naša težava ali težavica
dober večer
Prvič sem na tem forumu, saj sem dolgo časa premišljevala, če bi ali ne bi pisala. Pa se mi zdi, da bom ravno tu dobila najboljši možen odgovor.
Naš sinko se je rodil kot nedonošenček in jee bil oz. še vedno je voden v amb. za otroke s PP v MB. Z njim sicer ni nič narobe oz. ima nekaj manjših težavic, kot so droben nemir, ne koncentracija, visoki pritisk, gibalno je zelo nespreten in niti nima volje, da bi se bolje gibal, bil bolj aktiven.
Naš sin je namreč tudi pretežak, v primerjavi s svojimi vrstniki, pri 4 letih in 2 mesecih ima 25kg.
Pa se mi zdi, da če bi bil aktiven, da jih ne bi imel toliko,ampak on preprosto noče, noče voziti kolo, če le pot ne vodi po ravnem, kolikor je malo v hrib gor ali dol, že začne tečnariti in cviliti, da on tega noče in ne more, če mu med igro kaj ne gre, postane takoj vzkipljiv, da on tega ne zna in ne more….učenje , ja, če ne poteka tako kot on hoče, potem ni nič, počel bi vedno eno in isto, tako da ful ni zanimivo, in predvsem rad gleda risanke.
no, pa sem se odmaknila od naše težave. Zanima me, kako naj otroka, ki sicer ni otrok s PP dobesedno, neke vrste pa je, saj bo dobil tudi specialnega pedagoga, kako naj ga motiviram za gibanje, da bo posledično izgubil kak kg in kako naj ga hranim, da ne o pridobival preveč kg
sem čisto zmedena in sama v tej težavi, zato za vsak nasvet lepa hvala
Ne vem,če vam bo lahko pomagala. Samo vam bom napisala naše izkušnje. Naša je tudi nedonošenček in ima tudi velike težave s koncetracijo(kar je večinoma značilno za vse nedonošenčke) da skače kar iz ene igre na drugo kot kobilica-dobesedno. Nam je zelo pomagala delovna terapevtka in vpis v vrtec.
Jaz bi se na vašem mestu pogovorila z osebno pediatrinjo,naj vas zopet pošlje v RA in tam se zmenite za obisk delovne terapevtke. Naši je zelo pomagalo kolo-poganjalec. Žal mi je,ker ga nisem že prej kupila. Ker z njim si je zelo popravila motoriko in je dosti bolj spretna.
Je pa res,da so nedonošenčki zelo zahtevni. Doma imam dva in je velika razlika med njima dvema. Je pa res,da tamala je bila zelo ekstremen nedonošenček(26.T). Lahko rečem,da sedaj pri njenih skoraj štirih letih,se je malo umirila in se igra bolj zbrano in tudi bolj poslušna je. Upam,da vam je kaj pomagalo iz moje strani.
Otroci predšolske uzrasti rabijo gibanja,veliko gibanja,manj pa diete.Najdite nekaj kar ga bo veselilo in bo rad delal.Če ne mara kolo-žoga.Če ne rad teče-plavanje…
Moje iskušnje so da sem nehala kupovati sladkarije, nobenih čipsov in podobne stvari.V tej starosti jih še lahko prepričamo da ni sladkarij,mamica pozabila.
.Upisala sem je na tečaj za malčke 3x tedensko(2x je telovadila in enkrat plavala).Ples je tudi primeren.Pa še veliko smo bili zunaj.Ne se preveč obremenjevati hiter rast šele pride.Otrok tudi čuti vašo stisko glede njegove teže.Čim manj čuti tega,lažje bo obema
Za hranjenje bo kdo drug povedal, ker se na to ravno ne spoznam z izjemo že vsem znanega ‘čim manj sladkarij, čim več sadja in zelenjave, malo maščob, veliko vode, malo sokov, če pa že sok pa naj bo razredčen z vodo’.
Glede gibanja…domnevam, da ima tudi nek odpor ker pri tem ni spreten. Če lahko hodi po ravnem in pri tem nima težav, potem hodite po ravnem(če ste iz Maribora, je proti Koblarjevemu zalivu lepa ravna pot ob Dravi). Ko bo brez težav prehodil neko določeno razdaljo po ravni poti, pa lahko začnete z manjšimi vzpetinami. Nima smisla da bi mu izbijali voljo do hoje nasploh, če se mu zdi da ne zmore. Najprej mu morate pokazati kaj zmore, šele potem se usmerite na izzive.
Kaj pa plavanje? Ni velik napor, zabavno je in predvsem zelo koristno.
Morda bi mu bil všeč trampolin, tisti majhni so kar poceni, samo na varnost je treba malo pazit. Ponavadi otroci zelo uživajo, zraven si bo krepil mišice v nogah, da bo kasneje lahko brez težav vozil kolo.-kaj točno ga moti pri kolesu? Ne zmore poganjati ali ima slabšo koordinacijo in ga je zato strah voziti? Če so težave glede koordinacije, lahko poskusite z manjšim kolesom kot je dejansko primerno za njegovo višino(če si ga imate možnost kje izposoditi). Pedala vzemite dol in naj se poganja samo z nogami od tal-tako bo lažje razvil dobro koordinacijo na kolesu. Ko to obvlada, pa lahko poskusite s pedali. Ne ga silit, sploh če imate občutek da ne bo uspešen-iz napisanega se mi zdi, da ga vsah neuspeh prizadene, zato je dobro, da najprej doživi pri gibanju veliko uspehov in ima pri tem lepe izkušnje, da potem do tega ne bo imel odpora.
Kako osmislite sprehode? Greste zgolj ‘na sprehod’ ali je za tem sprehodom kak namen? Mogoče bi ga bolj pritegnilo, če bi med sprehodom počeli kaj zanimivega-potem bi se zamotil in ne bi več toliko razmišljal kaj zmore in kaj ne. Lahko se en dan odločite, da greste poiskat najlepše kamenčke, ki jih boste kasneje doma pobarvali. Lahko nabirate listje(zdaj ko je jesen) in potem doma iz tega naredite drevo(na velik kos papirja nalepite liste in veje,kostanje…) Lahko se igrate raziskovalce, štejete labode v vodi,…ne vem, bluzim. Takšne aktivnosti imam v mislih da bi ga pač pritegnile k gibanju. Glede na to, da rad gleda risanke, lahko to potem prenesete v vaše aktivnosti-na primer “Kaj pa če gremo iskat zaklad tako kot … zadnjič v tisti risanki?”-lahko narišete preprost zemljevid, v neko škatlico skrijete bonbon, manjšo igračo ali kaj podobnega, nekam skrijete…in potem skupaj z njim to iščete(zunaj)-verjetno bo radoveden, kakšen zaklad bosta našla, pa še gibal se bo.
pozdravljeni
sem šele sedaj do računalnika prišla in hvala vsem za kakršnokoli pomoč
No, pri nas je tako, če grem bolj v detalje. Do 2. leta smo hodili v LJ na preglede, je bilo vse OK, dokler ni na svet prišla sestrica. Od takrat dalje se vidno redi in to me moti. Včasih se mi zdi, da je samo z očmi, ne z lakoto, da mu le ne bi sestrica pojedla kaj več. Pa pustimo to, vse to s hrano bomo že nekako zvozili, saj konec koncev ne poje pa spet tako grozno veliko, da z več gibanje ne bi mogel vsega tega pokuriti.
Všeč so mi ideje ki mi jih je podala Lari2,izvrstno, sama se kaj takega sploh nisem spomnila, mi je kar žal, pa bomo nadoknadili.
Kar se kolesa tiče, ko gremo k banici, ki ima raven teren bi fant skoz kolesaril. Njega ne jezi osebno kolo,ampak teren. Kolikor se mora malo bolj potruditi, v hrib naprimer, se že krega in joče, da naj ga vlečemo ali porivamo. Ne da nopče, tudi potruditi se noče, malo nas že za nos vleče, se mi zdi.
Ko smo se poleti hodili plavati, je bila totalna kriza. Neverjeten odpor je imel do tega, držal se je svojega obroča in bil trd v njem ko kamen. Še vsi ostali so videli, da mu ne odgovarja, se mi zdi, da so nas nekateri gledali, kot da z njim nekaj ni v redu, ker sva se trudila in ga prepričevala, da je vse v redu, da je fino in naj se sprosti. Po tistem smo šli na morje in ko je videl vodo,morje, je šel takoj v jok, da on noče biti tu in gre nazaj. Bog ne daj, da bi ga dal na blazino in peljal v globoko vodo, se mi zdi, da smo sami naredili napako, ko smo ga v toplicah dali v obroč in v vodo, on sam pa sploh ni imel izbire. Ampak bila sem prepričana, da bo užival, tako kot doma v bazenu, kjer je voda seveda bistveno manj, ampak ga ven nisem spravila, ko je bil že skrajni čas.
Vrtim se v takem začaranem krogu, ko ne vem, ali nekatere stvari res ne zmore, so mu pretežke, ali pa me samo izsiljuje, da bi s tem pridobil mojo pozornost. Res ne vem
Da ima težave v gibanju, to so potrdili vsi specialisti do sedaj, takopediater,psiholog in defektolog, sedaj 11.11 pa imava spet letno kontrolo v RA, pa bomo vidli, kaj bo rekla.
Hvala za ideje, sploh tista z škatlico in zakladom nam je všeč, jo bomo sprobali in upam, da se bomo fajn pri tem imeli
Za enkrat hvala in se priporočam
prijazen pozdrav
Ima običajen mišični tonus? Če lahko normalno poganja kolo po ravnini, mu blaga vzpetina ne bi smela predstavljati prevelikih težav. Predlagam da začnete z res kratkimi, blagimi vzpetinami, po možnosti s takimi, da se najprej spustite po hribu, da dobi zalet za vzpetino in mu ne bo potrebno preveč poganjat. Ima kolo s prestavami, jih pravilno uporablja? Je lahko kar problem priti v hrib če ima nastavljeno napačno prestavo. Če obupa na nekem hribu kjer se vam zdi da bi zmogel, in vas prosi, da mu pomagate, se lahko zmenite za kompromis-na primer ‘sam se še potrudi do tistega ovinka, nato pa ti bomo pomagali’. Na začetku naj bo to manjša razdalja, potem pa podaljšajte tisto razdaljo ki jo mora premagati sam. Če se upira, je to konec poti-se obrnete in greste nazaj. Spet bi bilo dobro, da izbirate takšne poti, za katere ve da pripeljejo do nečesa zanimivega ali do nečesa kar si želi-tako bo bolj motiviran da pride do cilja.
Glede odpora do plavanja-domnevam da se ne boji vode nasploh ker pravite da uživa doma v bazenu. Morda se boji samo globoke vode. Na tej točki ga jaz ne bi silila iti v globoko vodo, prav tako bi ukinila obroč. Če greste v bazen, se naj igra v tistih z nizko vodo, dokler ne bo tam povsem sproščen, ga ne bo motilo pršenje vode in ne bo prestrašen če bo tu in tam po pomoti dal glavo pod vodo. Počasi prehajajte v globoko vodo, naj gre skupaj z vami in po možnosti brez obroča. Če ga je strah, bodite ob robu, da se tam drži, če ga je pretirano strah, ne hodite noter na silo. Cilj je predvsem v tem, da vam bo v vodi zaupal, da se mu ne more zgoditi nič če ste vi zraven.
Poznate Halliwickovo metodo? Je prilagojena metoda plavanja predvsem za osebe s posebnimi potrebami, in za tiste ki imajo velik strah pred vodo. V tej metodi je bistveno da se otrok brez strahu navadi na vodo in da se navadi brez pripomočkov-ni obročev, ni rokavčkov in podobnega. Dela se počasi, po točkah, najprej zgolj navajanje na vodo, šele potem sledijo različne dejavnosti, kot so lebdenje na vodi, vrtenje ipd. Otrok se tam na zabaven način nauči pravilnega dihanja v vodi, dela z drugimi…v vodi se izvajajo zanimive dejavnosti, različne vaje, cilj vsega pa je, da je otrok v vodi sproščen in samostojen, ne glede na njegovo oviranost.
LAri2, najlepša hvala za vaše odgovore.
Nisem bila na forumu, smo zboleli in nikakor ni bilo časa še za to. Včeraj sva bila na pregledu v RA in naš otrok definitivno potrebuje oz. bo potreboval spec.pedagoga, takov vrtcu kot kasneje v šoli. Ga je dr dala že kar (malo po vezah ) v novemberski senat, da ga bodo obravnavali, da dete čim prej dobi pomoč
Po pogovoru z dr, ugotovimo, da je zaradi prevelike teže, ki sicer ni ne vem kako grozno prevelika, je pa, je okorn, gibalno oviran, poleg vsega ima ploska stopala in ga kmalu nogice začnejo boleti, če naprimer dolgo hodi ali kolesari, zato najbrž ne mara sprehodov. Kar se tiče kolesarjenja, so vzponi in padci zelo, zelo blagi, samo mislim, da se njemu pač ne da in ne ljubi pomatrati,potruditi.
Za to metodo pri plavanju slišim pa resnično prvič in mi kaj dosti ne pomaga, če ne vem, kako naj jo izvajamo.
hvala za vse in prijazen pozdrav
Če vas zanima metoda po Halliwicku je najboljše da se obrnete na društvo Halliwick Slovenija. Imajo tudi spletno stran in tam boste našli večino informacij. Metode ne izvajate sami, ampak se vpiše na tečaj, ki ga vodi nekdo ki dobro pozna metodo, vi pa ste otrokov ‘spremljevalec’, ki mu pomaga izvajati različne dejavnosti.