Najdi forum

Latentna bronhialna astma

A je možno, da sem imenovano astmo pridobila od duševnih stisk, ki sem jih prenašala nekje 3-4 leta?. Prej namreč z dihali nisem imela nobenih težav, naenkrat pa tole! Tudi ob testiranju – bronhioprovokativnem sem bila zelo depresivna, tako da sem se že v naprej bala in vedela, da bo nekaj narobe! Je možno da se takšna astma z umirjenim življenjem pozdravi?

hvala za odgovor…

Spoštovana Melita!

Astma sodi med psihosomatske bolezni, torej med tiste, pri katerih je za njihov nastanek soudeležena tudi duševnost. Nemalokrat gre za odrivanje čustvenega izražanja z verbalnega področja na neverbalno, vedno pa gre za oblike, ki ne prinašajo sramote, nasprotno, v okolici vzbujajo zanimanje, sočutje in željo po nudenju pomoči. Tu seveda ne gre za zavestno simuliranje, saj prizadeti po psihosomatski motnji sam resnično trpi in se nemalokrat psihične komponente svojih težav niti ne zaveda. Pogosto obišče vse druge zdravnike, psihiatra pa šele pozno, čeprav bi gamoral med prvimi. Psihosomatske motnje so dandanes zelo razširjene, vsaka dodatna stresna situacija pa jih lahko prikliče iz latentnega stanja. Psihiater vam bo poleg morebitne kratkotrajne farmakoterapije svetoval različne relaksacijske tehnike, ki vam bodo pomembno ublažile težave, če jih ne bodo celo zavrle.

New Report

Close