Pri vsej možni odvečni embalaži in kupih smeti, ki se nabirajo, ter nenasitnih potrebah po energiji bo tole namreč kmalu spet postalo moderno, nič bat. Oziroma bolje povedano: postalo bo edino etično do okolja in zanamcev.

Kaj je narobe s tem, da plastično vrečko opereš, jo posušiš in še enkrat uporabiš? Tako pametno so pred 30 in več leti delale naše mame, še prej pa babice, dobro bi se bilo kaj naučiti od njih. Ne pa za vsak drek svojo vrečko kupovat: vrečke za skrinjo posebej, vrečke za smeti posebej, vrečke za sadje, vrečke za to, ono, tretje. Okolje ne prenese neskončno te plastike.[/quote]

Aja in seveda tudi tole z mlekom – izkoristiti energijo, ki že obstaja, je kar najbolj sodoben koncept, kar ga je. Če kdo pri tem zastarelo razmišlja, to res ni tale soseda, ki segreje mleko na radiatorju, da prej zavre.[/quote]

No ja, če bi malo poznal fiziko, bi govoril drugače. Namreč mleko se segreva z energijo s štedilnika ali pa z radiatorja – v obeh primerih porabiš enako energije, da ga segreješ na neko temperaturo. Toliko energije, kot si jo porabil za segrevanje mleka na radiatorju, si izgubil pri segrevanju prostora.

Seveda pa je računica drugačna, če živiš v bloku in plačuješ pavšal za ogrevanje, ne pa dejanske porabljene energije. Tam je pač energija z radiatorja “zastonj” – oziroma kar je več odvzameš, kot sicer, plačajo vsi lastniki stanovanj v bloku.

Punce, ful dobra ideja za temo, sem se nasmejala iz srca, ja mamo pa mi tudi take cvetke, kot ve opisujete 🙂

Aja in seveda tudi tole z mlekom – izkoristiti energijo, ki že obstaja, je kar najbolj sodoben koncept, kar ga je. Če kdo pri tem zastarelo razmišlja, to res ni tale soseda, ki segreje mleko na radiatorju, da prej zavre.[/quote]

No ja, če bi malo poznal fiziko, bi govoril drugače. Namreč mleko se segreva z energijo s štedilnika ali pa z radiatorja – v obeh primerih porabiš enako energije, da ga segreješ na neko temperaturo. Toliko energije, kot si jo porabil za segrevanje mleka na radiatorju, si izgubil pri segrevanju prostora.

Seveda pa je računica drugačna, če živiš v bloku in plačuješ pavšal za ogrevanje, ne pa dejanske porabljene energije. Tam je pač energija z radiatorja “zastonj” – oziroma kar je več odvzameš, kot sicer, plačajo vsi lastniki stanovanj v bloku.[/quote]

Tvoje razmišljanje bi veljalo ob predpostavki, če bi radiator vklopil samo z namenom segrevanja mleka, tako pa, če je radioator že vklopljen, definitivno je prihranek.

Moja znanka je škrta. To je lastnost, ki je NE prenesem. Nekaj stvari: Ko kuha brokoli ali drugo zelenjavo, iz vode skuha juhico. Kuha v najmanjših posodah, da se manj porabi,v glavnem ima vse v manjših embalažah.V začetku šolanja njenega otroka je na roditeljskem sestanku, ko je učiteljica objavila plavalni tečaj kar bruhnilo iz nje: kdo bo to plačal. Na neobvezne šolske dejavnosti njen otrok ne gre, ker sonce sije tudi doma. Ko sva si bili še nekoliko bliže, mi je napisala ček, ki je imel odloženo plačilo, en dan prej, ko sem ji prinesla denar mi je zabrusila, da je mislila, da ji ne bom dala denarja.. je zrihtala karte za eno predstavo (brezplačno), pa sem jaz peljala, cestnino plačala(še ni bilo vinjet), na koncu pa sem jo še na en drink peljala.
Pa da ne boste mislili, da je ona zase skromna ali da ni kar premožna.

Odrasli ljudje stari nad 30 let pa taka škrtost.

ni, ni. potem pa je prostor bolj hladen.

A dej no, za tistih nekaj minut – da ni kar cel polarni mraz, kaj?

Eni mate pa res pametne ….

Eni mate pa res pametne ….[/quote]

glej, saj ni treba da si doktoriral iz fizike, da bi to bilo jasno.
bom probal še tako: razmišljaj, da daš na radiator dvestolitrski lonec z mlekom. sedaj ti je verjetno bolj jasno, da bo za segrevanje mleka potrebn neka energija, zaradi česar bo radiator manj segreval prostor.
in točno isto se zgodi, tudi če segrevaš samo en liter mleka. le da v 200x manjši meri.

Eni mate pa res pametne ….[/quote]

bom probal še tako: razmišljaj, da daš na radiator dvestolitrski lonec z mlekom. sedaj ti je verjetno bolj jasno, da bo za segrevanje mleka potrebn neka energija, zaradi česar bo radiator manj segreval prostor.
in točno isto se zgodi, tudi če segrevaš samo en liter mleka. le da v 200x manjši meri.[/quote]

Lepo te prosim, segreti liter mleka ali celo manj – zato se tebi zdi, da se porabi ogromno energije. Ne bo držalo. Preizkusi doma.

in točno isto se zgodi, tudi če segrevaš samo en liter mleka. le da v 200x manjši meri.[/quote]

Lepo te prosim, segreti liter mleka ali celo manj – zato se tebi zdi, da se porabi ogromno energije. Ne bo držalo. Preizkusi doma.[/quote]

pa saj nihče ne govori, da se za segrevanje litra mleka porabi ogromno energije. rečeno je bilo le, da se energija porabi, pa če ga segrevaš na štedilniku ali pa na radiatorju. in ob predpostavki, da je cena energije, s katero segrevaš radiator, enaka ceni energije, s katero segrevaš štedilnik, potem pač nič ne prišparaš, če segrevaš na radiatorju.
pa čeprav se tebi še tako zdi, da se mleko na radiatorju segreje iz nič.

Lepo te prosim, segreti liter mleka ali celo manj – zato se tebi zdi, da se porabi ogromno energije. Ne bo držalo. Preizkusi doma.[/quote]

pa saj nihče ne govori, da se za segrevanje litra mleka porabi ogromno energije. rečeno je bilo le, da se energija porabi, pa če ga segrevaš na štedilniku ali pa na radiatorju. in ob predpostavki, da je cena energije, s katero segrevaš radiator, enaka ceni energije, s katero segrevaš štedilnik, potem pač nič ne prišparaš, če segrevaš na radiatorju.
pa čeprav se tebi še tako zdi, da se mleko na radiatorju segreje iz nič.[/quote]

No, pa dajmo lepo po otroško: torej, napisala je, da že na sicer vključen radiator, se pravi, radiator je vklopljen zaradi ogrevanja prostora, postavi mleko, da se nekoliko ogreje …
Torej, je prihranek, sicer majhen, ampak če se njej da …

a res morate smetit in kvarit temo s temi neumnimi prerekanji?

Brat je škrt, da bolj ne more bit, lansko leto je vseskozi govoril, da bo kupil letno vinjeto, ker gre 2x/mesec na AC, danes pa vidim, da ima nalimano mesečno vinjeto, le zakaj?
Punce nima, pol se ve kako je škrt.

neškrta …

NavedenoMiicka
Sodelavka se veselo baše z vsem kar ostale prinesemo (piškoti, sladoled, sadje), prinesemo seveda za vse. Kje je tu škrtost? NIKOLI sama ne prinese ničesar. Vsi častimo za rojstne dneve. Ona nikoli. PO možnosti takrat, ko ima RD vzame dopust, da slučajno ni treba dat kakega evra.
Pa ima dovolj, ampak enostavno je škrt.

Sorry, lahko je popolnoma drugače. Tudi jaz nikoli ne častim za rd, ker mi preprosto ni do tega, najraje imam, če me takrat res ni. Tudi ni mi do tega, da drugi častijo, ko imajo rd, ampak dejansko prav silijo s tisto hrano …

Vse razumljivo. Ampak, če sam nikoli ne častiš za RD, potem se tega ne udeležuj, ko drugi
vabijo, ni tako? Ne pa požret vse kar je zastonj, dat pa od sebe nič. Fuj.

V slovenski kulturi je vabilo obveza in če se ga zavrne sledi zavrnitev s strani skupine, sankcija.
Resnično pa, v raznih kolektivih vsaj zdi se mi tako, nenehno nekaj proslavljamo, posamezniki si s takimi manifestacijami utrjujejo svoj položaj v skupini in višje ko je posameznik v hierarhiji skupine , težje je tako kvazi vabilo zavrniti oz. večja je sankcija, ki posameznika doleti ob zavrnitvi vabila. Glede na trenutno gospodarsko situacijo v drubi, se mi zdi tako početje nemoralno in preživeto. Mnogi težko krpajo pričetek meseca z njegovim koncem in jim še tako majhni nepredvidljivi odhodki predstvljajo težavo.Lepo bi bilo, da komentatorji drugače mislečih ne obsojate povprek in populistično tako kot je pri nas vseobča navada in praksa.

Jaz se takih proslavljanj zelo nerada udeležujem. Voščim slavljencu ampak pogostitev se ne udeležujem. Enostavno so mi odveč. Vedno tudi dam svoj prispevek, ko pobirajo za darilo, tja pa ponavadi ne grem. Prav trpim, ko poslušam vedno iste fore, škoda se mi zdi časa za čveke in opravljarije, ki ponavadi sledijo. Me že postrani gledajo, ker tako izstopam ampak se ne sekiram. Glavno, da nisem škrtica:-))

Moj dedek je bil tudi svojevrsten.

Naprimer, ko sva se z žensko kopala v kadi, je hotel, da se ta voda polna
preparata za šumečo kopel, in šampona uporabi za zalivanje rož..

>Kupoval je stari kruh, in ga jedel več dni. Tudi posodvo je pral v eni in isti
vodi po celi teden!

Zvečer se je ob mraku tako jspravil spat, in od naju zahteval isto, da se ja nebi trošila
elektrika.

Ko je umrl …ugotovimo, da ima na računu za skoraj 30000€ prihrankov!

In kaj mu je privarčevanio koristilo po smrti? -Se strinjam, da je potrebno imeti prihranke,
ampak živeti je tudi potrebno, ker človek živi samo enkrat!

Lep pozdrav.

Jaz sem prepričana , da ti škrti ljudje ne morejo biti zadovoljni ljudje. Ker najbolj sem srečna, če lahko svojo ljubezen delim s kom, vesela sem kadar se kdo dobro počuti zaradi mene, vesela sem če kdo, ki je moj prijatelj, pride k meni in mu lahko kaj dobrega postrežem. Na račun škrtosti se prišpara ampak, kot je bilo rečeno potem je okoli tebe hlad in neznanska puščoba, ki jo težko zapolniš…..

Pa menda ja ne, da govoriš o Roziki? 🙂)))
Tudi mi smo bili v njenem stanovanju. 🙂))

Se s3njam z nekom, ki je napisal, da je treba ločiti škrtost in varčnost (razsipnost določenih ljudi se mi tudi ne zdi ok).
Zanimiva tema, ki se mi pa zdi bolj kot smesna> zalostna. /sploh tisto, kar je ena napisala o svojem bivsem.

No, naša soseda je pa mleko, če ji je med kuhanjem prekipelo, potem z gobico za pomivanje posode popivnala in jo ožela nazaj v lonec. BLjaaak!

New Report

Close