Zdravo!

Desno dvojko imam ze zaplombirano. Na obeh notranjih straneh. Na eni od notranjih strani (proti enki) imam plombo ze kar nekaj casa, tako da je plomba malo temnejsa ze, pa tudi ce dobro pri mocni svetlobi pogledas vidis, nekaksno temnejso obrobo plombe. To me toliko ne moti, moti pa me tik nad plombo majhna rjava pika. Nevem ali je to karies ali kaj? Zadnjic sem bil pri zobozdravnici na brusenju kamna, pa glede tega ni nic rekla, samo da naj se oglasim cez nekaj mesecev na kaksen pregled. Mogoce pa ni dobro videla, ker je sedela ravno na drugi strani, tako da direktno tistega dela zoba ni videla? Bojim se da bi zaradi te pikice ostal brez zivca, ce bi se razsirila, ker imam tam ze plombo. Ali je mozno, da je ta rjava pika od plombe in ni nujno od kariesa?

Se nekaj me zanima. Ali pri tem, ko zobozdravnik zamenja zalivko zob se dodatno prevrta ali samo zalivko da ven in tako luknjo v zobu pusti tako kot je? Govorim seveda v primeru, ko okoli zalivke ni dodatnega kariesa.

Hvala in LP!

Spoštovani zobnimisek,

kaj je rjava pika, vam sama težko odgovorim. Možno je, da je nov karies, lahko pa gre le za zabarvanje ob robu zalivke. Kakorkoli, zadevo je pametno odstraniti, dokler je še v majhnem obsegu in dokler estetsko ni preveč moteča.
Ko odstranjujemo staro zalivko, skoraj vedno “povrtamo” še nekaj zdravega zoba (da odstranimo vsa zabarvanja in da zob pripravimo za novo zalivko).

New Report

Close