Izvid MR kolena nestabilno koleno

Star sem 35 let, pri izstopu iz avtomobila me je močno zabolelo na notranji strani kolena. Bil sem na urgenci in polikliniki. Imam občutek kakor da so se kolenske vezi na splošno zrahljale. Po 3 mesecih sem šel na MR mnenje je: manjši znaki degeneracije artikularnega hrustanca v medialnem delu sklepa; degeneracija in poškodba medialnega meniska;entezopatija tetive kvadricepsa in tibialnega prirastka patelarnega ligamenta;medialna patelarna plika.

Pregled na polikliniki imam čez 14 dni. Kaj lahko pričakujem? Kaj sploh pomeni zgoraj napisano, lahko vadim na sobnem kolesu?

lp

Spoštovani,

v izvidu navajajo manjše znake obrabe sklepnega hrustanca v notranjem delu kolena ter raztrganino notranjega meniskusa. Zelo verjetno Vam bodo predlagali artroskopsko operativno zdravljenje. Če poteka v nebolečih mejah, vadbo na sobnem kolesu priporočam.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor.

Prosim še za menje. Zgoraj opisano velja za levo koleno.

Težave imam tudi pri desnem kolenu in sicer ko nogo skrčim (počep ali npr ležim na hrbtu) mi desno koleno ob ponovnem iztegu nekako preskoči in zaškrta/poči. Tudi, če bolj obremenim zunanjo stran kolena (se pravi se koleno zakane notri) me zaboli na istem mestu kot pri levem kolenu.

Čudno se mi zdi, da so podobni simptomi na obeh kolenih. Tudi sedanja “poškodba” na levem kolenu se mi zdi skrajno neverjetna, ker se je zadeva zgodila pri izstopu iz avta se pravi neke hude obremenitve ni bilo.

Skratka že pred to nezgodo sem podobno čutil (da nekaj ni v redu) v obeh kolenih. Res, da v zadnjem letu nisem bil veliko fizično aktiven ampak je vseeno čudno, da bi se vezi zrahljale tako hitro.

Kakšni so lahko še vzroki, da se kolena v 1 letu tako poslabšajo? Včasih se mi zdi, da mi nasploh v zadnjem letu ob premikih bolj pokajo tudi ostali sklepi (npr. rama, komolec).

Spoštovani,

zelo verjetno gre pri Vas za poškodbo že predhodno okvarjenega meniskusa. Takšne okvare so običajno prisotne v obeh kolenih.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

na polikliniki je bila glede na zgornji izvid predlagana atroskopija (anamneza: okvara in degeneracija medialnega meniskusa ter patelofemoralna plika). Operacijo imam čez 2 meseca. Baje, da ne gre za nič posebnega.

Sem pa seveda zopet pozabil vprašati kako je z sobnim kolesom in vajami za moč v fitnessu (naprave). Pri sobnem kolesu sedaj ne čutim bolečin.

Bi še vedno priporočali vajo na sobnem kolesu? Kaj pa vaje za stegenske mišice na napravah z nizko obremenitvijo?

lp

Spoštovani,

priporočam vse, pri čemer nimate bolečin ali otekanja. Odsvetujem le tek, skoke in hojo po neravnem.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Pozdravljeni,
prosim vas za razlago mnenja MR kolena:
(Gre za poškodbo)

Stanje po frakturi tibialnega platoja, ki zajema interkondilarni eminenci in sega v področje distalnega narastišča ACL. Frakturna poka ob tem prekinja sklepni hrustanec lateralnega tibialnega platoja. Ob tem ni videti pomembne dislokacije fragmenta.
Stanje po distenziji ACL.
Ni prepričljivih znakov za rupturo meniskusov.
Manjši izliv in Bakterijeva cista.

Hvala za vaš odgovor, LP

Spoštovani,

v izvidu navajajo zlom v predelu goleničnega narastišča sprednje križne vezi, brez premaknitve, znake nategnitve sprednje križne vezi, nekaj čezmerne tekočine v kolenu ter zakolensko cisto (izbočenje sklepne ovojnice v zadnjem delu). Priporočam neoperativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

New Report

Close