Najdi forum

Mama je cel čas v postelji

Mama (letnik 1953) ima že od leta 2012 zdravstvene težave, tedaj ji je zdravnik predpisal druge tablete in v roku enega tedna se ji je zdravje močno poslabšalo (prvi znak je bil, ko naenkrat ni več mogla hoditi). Nekajkrat je bila odpeljana v bolnišnico, toda tam niso nič rešili vse dokler nismo aprila 2013 poklicali na št. 112. Reševalci so spoznali resnost njenega zdr. stanja in so jo odpeljali na urgenco. Situacijo so rešili, toda ne za dolgo. Sedaj že lep čas ni nič z nje, cele dni samo leži oz. gleda televizijo. Umije se zelo redko. Ven sploh ne gre, ves čas se drži v stanovanju. Tudi nima nobene fizične moči, čisto je atrofirala. Ne vem kaj naj naredim, kako naj jo pripravim do tega da prehodi vsaj en krog v okolici. Torej, kaj naj?

Pozdravljeni!

Hvala vam za tole vprašanje. Dobro bi bilo vedeti za kakšno diagnozo trpi vaša mama. Pametno bi se bilo najprej posvetovati z njenim osebnim zdravnikom, saj je pomemno, kakšna zdravila jemlje oz. v kakšni kombinaciji. Če vas prav razumem, mama nima nobene moči. Razmislite koga od družinskih članov najbolj upošteva in naj jo ta vzpodbuja pri hoji. Če vaša mama dolgo leži, se ji lahko ob vstajanju zavrti. Pričnite z manjšimi napori (po stanovanju, držite jo pod roko). Dober pripomoček za hojo je hojica, ali za začetek invalidski voziček, s katerim jo peljete ven, vmes pa poskušate z hojo. Težko vam svetujem takole na pamet. Pa vas mama razume kaj želite od nje? Je časovno in krajevno orientirana? Po večjih mestih obstajajo medgeneracijski centri, kamor se starejši vključujejo. Mogoče razmišljate v tej smeri, najprej pa je potrebno izboljšati njeno psihofizično stanje.
Vse dobro in kar vprašajte ponovno, če potrebujete dodatne odgovore.
Lep pozdrav, Špela Sečnik

Pozdravljeni!

Hvala vam za tole vprašanje. Dobro bi bilo vedeti za kakšno diagnozo trpi vaša mama. Pametno bi se bilo najprej posvetovati z njenim osebnim zdravnikom, saj je pomemno, kakšna zdravila jemlje oz. v kakšni kombinaciji. Če vas prav razumem, mama nima nobene moči. Razmislite koga od družinskih članov najbolj upošteva in naj jo ta vzpodbuja pri hoji. Če vaša mama dolgo leži, se ji lahko ob vstajanju zavrti. Pričnite z manjšimi napori (po stanovanju, držite jo pod roko). Dober pripomoček za hojo je hojica, ali za začetek invalidski voziček, s katerim jo peljete ven, vmes pa poskušate z hojo. Težko vam svetujem takole na pamet. Pa vas mama razume kaj želite od nje? Je časovno in krajevno orientirana? Po večjih mestih obstajajo medgeneracijski centri, kamor se starejši vključujejo. Mogoče razmišljate v tej smeri, najprej pa je potrebno izboljšati njeno psihofizično stanje.
Vse dobro in kar vprašajte ponovno, če potrebujete dodatne odgovore.
Lep pozdrav, Špela Sečnik

Pozdravljeni
Mama nekje 12 ur dnevno spi. drugih 12 ur gleda televizijo. Ne vem koga bolj upošteva. Namreč od oktobra 2017 do konca letošnjega junija je živela sama. Starejši brat od leta 1992 živi na Obali, mlajši brat je oktobra 2017 odšel v Avstralijo tako da sem edina oseba, ki jo ima na razpolago. Od junija 2017 do konca junija 2019 sem bil v najemu, a sem se na njen predlog vrnil domov. To mi tudi ustreza, saj sem v tem času bival pri treh različnih najemodajalcih in vsi skupaj niso bili za enega poštenega.
Ima hojico oz. rolator, a ga še niti enkrat ni uporabila. Po stanovanju lahko hodi, s tem nima večjih težav.
Glede orientacije nima težav. Sem že večkrat dal pobudo da bi kam šla, pa vsakič odgovori z “Joj, ne da se mi.” Prijatelj je predlagal ko bom naslednjič mamo kam peljal, naj jo še kam tako zapeljem, da bo kaj videla. Meni se zdi dober predlog.

Pozdravljeni,

se opravičujem za pozen odgovor. Sem spregledala sporočilo.
To, da vaša mama nima težav z gibanjem po stanovanju in da je orientirana, je super. Pravite, da 12 ur gleda TV. Pa ve kaj gleda? Si v tem času sama pripravi obroke in koliko poje? Dobro bi bilo, da z njo počnete namenske aktivnosti – to pomeni, če potrebuje kaj iz trgovine, gresta skupaj. Če ima kaj za urediti na pošti, gresta skupaj. Izhajajte iz tega kaj je rada počela, kaj jo je veselilo, in pojdite ven iz stanovanja. Pojdita in obiščita kakšnega starega njenega prijatelja, sorodnike. Je pa to vsakodnevni trening. Potrebna je volja, vztrajnost in primeren pristop.
V Ljubljani obstaja Zavod za oskrbo na domu, v drugih krajih imajo tudi ponudnike, ki nudijo enake storitve. Imajo zaposlene strokovnjake, ki prihajajo na dom. V vašem primeru bi potrebovali delovnega terapevta. Vem, da so v Ljubljani vključeni v projekte, ki so financirani, tako da brezplačno opravljajo storitve. Ne vem pa kako je glede zasedenosti. Pozanimajte se.

Vse dobro in kar bodite vztrajni!

Lep pozdrav, Špela Sečnik

New Report

Close