Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija Napaka pri ortodontskem zdravljenju – odmrli enki

Napaka pri ortodontskem zdravljenju – odmrli enki

Pozdravljeni,

hčeri sta pri ortodontskemu zdravljenju odmrli in posiveli enici. Zgodilo se je namreč, da ji je dan po obisku ortodonta ( kjer ji je očitno preveč privil potrgal korenini) narasla temperatura, zatekel obraz in dlesen, zato je šla nazaj ortodontu, ki jo je poslal k zobozdravniku. Ta je po RTG slikanju ugotovil gnojno žarišče v koreninah v obeh enic, zato ju je odprl in zoba zdravil. Zadaj je od tega pol leta, po barvi zob je očitno da sta mrtva. Kaj lahko storimo?

Spoštovani,
redosled dogodkov, ki jih opisujete, ni mogoč na način, kot si ga razlagate. Z ortodontskim aparatom enostavno ni mogoče na zobe aplicirati tako močne sile, da bi ta “potrgala korenine”, kot ste to navedli v svojem pisanju. Tudi če bi ev. prišlo do odmrtja zob kot posledice njihovega ortodontskega premikanja (čeprav se tovrsten zaplet zgodi izredno redko, pa še to v primerih, ko k takemu izhodu pripomorejo še drugi pridruženi neugodni vzroki in razlogi), zadeva nikoli ne poteka tako na hitro in tako akutno, kot jo opisujete v vašem primeru. Takole na daleč in zgolj na podlagi vašega pisanja sicer težko objektivno ocenjujem, kaj se je pravzaprav zgodilo. Moj odgovor je torej lahko le splošne in načelne narave. Predvidevam pa, da sta bila omenjena zoba že pred samo namestitvijo ortodontskega aparata prizadeta. Morda sta bila v preteklosti podvržena kakšni poškodbi, udarcu, ki je povzročil, da je zob počasi odmrl. Taki procesi se lahko zgodijo skoraj ali povsem asimptomatsko. Morda je bila prizadetost tudi drugačne narave. Ko pa se je zob dodatno še obremenilo z normalno ortodontsko silo, je bilo to dovolj, da se je zob “zbudil”, prej prikrito in asimptomatsko vnetje se je okrepilo in prišlo je do klinične slike, ki ste jo opisali. Kot rečeno, vse to so samo domneve in možni vzroki dogajanja. Pravite, da so zobje sedaj potemneli, in sprašujete, kaj se da storiti v zvezi s tem. Obstajajo metode lokalnega beljenja zobne krone, ki so lahko zelo uspešne in v mnogih primerih lahko prinesejo zadovoljiv rezultat. Več vam bo o tem povedal vaš zobozdravnik. Vedno pa je mogoče tovrstne situacije reševati z estetskimi keramičnimi luskami. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni.

Ni ravno isti primer, vendar me vseeno zanima, glede na to da imam isto problem pri enici. Nosim fiksni zobni aparat in me sedaj dva dni enka nenormalno skeli ko popijem ali pojem karkoli mrzlega. Ali je to zaradi aparata, sama sem takoj pomislila na najhujšo možno verzijo da mi odmira zob, vendar po prejšnjem odgovoru sklepam da to ni možno 🙂
Torej kaj menite da bi bil lahko problem in kako se tega rešiti? Ali je zob samo prehlajen, ali je kaj poškodovan…roji mi ogromno stvari kaj vse bi lahko bilo.
Hvala za odgovor.
Sara

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
med ortodontsko terapijo se lahko včasih pojavi tudi bolečina, ki jo opisujete. Prepričana sem, da vas je s tem seznanil tudi vaš ortodont. Kadar pa se ta bolečina stopnjuje in postaja nevzdržna in morda celo kljuvajoča, takrat je prav, da obiščete na svojega ortodonta, da preveri, kaj se dogaja, in ustrezno ukrepa. Ortodontsko zdravljenje je že po svoji naravi zelo dobro načrtovan in nadzorovan proces, pa vendar se včasih lahko pojavijo tudi kakšni neželjeni učinki, ki so na srečo zelo redki, a moramo biti kljub vsemu pred samim zdravljenjem z možnostjo njihovega pojava seznanjeni. V res zelo redkih in izjemnih primerih lahko tako pride tudi do odmrtja zobnega živca, vendar kot sem napisala že v prejšnjem sporočilu, so v takšnih primerih praviloma pridruženi tudi kakšni drugi vzroki. Svetujem vam torej, da v primeru skrbi in močnejše bolečine predčasno obiščete vašega ortodonta, oziroma ga s tem vsekakor seznanite na naslednjem kontrolnem pregledu. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close