Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje dojenje in visok krvni tlak

dojenje in visok krvni tlak

Pričakujem drugega otroka in čim bolj se približuje čas poroda, vse bolj pogosto se sprašujem kaj bo z mojim krvnim tlakom po porodu. Že nekaj let se z zdravili namreč zdravim zaradi arterijske hipertenzije, imam pa srečo, da se mi je v obeh nosečnostih krvni tlak znižal in sem vso nosečnost brez zdravil. Po prvem porodu je moj krvni tlak znova podivjal. Dobila sem tabletke Lacipil, ki so primerne za doječe matere. Krvni tlak so sicer znižale, sem se pa ubadala s čisto vsemi stranskimi učinki, ki so bili navedeni: vrtoglavica ( huda ), pospešeno bitje srca ( zelo moteče ), rdečica po obrazu… Ne vem kako sem zdržala 9 mesecev, kolikor sem dojila hčerko.
Ker tudi drugič ne bi rada odrekla dojenja ne otročku in ne sebi, spašujem če je to res vse, kar se da narediti v tem obdobju in če so te tablete res edine primerne za mamice, ki dojijo? Kakšne so izkušnje pri drugih mamicah?

Draga Danijela,
žal mi je ko sem prebrala, kakšne težave s krvnim tlakom ste imeli po porodu. Ker menim, da bo za odgovor na vaše vprašanje, najbolj pristojen zdravnik, bom vprašanje posredovala naprej. Povprašala bom tudi naše Proffesional Liasion Leaders. Če se strinjate, seveda?

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Danijela, posredujem odgovor dr. Zlate Felc, dr. med., IBCLC, kot mi ga je napisala v elektronski pošti:

Spoštovana gospa Danijela!

Najprej čestitam za uspešno dojenje hčerke. Želim, da bi bilo tudi
to pot tako. Kolikor lahko razumem, so bile Vaše težave zaradi
uravnavanja povišanega krvnega pritiska s tabletami Lacipil res
precej izražene. Verjetno je težavam botrovalo nihanje v vašem
krvnem pritisku. Zdravnik Vas ne bo upal pustiti brez tablet, ki
znižujejo pritisk, nosečnost in dojenje pa verjetno nista najbolj
primerni obdobji za iskanje novih tablet, ki imajo prav tako
stranske učinke. Morda bi pomagalo uživanje čim lažje, pa vendar
dovolj raznovrstne in kalorične prehrane. Pravzaprav je naše telo
takšno, da nikdar ne reagira povsem enako. Če morda lahko odženete
vsaj malo bojazen o negativnih učinkih, bodo manj izraženi. Vem, da
je lažje pisati kot težave občutiti in prenašati, pa vendar…
Držala bom pesti, da boste prebrodili vse s čim manj težavami.

pozdrav
Zlata Felc, otroška zdravnica

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close