Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom Je to smiselen-logicen nacin ogrevanja?

Je to smiselen-logicen nacin ogrevanja?

Pozdravljeni!

Razmisljam, tuhtam, berem, kalkuliram in spet vse se enkrat- o nacinu ogrevanja nase hiske.

Zdaj sem prisla do nekih zakljuckov, pa bi vas, ki se spoznate na to vprasala, ce je zadeva ok zastavljena.

Hisa cca k+p+m v vsakem nadstropju cca 65m2.
Hisa montazna ali skeletna, na izolaciji in oknih ne bova sparala,

Zamislila sem si pa takole

– Centralno ogrevanje, kotel na polena, drva (imam tasta, ki dela v lesni ind. in nam vedno priskrbi drva (tudi sedaj v stanovanju se kurimo pec na drva) zelo pocei ali zastojn, imamo gozd, hisa bo ob gozdu) Na koliko casa je potrebno nalagati drva?

– V dnevni sobi kamin, na ista drva (nocem peletov ipd, ker imamo radi pravi ogenj in lepo zlozena drvcka so prav lepa, ki bi bil zrihtan tako, da bi v mansardi grel se otroski sobi nad njim za prehodna obdobja

– v obeh kopalnicah talno ogrevanje, morda se kak radiatorcek za brisacko cez vrst, drugod po hisi radiatorji

– pa na strehi soncne kolektorje za ogrevanje sanitarne vode

Sem razmisljala tudi o crpalkah, voda-voda je predraga za nas, zemlja-voda mi je skoda parcelico prekopavat, zrak-voda premajhen izkoristek za preveliko investicijo.

Se vam zdi, da sem si zastavila logicno, da bi bil sistem ucinkovit? Ali kaj manjka? Koliko okvirno vse to stane?

Hvala za vse info, pa lep vikend zelim!
a

Sicer se moj mož bolj spozna na to, morda bo imel kaj časa in odgovoril…
ker sta dva nalina ogrevanja … visoko in nzko temperaturni (upam, da nisem kaj zgrešeno rekla)

– talno ogrevanje ti kuri elektriko – če imaš drugače zastavljeno ogrevanje, ga imaš lahko prilkjučenega na glavno ogrevalno telo

– kamin je smiselno izkoristit še kako drugače (kot glavni vir ogrevanja) in priključit nanj radiatorje, recimo, ne samo v estetske namene

– brez zalogovnika boste? kdo bo kuril, ko vas ne bo doma?

Evo, skromen prispevek od mene. 🙂

_ * _ * _ * _* _* _ * Itak se vedno zgodi drugače, kot pričakujem :)

Smiselno si je omisliti še zalogovnik vode, da se ti peč ne vklaplja tako pogosto. Drugače pa tudi za drva delajo čuda od peči in ni treba več nakladati vsake pol ure.

1. zakaj talno samo v kopalnici? Za komplet talno imaš porabe 400-500 eur v hudi sezoni s tem da skoz dela peč. Pogoj je dobra izolacija hiše in temperatura vode okoli 27 stopinj.
Z drvmi pa kuriš kamin v medsezonah-zastonj. Kamin mora bit toplozračni in lahko eno cev pustiš v dnevni sobi, drugo pa spelješ čez strop v eno sobo.
2. Za sanitarno vodo ogrevat se najboljš splača bojler s toplotno pumpo.

kolk pa so kej stroški, če se tak bojler kaj skvari?

Misliš da se take stvari kar kvarijo al kaj..? Kolk stvari lahko še crkne….
Misliš da je s kolektorji kaj manj stroškov. Lahko ti jih poškoduje toča, lahko ti zmrzne voda v njih če pred zimo če ne preveriš kolk je antifriza v njih, lahko ti začne puščat napeljava-cevi,…v glavnem več sranja imaš lahko s kolektorji kot s pumpo.

Pozdravljeni!

Razmisljam, tuhtam, berem, kalkuliram in spet vse se enkrat- o nacinu ogrevanja nase hiske.

Zdaj sem prisla do nekih zakljuckov, pa bi vas, ki se spoznate na to vprasala, ce je zadeva ok zastavljena.

Hisa cca k+p+m v vsakem nadstropju cca 65m2.
Hisa montazna ali skeletna, na izolaciji in oknih ne bova sparala, …………….

Draga alenkapecenka ,vse to kar si si zamislila v tako varcni hisi nekaj ne klapa.Ali si tako bogata,ali si pa se generacija iz casov NNNP(nic nas ne sme presenetiti).

Kaj ti lahkosvetujem.
1. moras vedeti koliksne toplotne izgube ima ta tvoja hisa.
2.pravis da imas drva.se pravi da je smiselno zasnovat ogrevanje na drva.(payi da sistema ne predimenzionirate,kar radi delajo mojstri ki svetujejo koliko mocno pec kupit)
3.ce zelis poleti ogrevat sanitarno vodo na kolektorje,bi me zanimalo od kje si.Ker ce zastavis sistem ogrevanja nizkotemperaturno,je smiselno da predvidis vecji zalogovnik,in v prehodnem obdobju ogrevas s kolektorji,da ni potrebno kurit.
4.ce si zelis pec na drva,obstajajo tudi peci ki gorijo drva od zgoraj navzdol.Potrebno potikanje 1x dnevno.
5.glede na to da si zelis kamin(potaknes 2-3xdnevno),se mi zdi totalno odvec kotel na drva,ker lahko das kamin na drva v dnevno sobo ,ki ima moznost priklopa radiatorjev ali talnega gretja.In v povezavi z zalogovnikom in kolektorji bi ti stvar lepo delovala.
6.vse je odvisno od tebe kaksen nacin ogrevanja bos izbrala.Ker tudi placala bos ti………
pri danasnji ponudbi ti garantiram da ni potrebno imet 3 vire ogrevanja.

Ja, [e ymeri nisi odgovoru glede stro[kov, spra[ujem, ker ne vem.

Se zmeri ne vem kolk je stroskov s tem… sploh pa kaksna je ta pumpa, lahko malo razlozis?

Tole zadevo imam doma:

http://www.gorenjetiki.si/6389

Stroški naj bi bili takšni kot pri malo večjem hladilniku.

Mi imamo že en teden kamin priklopljen na radiatorje(13 kom). Ogreva celo hišo tvoje kvadrature.Naslednji teden priklopimo še bojler, ki bo kombiniran. Super ti povem.v kurilnici imamo sicer pripravljeno, če bi se kdaj odločili za plin.Takrat bi se plinska peč prižgala le takrat, ko bi temperatura v kaminu padla.Tudi meni se zdi nesmiselno imeti dve peči na drva.
Če te zanima še kaj vprašaj.LP.

od katere firme pa imas kamin???????

Meni se zdi preveč vsega … na koncu se lahko izkaže predraga investicija in tudi predimenzionirana.
V našem primeru smo tako naredili: peč na drva v dnevnem prostoru, kje povezan z jedilnico ima galerijo in je odprt na hodnike – velik prostor, ThermaRay tropni sevalni električni sistem (hiša je lesena),sanitarne vode ogrevane s toplotno črpalko. Investicija skupno je bila dokaj nizka, bomo videli kaj bo z elektriko.
Mogoče se bomo nekoč priklopili na kolektorje ampak se trenutno v našem primeru ne izplača. Investicija je draga, ca 4 mesece premalo sončnih dni in bi kurili elektriko. Morda nekoč ko se stvar bolj razvije in poceni 🙂

New Report

Close