Najdi forum

Kolikim se uspe rešiti?

Sončen pozdrav vsem!

Tako pogosto slišim, kako redki so odvisniki, ki se uspejo izvleči iz peklenskega kroga, da me je kar groza. Sama tega ne verjamem; moje mnenje je, da če se nekdo odloči in poišče tudi ustrezno pomoč, lahko izplava, čeprav mogoče res ne v prvem poskusu. Prav gotovo je ta pot spoznavanja samega sebe, pridobivanja samospoštovanja … težka, vendar sem prepričana, da ni nemogoča.
Obstajajo kakšni podatki o tem koliko imamo v Sloveniji zdravljenih odvisnikih?
Je kdo od vas na tem forumu?
Hvala za odgovor.

pozdrav! tjaša

Diskusija o tem, kdo se lahko “izvleče ” in kdo ne, je zelo pogosta. Večina uporabnikov prepovedanih drog po določenem času iz različnih razlogov preneha uporabljati droge. Kar je problem pa so posledice, ki jih je kot uporabnik lahko dobil. Sem prištevamo različne infekcije od HIVa do hepatitisa C in tudi izličenost iz družbe.
Poznam veliko bivših odvisnikov od heroina, ki danes živijo in delajo kot vsi drugi, ne uporabljajo več drog in skratka nimajo več problemov z drogami. Torej slika ni tako črno bela, kot bi se lahko videla na prvi pogled. Seveda pa velja za osebo, ki je že nekoč uporabljala droge, da se lahko ponovno vrne v ta svet, toda tako je tudi z drugimi kroničnimi obolenji, pa nihče ne dela velikega pompa okoli tega.
Seveda vam ne moremo postreči s številom ozdravljenih, ker je to nemogoče, kajti izredno težko je voditi to evidenco. Dober podatek bi imeli le, če bi delali načrtno študijo o tem.
Torej zaključimo lahko nekako takole. Ni dobro, da postaneš odvisen, ni pa to stanje tudi ne popolnoma brezupno, še posebej danes, ko imamo številne programe zdravljenja odvisnosti od prepovedanih drog.

Milan

Živjo!
Zelo dobro vprašanje si zastavila.V Sloveniji se namreč sploh ne ve koliko je zasvojenih, kaj šele koliko je ozdravljenih.Namreč vsi ne hodijo v ZD-domove in se prijavijo kot odvisneži.Vsak namreč išče svojo pot iz krempljev droge.Jih pa poznam že kar nekaj ,ki so prenehali z zasvojenostjo.Vedeti moramo ,da so samo ozdravljeni in nikakor pozdravljeni.Torej v Sloveniji ni nikakršne evidence o zasvojenih.Škoda!!!
Lep pozdrav!

To seveda ne drži. Seveda imamo evidence o odvisnih od drog, vendar se zavedamo, da nikoli ne bomo mogli imeti natančnih evidenc, saj je znano, da mnogi ne stopijo v noben program, kjer se vodijo evidence, pa vseeno prenehajo z uporabo drog.Torej gre za vprašanje, ki ga do sedaj ni rešila še nobena država. Zato pa so v vsaki državi ocene o številu odvisnih opd drog, ki jih naredijo na podlagi posameznih metod preračunavanja. Tako naprimer menijostrokovnjaki, da je v Sloveniji sedaj okoli 6000 problematičnih uporabnikov heroina, to je tistih, ki imajo zaradi uporabe heroina že težave, kot so abstinenčni sindrom itd…

Torej vprašanje je na mestu predvsem v Sloveniji, kjer ne vem zakaj prevladuje mnenje, da se ni mogoče ozdraviti od drog. Torej osebno poznam veliko fantov in deklet, ki jim je to tudi uspelo. Po drugi strani je tudi zelo zmotno mišljenje, da vsi, ki začnejo z drogo tudi končajo kot odvisniki. To ni res. Po ocenah strokovnjakov jih razvije odvisnost od 10 – 30 odstotkov. Naša družba je polna stereotipov o odvisnikih, zato je prav, da jih čimbolj in čimhitreje skušamo odstranjevati. Kolikim se uspe rešiti pa je težko vprašanje. Po eni izmed študij, ki je zajela odvisne od heroina jih je po petih letih po triletnem zdravljenju z metadonom abstiniralo še 20%. Vsekakor drži, da gre za kronično in ponavljajoče obolenje, zato ponovni zagon bolezni ni redkost, vmes pa so lahko krajša ali daljša obdobja abstinence. Nekateri popolnoma prenehajo z uporabo in nikoli več ne poizkusijo droge.

Živjo Tjaša,

s Kajo se deloma strinjam, deloma pa ne.
Neko okvirno informacijo o uspešno zdravljenih (v angleščini je boljši izraz za to – recovery) torej opomoglih zasvojencih bi gotovo lahko dobila v organizacijah, ki izvajajo ali usmerjajo posameznika v programe urejanja. Številke niso več tako male, žal pa mnogo premajhne v primerjavi z razširjenostjo zasvojenosti pri nas. Nekaj programov – skupnost Srečanje, projekt Človek, društvo Up, program z Revio pri dr. Ščuki, dr. Janez Rugelj,……vedo, koliko ljudi se je že vključilo v urejanje življenja in kolikim je uspelo zaživeti drugače.

Nakej nas torej že je – sem med njimi ali bolje med nami

Nina

Kadar govorimo o rešenih in nerešenih je potrebno povedati, da določeno število ljudi začne uporabljati droge, da jih bistveno manjše število nadaljuje in da ima le okoli15 -20% ljudi tudi težave zaradi uporabe drog. Torej ljudje iz prvih dveh skupin ne nadaljujejo uporabe drog in se prakrtično brez velikih problmemov rešijo odvisnosti od droge v kolikor se sploh razvije. Problem pa predstavlja teh 20%, ki potrebuje različne oblike pomoči, ki so danes že prisotne v Sloveniji in jim pomagajo pri reševanju težav, ki jih imajo zaradi drog. Torej se jih reši veliko več, kot si mi mislimo, kajti mi vemo samo za tiste, ki so na poti odvisnosti prišli tako daleč, da so potrebovali pomoč. Od tod je tudi težko posredovati podatke, koliko se jih je rešilo in koliko ne. Poleg tega gre pri odvisnosti za ponavljajočo se bolezen, zato mnogi ponovno zapadejo v odvisnost. Kako bi lahko pri teh definirali rešitev? Vsekakor se nekater večkrat rešijo od drog in ne samo enkrat. Predvsem je potrebno razumeti odvisnosti kot bolezni, ki se pojavljajo med ljudmi ne glede na njihovo rasno ali razredno pripadnost in imajo svoj potek, tako kot vse kronične, ponavljajoče se bolezni.

malo sem se načakala; no, hvala za vaš odgovor. saj ni da sem pričakovala kakšno številko. bolj sem rabila kakšno vzpodbudno besedo, da ni vse tako brezupno.
hvala in lep pozdrav, tjaša

g. Milan,
zanima me vec o tej studiji, ki jo omenjate. pisem namrec diplomsko nalogo na to temo.mogoce imate tudi priblizno oceno zasvojenih v sloveniji?
se vam zdi metadon resitev za zasvojene?
kaksno je vase mnenje o zmanjsevanju skode, ki jo povzroca uzivanje drog.
hvala za odgovor

za vse:
je kdo med vami, ki ima izkusnje z ilegalno drogo, z zasvojenostjo in mi je pripravljen pomagati pri moji diplomi? z vaso pomocji bi namrec lahko realnejse opisala vso zadevo.
hvala

New Report

Close