Komuniciranje z Momsterji SET tehnika
Evo, sem od naše supervizorke (psih. Dernovškove) dobila en tekst iz njenega predavanja ( toplo priporočam, kjerkoli bo za laike predavala – užitek in koristno obenem) o set tehniki. Toliko za začetek, potem pa predlagam, da date primere situacij , pa bomo vadili…:-)
KOMUNIKACIJA PRI MEJNI OSEBNOSTNI MOTNJI
Soočanje z vedenjem osebe z mejno osebnostno motnjo je težavno: izbruhi jeze, hitro menjanje razpoloženja, sumničavost, impulzivna dejanja, nepredvidljivi izbruhi, samodestruktivnost, nekonsistentnost v komunikaciji.
SET sistem je konsistentna, stuturirana metoda komunikacij z osebo z mejno osebnostno motnjo.
Ta sistem je razvila Enota za celostno zdravljenje pri Mercy Medical Center St.Louis.
SET Sistem uporabljajo v raznih stanjih pri mejni osebnostni motnji. Krizna stanja pri teh bolnikih imajo posebne značilnosti:
• Neprebojno, nedostopno, kaotično notranje doživljanje v teh oblikah:
1. Grozeča samota, zapustitev
2. Občutki nerazumljenosti
3. Vsedosegajoča brezpomočnot, nemoč
• Zaradi kaosa ne morejo logično reagirati in biti pri tem mirni ampak se prepustijo besu, jezi, impulzivni destruktivnosti, samopoškodbeno in samomorilno vedenje /grožnje, nerealne zahteve po skrbi in varnosti.
SET je naravnan tako, da se odzivamo na strahove, ki so v osnovi in da zmanjšamo kaos in da preprečimo še večji konflikt.
SET je uporaben tudi pri drugih kriznih stanjih in situacijah, ki potrebujejo koncizno in konzistentno komunikacijo. Npr.: pri destruktivnem vedenju, sprejemanje odločitev.
SET = Suport, Empathy, Truth
S= Support – se izvede preko osebnega izražanja zaskrbljenosti in je namenjen želji po pomoči, ko jo bolnik izraža (a ne na preveč ugoden način).
Primer suportivne izjave:
Sem resno zaskrbljen zardi vaših občutkov.
E =Empathy – se izrazi preko sporočanja, da se zavedamo kaotičnih občutkov pri bolniku. Ne gre za simpatijo ampak empatijo (žal mi je za vas – sprožii še večji konflikt). Empatijo izražamo neutralno.
Primer izraza empatije:
Kako hudo je, da doživljate…
Vem kako hudo mora to biti za vas – je preveč osebno in sproži konflikt – odgovori namreč, da nobeden ne ve, kako hudo je z njim.
T = truth – oziroma realnost, je izjava, s katero poudarimo, da je bolnik odgovoren zase in da poskusi okolice, da pomaga, te odgovornosti bolniku ne odvzamejo.
SE= Sta subjektivni izjavi, kako se bolnik počuti, T je izjava, da prepoznavamo problem in da ga moramo rešiti.
Primeri T izjav:
…kaj boste sedaj storili, ukrenili glede problema?
To se je zgodilo, to so posledice.. to lahko storim jaz…kaj boste storili vi?
Pri tem pazimo, da smo nevtralni in da ne obtožujemo : kot si si postlal, tako boš ležal. V lepe težave si nas spravil.
Vse tri dele moramo izpeljati, a ni nujno, da sprejme bolnik vsa sporočila. T del je zanj najtežji, saj ne znajo in ne zmorejo videti realnih posledic.
Predvideni odzivi na nespretno izpeljane izjave so:
• Suport izjava je sprejeta z značilno obtožbo, da nobenemu ni mar, da nobeden noče pomagati ali pa se ukvarjati z njim. Nato hoče potegniti komunikacijo v to smer-kako so vsi slabi in nočejo pomagati ali pa celo škodijo.
Tebi je vseeno – če tako odgovori, potem izjave suporta ni integriral. Nezmožnost sprejeti in integrirati izjave empatije se pokaže z obtožbo, da ni mogoče razumeti njegovih občutij in da ga nobeden ne razume.
Če se na suport, na empatijo ne odziva, se nadaljevanje komunikacije ne da izpeljati.
• Nesprejetje T izjave: sprejem na način, ki je zanj najbolj ugoden – to je kot potrditev, da drugi res so odgovorni zanj in da so njegova mnenja in stališča splošno znana in sprejeta.
Ta pričakovanja so nerealna in zato sledi razočaranje, pred tem pa se seveda konflikt navidezno omili (je manj sovražen in jezen).
Podporo in empatijo je kar sprejemal. Ustavljalo se je pri T- svoje odgovornosti ni dojel. Čeprav se ima za izredno odgovornega in zanesljivega, seveda. Samo, da ima neke čudne poglede na odgovornost…
Kako ravnati v takem primeru? Niti slišati noče o tem, da bi lahko kdaj bil on tisti, ki bi se lahko kaj zmotil- ne, vse najboljše ve. Kako se lahko potem še konstruktivno pogovarjaš naprej? Če pa kar goni svoje? Ali pa je užaljeno zaloputnil vrata in izginil?
Imam pa to srečo, da mi ne bo treba več kaj dosti vaditi, ne živiva več skupaj, samo občasni stiki zaradi otrok so še.
Set tehnika ni primerna v situacijah, kjer je drugi nasilen in je najboljša in edina rešitev, da greš. Tu jo uporabljaš zgolj za to, da umiriš situacijo toliko, da čimprej odneseš pete.
Prav tako ni za to, da drugi prizna ,da je naredil kaj narobe, temveč, da dosežeš, da se kljub njegovim dramam lahko kaj dogovoriš. Ne gre za to, da spremeniš njegovo mišljenje, temveč , da ga pripraviš do točke, kjer se lahko z njim sploh pogovarjaš in dosežeš nekakšen dogovor.
Ampak najlažje se to da razložiti na primerih določenih situacij in problemov.
GittaAna