Najdi forum

Mr leve rame-izvid

Pozdravljeni!
Ker je čakalna doba za ortopeda zelo dolga vas ptosim za razlago izvida saj me zelo skrbi kaj se dogaja z mojo ramo. Nisem imela nobene poškodbe ali udarca. Imam zelo hude bolečine v rami in sedaj me je začel boleti še vrat ter hrbtenica. Kaj lahko storim da se mi stanje izboljša?
Izvid:
Majhen izliv v glenohumeralnem sklepu.
Izrazit nehonogen signal edema kodtn ine glavice in vratu humerusa zlasti lateralno. Ostali prikazani skelet ima normalen signal. Brez prepricljivih znakov za omejene formacije v kostnini ali destrukcijo korteksa.
V AC sklepu ni posebnosti.
Subakromialni prostor je ohranjen.
Tanka plast tekocine v subakromialni subdeltoidni burzi.
Tetive in mišice rotatorne mansete so ohranjene.
Tetiva dolge glave bicepsa poteka normalno v žlebu do insercije, ob njej je v zlebu nekaj tekočine.
Mnenje:
Izrazit edem kostnine glavice in vratu humerusa zladti posteriorno in lateralno lahko predstavlja kontuzijo ,vnetje, možna je tudi infiltracija.
Verjetno sekundarni majhen izliv v glenohumeralnem sklepu ter v subakromialni subdeltoidni burzi.
V odvisnosti klinicne koleracije pride v pištev nadaljna fiziatricna ali onkološka obravnava.
Tenosinovitis dolge glave bicepsa.

Zakaj onkološka obravnava???

Najlepša hvala za vaš čas in odgovor.
Lp

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo izrazito oteklino glavice in vratu nadlahtnice, zlasti v zadnjem in zunanjem delu, ki je lahko posledica udarnine, vnetja ali vraščanja tkiva (zaradi slednjega priporočajo onkološko obravnavo – je pa ta možnost med vsemi najmanj verjetna). Navajajo tudi nekaj prekomerne tekočine (znak draženja) v ramenskem sklepu (lahko posledica otekline glavice in vratu), v podakromialni sluzni vrečki ter ob kiti dolge glave dvoglave nadlahtne mišice.

Pred pričetkom zdravljenja je potrebno razčistiti vzrok otekline. Priporočam čim prej opraviti še CT slikanje obolelega ramena, nato pa pregled s posnetki ter izvidi.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za tako hiter odgovor.

Imam še eno vprašanje. Roka oz.rama me boli že priblizno 4 mesece. Bolečine so se začele 2 dni po tem ko sem na hitro dvignila hčerko(16kg) z levo roko, ker je padla in jo potem nesla v drugo nadstropje vse z levo roko. Ampak tisti trenutek me ni nic zabolelo, šele čez 2 ali 3 dni me je začelo boleti. Bi lahko zaradi tega prišlo do nastale situacije?

Lp

Pozabila sem vam še napisati da sem opravila tudi rtg rame.
Izvid:
Humeroskapularni sklep je primerne širine in gladek.
V mehkih tkivih okolu ramena sprememb ne vidim.
Struktura prikazanega skeleta je videti redkejša.

Na podlagi tega izvida sem potem opravila MR preiskavo.

Prosim.

Da, spremembe so lahko posledica hitrega dviga hčerke. Opis rentgenskih slik dodatno zmanjšuje možnost onkološkega razloga.

Glede na to, da ste rentgensko slikanje že opravila (CT slikanje tudi temelji na rentgenskih žarkih), priporočam, da namesto CT slikanja, opravite še slikanje ramena z magnetno resonanco (MR) s KS (s kontrasnim sredstvom, vbrizganim v žilo srčno dovodnico (veno)) in da predete na pregled z vsemi opravljenimi posnetki ter izvidi.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za vaš čas in odgovor.
Bom opravila še MR z KS.

Lep pozdrav!

Prosim. Velja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Dne 14.3.sem opravila MR s kontrastom. Danes sem prejela izvid :
Še vedno je prisoten izrazit edem glavice humerusa z mestoma sklerotičnimi področij proti velikemu tuberklu.
Viden je manjši izliv subdeltoidno.
Blag edem AC sindezmoze.
Majnši izliv ob tetivi dolge glave bicepsa.
Blago edematozna tetiva m infraspinatusa in supraspinatusa.
V vseh opisanih področij je vidno postkontrastno obarvanje.
V sklepu je minimalen izliv.
Destrukcije skeleta ne vidim.
Svetujem koleracijo z kliničnimi podatki,laboratorijskimi izvidi.

DD avaskularna nekroza?(nima sicer tipičnega izgleda)
Vnetje?
Svetujem še CT.
Po potrebi nadaljna diagnostika-biopsija?

Bila sem tudi še enkrat na slikanju rame:
V področju velikega tuberkla vidna manjša razredčitev 2x2cm,špranje ohranjena.

Prosim če mi lahko poveste kaj zdaj to pomeni? Kaj pomeni to obarvanje?
Ali je vsaj kaj izboljšanja od prejšnjega izvida?
Ker me ta rama že boli več kot 6 mesecev me zanima če bi pomagala blokada?

Najlepša hvala že v naprej!

Lep pozdrav!

Pozdravljeni,

Prosim če mi lahko poveste kaj zdaj to pomeni? Kaj pomeni to obarvanje? Obarvanje je posledica razširitve barvila v obarvane strukture, kar je znak, da so te strukture prekrvljene.

Ali je vsaj kaj izboljšanja od prejšnjega izvida? Tega na osnovi obeh izvodov slikanja z MR ne morem zaključiti, saj opisi niso dovolj natančni. Moral bi pregledati posnetke prejšnjega in zadnjega slikanja z MR.

Ker me ta rama že boli več kot 6 mesecev me zanima če bi pomagala blokada? Glede na navedeno v izvidu, blokade ne priporočam, saj bi lahko stanje še poslabšala.

Priporočam, da opravite še slikanje ramena z računalničko tomografijo (CT), kot je svetoval tudi radiolog, nato pa, da pridete na pregled z vsemi izvidi in posnetki slikanj.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Tudi mene neki zanima glede izvida leve rame. Septembra se mi je ob bolj lahkotnem gibu med telovadbo zgodil tretji izpah po atroskopiji pred 20 leti. Bolecina je trajala skoraj 5 mesecev in opazam,da imam zdaj omejeno gibanje in tudi moč te roke.

Mr izvid pravi, da imam kostni bankrot, velik edem na glavici humerusa, hill sacs poškodba in parcialno poškodbo t.supraspinatusa..kaj vse to pomeni? Kakšno zdravljenje naj pričakujem?

Hvala za odgovor, lp

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo Hill-Sachs-ovo poškodobo glave nadlahtnice (vgreznjenje v zadnjem delu), zlom spodnjega sprednjega dela čašice lopatice (obe poškodbi sta posledica izpaha(ov)), kostni košček v sprednjem dleu sklepa, ob kiti mišice subskapularis (sprednja mišica rotatorne manšete) ter delno poškodbo kite mišice supraspinatus (zgornja mišica rotatorne manšete).

Za odpravo težav bo vsekakor potrebna artroskopska ali celo klasična (odprta) operacija.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Že več kot pol leta imam težave v obeh ramenih. Rami sta sicer gibljivi, ob določenih gibih pa se izzove bolečina (ta se pojavlja predvsem pri gibih s potiski nad glavo, skleci), ko se rama razboli, je spanje na rami oteženo.

Zaradi omenjenih bolečin sem opravila MR slikanja, sedaj pa vas prosim za mnenje glede postopanja oz. kaj izvid sploh sporoča. Je potrebno opraviti fizioterapijo ali samo zagotoviti dovolj počitka?

Izvid leve rame se glasi:

Sunhondralne ciste kostnine akromioklavikularnega sklepa z edemom subhondralne kostnine distalne klavikule – lahko inflamatorne spremembe z erozijami. Minimalno tekočine v sklepu. Izliva v SA-SD burzi ni.

Tetiva suprasinatusa je minimalno spremenjene strukture ob narastišču, sicer primerne debeline, brez rupture ali edema.Ostale tetive roratorne manšete so v mejah normale, ohranjene kontinuitete in primerne strukture.

Tetiva dolge glave bicepsa leži v sulcusu in je ohranjena, izliva v tetivni ovojnici DGB ni. Glenohumeralni sklep je primerno širok, labrum ohranjen, izliva itraartikularno ni. Muskulatura periartikularno je primerna.

Mnenje: Inflamatorne spremembe AC sklepa z edemom distalne klavikule in erozijami subhondralne kostnine. Začetna tendinoza suprspinatusa. Brez znakov za rupturo RM manšete, brez izliva.

Izvid desne rame:

Edem subhondralne kostnine akromioklavikularnega sklepa predvsem na strani distalne klavikule. Prisotne tudi manjše ciste subhondralne kostnine, minimalno tekočine v sklepu. AC distanca ohranjena, brez diastaze. Izliva v subakromialno subdeltoidni burzi ni. Periartikularna mehka tkiva primerna.

Tetiva supraspinatusa ohranjena in primerne strukture. Brez edema. Tetiva subskapularisa ter posteriorno teitivi infraspinatus in teres minosr so ohranjene kontinuitet. Izliva v glenohumeralnem sklepu ni, artikularne površine so gladke, labrum ohranjen. Mišice periatikularno so v mejah normale, tekočinske kolekcije ni. Tetiva dolge glave bicepsa leži na anatomskem mestu v intertubekularnem žlebu in je brez posebnosti, izliva ni.

Mnenje: Edem subhondralne kostnine AC sklepa s subhondralnimi cistami-znaki lokalne iritacije, bilateralne simetrične spremembe DD lahko inflamatoro, po obremenilno, drugo? Korelacija s kliniko.

 

Lep pozdrav, Teja

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo obrabne spremembe in draženje v sklepih med ključnicama in lopaticama (akromioklavikularna sklepa) obojestransko.

Najprej priporočam izvedbo fizioterapevtskega zdravljenja – lokalno protivnetno obsevanje. Če bolečine ne bodo nazadovale na znosno raven, priporočam ultrazvočno vodeno prejetje injekcij(e) lokalnega anestetika in hormonskega protivnetnega zdravila (“blokado(i)”) , če tudi ta(i) ne bo(sta) težav omejila(i) na znosno raven, priporočam artroskopsko operativno zdravljenje – odstranitev akromialnega dela ključnice.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Najlepša hvala za tako hiter odgovor. Prosim vas še za naslednje mnenje.

Na MR slikanje sem bila napotena s strani osebnega zdravnika, obravnave pri ortopedu nisem opravila. Glede na izvide slikanja je smiselno, da prvo opravim še klinični pregled s slikami pri ortopedu ali se naj obrnem sedaj direktno na fizioterapevta? Ko govorite o lokalnem protivnetnem obsevanju, je to mogoče izvesti pri vseh ponudnikih fizioterapevtskih storitev ali moram pri iskanju ustreznega fizioterapevta preveriti, da ponujajo to možnost?

Lp, Teja

Pozdravljeni,

prosim.

Vsekakor bi bilo dobro, da pred pričetkom zdravljenja opravite pregled pri enemu izmed ortopedov, kirurgov ali travmatologov, ki se ukvarjajo(mo) z boleznimi in poškodbami ramenskih sklepov.

Navedena obsevanja lahko sicer opravite pri vseh ponudnikih fizioterapevtskih storitev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zadnjih par let opažam povečevano bolečino v desni rami, ki sem jo večinoma »pripisal« temu, da sem pogosto spal na desnem boku z roko podloženo pod glavo. Sem sicer upokojen inženir in roke fizično nisem preobremenjeval z nekimi ponavljajočimi gibi.

Kot kažejo lanske in letošnje RTG slike gre za kalcinacijo v ramenu – opravljen imam tudi svež MR desne rame (izvid prilagam), čez dober mesec grem k ortopedu, me pa zanima kaj me čaka ( mogoče operacija?) oz. možnosti zdravljenja.

Glede na izrazito zadebeljenost tetive me zanima ali lahko roko zmerno obremenjujem oz. ali bi bilo bolje, da roka počiva – miruje?

Trenutno bolečine lajšam (najbolj izrazite so ponoči v mirovanju) z Nalgesinom Forte 550 mg – 1x dnevno. Z njegovo uporabo v daljšem času pa ne bi rad naredil dodatne škode ( je pač nesteroidni antirevmatik s svojimi tudi negativnimi učinki).

Prosim za Vaše cenjeno mnenje oz. nasvet.

 V naprej hvala za odgovor!

Lep pozdrav!

 

Izvid MR desne rame

Viden je manjši izliv subdeltiodno.

Tetiva muskulus supraspinatusa je izrazito zadebeljena, heterogena, edemantoza z večjo kalcinacijo premera 12 x 10 mm ob kateri je viden edem  z znaki izrazite tendinopatije.

V tetivi infraspinatusa je v superiornem delu vidna večja kalcinacija premera 17 x 5 mm ob kateri je prav tako viden edem z znaki tendinopatije. Znakov za svežo rupturo ni.

Tetivi muskulus subskapularisa in teres minor sta primerni.

Tetiva dolge glave bicepsa ima primerno lego, je ohranjena, ob njej ni izliva.

Prepričljivih znakov za rupturo labruma ne vidim.

Vidni so znaki zmerne artroze AC sindezmoze ob kateri je vidna utesnitev tetivno – mišičnega prehoda supraspinatusa.

Prikazan skelet je strukturno primeren.

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo okvare kit mišic supraspinatus in infraspinatus (zgornja in zgornja izmed zadnjih dveh mišic rotatorne manšete) s skupki kalcija ter obrabo sklepa med ključnico in lopatico, s kostnim izrastki, ki pritiskajo na mišico in kito supraspinatusa.

S kliničnim pregledom priporočam najprej ugotoviti, kaj od navedenega vam povzroča težave. Če sta to kiti mišic suprapinatus in infraspintus, priporočam ultrazočno vodeno odstranitev skupkov kalcija in nato prejetje injekcije lokalnega anestetika in hormonskega protivnetnega zdravila v podakromialno poddeltoidno sluzno vrečko, če je to obraba sklepa med ključnico in lopatico, pa priporočam prejetje injekcije lokalnega anestetika in hormonskega protivnetnega zdravila v sklep.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Mož je opravil  Mr artrografijo levega ramena. Z izvidom se je zglasim pri ortopedu, ki mi je svetoval zaradi velikega kalcinata (1,5 cm), da le tega odstrani, bodisi z udarnimi valovi ali z UZ vodeno punkcijo .

 

Mož se je odločil za punkcijo, zanima naju koga priporočate za  ta poseg. V upostev pride območje MB in vse do Lj. Smo iz Koroške.

Kakšno je okrevanje po punkciji, ali je potreben stalez?

Lp

Spoštovani,

v Mariboru priporočam dr. Tomaža Friedricha v MDT&T, Lavričeva 1, Maribor, v Ljubljani pa se lahko obrnete na nas (Arthron Klinika, Ukmarjeva 2, Ljubljana).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor,

Zanima ga ali je po posegu potreben stalez ?

Lp

New Report

Close