dni v tednu, 1 dan je »prost.«

Kurativa:
– 6 tablet naenkrat,
– čez 6 ur 3 tablete,
– 2. in 3. dan 3 tablete na dan sočasno.

3. NIVAQUINE forte 300 mg (CHL)

Proizvajalec v navodilu priporoča tedensko dozo 600 mg (2 tbl tedensko v nekajdnevnem razmiku).

Glede na drugačna priporočila WHO in CDC je v Sloveniji sprejeto stališče, da se upoštevajo slednja navodila in NE proizvajalčeva:
 Način jemanja: 1 tableto na teden, na poln želodec, z veliko tekočine 1 teden pred potovanjem, po eno tableto v času bivanja na malaričnem področju in po eno tableto na teden 4 tedne po vrnitvi iz malaričnega področja.
 Kontraindikacije: alergija na sestavine zdravila, okvara mrežnice.
 Stranski pojavi: srbenje, razne kožne manifestacije, hiperpigmentacija, bolečine v trebuhu, prebavne motnje, slabost.

Morate pa vedeti, da preparata v Sloveniji (100 mg in 300 mg) nista registrirana in se uvažata na posebno zahtevo klinik in Inštitutuv. Povsem možno je, da je imela zdravnica, ki vam je svetovala, na voljo le 300 mg preparat. Sicer pa se preparata, kot vidite, razlikujeta v vsebnosti učinkovine, zato pa tudi v doziranju. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Konec meseca potujem v Gvatemalo in ma zanima katere antimalarike mi priporočate. Na Zavodu za zdravstveno varstvo sem dobil tablete Nivaquine 300mg. Zanima me, če so te tableti uredu, če imajo stranske učinke in na kaj moram biti pozoren pri jemanju.

Pri zdravnikih in na forumih sem dobil toliko nasprotujočih se mnenj, da ne vem kaj je res.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, jemanje antimalarične zaščite v Guatemali se priporoča ob bivanju na nadmorski višini pod 1450 metrov. razen v Antigui pri jezeru Atitlan. Tveganje je visoko na področjih Alta Verapaz, Baja Verapaz, Peten, in San Marcos, in srednje na področjih Escuintla, Huehuetenango, Izabal, Quiche, Retalhuleu, Suchitepequez, in Zacapa.
Prvo sredstvo izbora je klorokin (preparat Nivaquine), ki ste ga prejeli.
Stranski pojavi so zelo blagi in redki: lahko se pojavi slabost, driska, glavobol, nemir, srbečica, težji stranski pojavi so izjemno redki. Zdravila jemljite v skladu z navodili, ki ste jih prejeli v ambulanti za potnike, poskrbite pa tudi za zaščito prek piki insektov – z repelenti. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close