Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Nenavaden pritisk in pulz

Nenavaden pritisk in pulz

Spoštovani

Vedno sem imel normalen do nizek pritisk. Mi pa zadnje mesece dostikrat razbija srce, da ga čutim in sem si spet meril z ročnim merilcem. Ženi kaže ves čas približno enako tam 125/75, meni pa (žal) ne…

V več dnevnih zapored sem ugotovil naslednje čudne reči:

1. Zgornji pritisk imam precej višji od spodnjega, pulzni pritisk imam torej 50 in več, kar pravijo, da je še bolj nevarno kot povišana sp. in zg. pritisk 🙁

2. Utrip srca je čuden. Ponoči se včasih zbudim ob 5 uri ali kasneje in mi srce divje tolče, brez razloga, saj sem spal! Takrat bi moral biti najnižji utrip. Zjutraj si tako v mirovanju lahko namerim tudi 96. Potem do poldneva počasi pade in do noči je tam okrog 75. Obratno pa mi pritik od jutra ko je normalen razste (zgornji).

Torej je nekaj narobe tako s pritiskom in utripom, pa ne vem v kakšni povezavi je to dvoje. Je po “priprava” za infarkt?

Denimo meritve od danes so naslednje, da si lažje predstavljate:

zg.pritisk/sp.pritisk utrip
121/76 96
123/68 87
135/76 83
124/76 81
134/70 78
142/72 79
130/79 75
134/84 70
133/76 77
130/75 79
137/83 76
130/74 76
130/77 82

Te vrednosti so vse v mirovanju!

Na merilcu sem videl tudi že 156/110!!! A ko sem čez 3 minute ponovil je bilo bistveno manj…

Zdaj me že malo skrbi, ker imam “šele” 38 let. Težo imam normalno, ne kadim, gibljem se premalo, a se skušam vedno več. Bi po povedanem ocenili, da imam težave s srcem?

Miha

Spoštovani!

Vse vrednosti so normalne. Kar se tiče hitrejšega utripa bi najprej poskusil z nekaj več telesne dejavnosti, ki poveča telesno pripralvjenost, katere zank je tudi nižji utrip v mirovanju.

Iz tega ni mogoče posumiti na bolezen srca.

Opisana dogajanja bi prej pripisal psihičnim vzrokom, kot čemerkoli drugemu.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close