Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija klinodaktilija

klinodaktilija

Pozdravljeni!

Kaj pomeni izraz klinodaktilija petih prstov? Otrok je popolnoma zdrav, le manjše rasti in teže.
Hvala in LP

Verjetno klinodaktilija petega prsta?
Klinodaktilija pomeni ukriveljnost (običajno) petega prsta in je značilnost nekaterih prirojenih motenj.
Mezinec je tako ukrivljen najprej navzven in nato proti ostalim prstom.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Sampleclinodactyly.jpg
http://www.sepeap.org/imagenes/secciones/Image/_USER_/Down_4.jpg

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor.
Ne petega prsta, piše petih prstov .Ima pa ukrivljene (privihane) nazaj, če jih stegne, vendar je to tudi družinska posebnost 🙂 Slikice, ki ste jih pripeli zraven niso podobne prstom, ki jih ima naš otrok. Kaj ste mislili: značilnost nekaterih prirojenih motenj? Je to le ta motnja, ali v povezavi s katero motnjo? Hvala še enkrat!

nova
Uredništvo priporoča

Ne vem, če gre potem za klinodaktilijo, kajti ta izraz pomeni ukrivljenost tako, kot je na slikah (v ukriveljnost ponavadi samo 5. prsta proti drugim prstom).
Druge ukrivljenosti dejansko niso klinodaktilije. Če pripete slike niso to, kar ima vaš otroček, pozabite na druge motnje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Sem malo bolj podrobno pregledala prstke, in ima res rahlo ukrivljen 4. prst (prstanec). Na katere druge motnje ste mislili? Namreč ustno nam ni bilo nič rečeno o klinodaktiliji, le v izvidu piše.Kontrolo rasti (za rastni hormon) ima čez dve leti. Stara je 5 let, do sedaj ni nihče tega videl, omenil….Hvala, lp

Potem je to samo opis, da je prst ukrivljen in ne obremenjujte se s stanji, ki jih zagotovo ne bi spregledali.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Tanč tudi jaz sem zelo zaskrbljena glede ukrivljenih mezinčkov, ki jih ima naš 11 mesečnik pa ne samo zaradi tega ampak zato, ker naš mali zelo zaostaja v teži. Rojen je bil kot asimetrični zahiranček, imel je 2190 gramov, velik 46, obseg glavice je imel 33. Sedaj pri enajstih mesecih ima samo 7200 gramov, velik je 72, obseg glavice ima 43. Je izredno neješč fantek, bili smo v gastro ambulanti in čakamo izvide.Na obeh rokicah ima ukrivljene mezinčke. Temu prej nisem pripisovala posebnosti dokler ni začela pediatrinja omenjati teh displastičnih znakov. Naj pa povem, da ima ukrivljene mezince tudi njegov očka, prav tako tudi babica. Naš fantek je pravi drobižek vendar pa je dobrovoljček in v razvoju nič ne zaostaja. Že lepo hodi ob opori, v ambulanti vedno opravi vse teste, zloguje že mama in ata. Pediatrinja nas je sedaj poslala še v genetsko ambulanto in sedaj sem cela v strahu ko berem, da lahko gre za kakšno prirojeno gensko napako. Naj povem še to, da je njegov očka velik 170 cm, jaz 165 in niti ne pričakujem, da bo naš fant nek velikan vendar me pošteno skrbi, da je kaj narobe, ker ne pridobiva na teži.

Mi lahko prosim poveste za kakšno bolezen bi lahko šlo in kakšne so posledice?

Lep pozdrav
Saša

Klinodaktilija – ukrivljenost prsta, najpogosteje mezinca proti drugim prstom. Najpogosteje gre za benigno družinsko posebnost, kar ste potrdili že sami, ko ste napisali, da ima takšne mezince tudi otrokov oče in se deduje avtosomno dominantno.
Lahko pa je klinodaktilija povezana z vrsto t.i. sindromov z motnjami v razvoju, ki pa imajo bolj pomembne druge znake, po katerih bi te bolezni že prepoznali.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close