Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Izrastek v žolčniku

Izrastek v žolčniku

Leta 1997 sem bila operirana na debelem črevesju-maligni tumor.Sledile so kemoterapije….Lani so z UZV našli polip na žolčniku in mi zdravniki priporočajo preventivno odstranitev žolčnika, da bi bili vsi skupaj brez skrbi.Čeprav me skrbijo tudi posledice odstranitve žolčnika.Zanima me, kako pogosto se pojavlja izrastek na žolčniku pri ljudeh, ki so imeli raka na črevesju in kakšni so izgledi, da se iz tega izrastka v zolčniku razvije rak.Sedaj je velik 6mm in se ne spreminja. Ali bi sprememba velikosti pomenila, da gre za malignost ali pa tudi ne?Zdravniki so odločitev za operacijo prepustili meni.Jaz pa ne vem, kako naj razmišljam. Zmedena sem vsak dan bolj. Postaja me strah, da se bom odločila napačno.Zato bi rada čim več vedela.Tudi brez žolčnika ne bi bila rada, če to ni potrebno.Preveč pomislekov imam o raku! Zaradi tega bi šla pa rajši danes kot jutri pod nož!Hvala za razumevanje in čim bolj temeljit odgovor.

Spoštovani!

Odgovor žal ne bo temeljit. Prvič zato, ker sem rahlo utrujen in drugič, ker vam ga niti ne bi znal podati. Ampak generalno vzeto je minimalna možnost, da bi bil polip zasevek (metastaza) omenjenega karcinoma. Seveda je možno, da je vzporedni tumor, česar pa ni mogoče niti potrditi niti ovreči z nobeno trenutno obstoječo preiskavo. Lahko samo čakamo. Da bi se znebili črva najmanjšega dvoma, se je žolčnika najbolje znebiti. Posledice odstranitve so praviloma minimalne, res pa je, da bodo vsake bolečine ali nevšečnosti zaradi dietne prehrane v prve pol leta neugodnejše, kot pa sedanje čakanje. Odločite se na podlagi psihičnega razpoloženja. Če vas polip preveč obremenjuje, pojdite na operacijo, če ne pa to še malo odložite, saj vas bodo tako UZ kontrolirali na pol leta do enega leta,

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

New Report

Close