Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina CT – in diagnoza –

CT – in diagnoza –

Spoštovani dr. Kersnik

Zopet vas morim z mojim vprašanji glede mojih težav. Kot sem vam že pisala, da bom imela CT. in sedaj imam izvid pred sabo in bi želela, da mi razložite bolj podrobno kaj to pomeni kar je napisal Radiolog.

1. Sekvenčno slikanje spinalnega kanala opravimo z 1,5 mm pomiki, z najboljšo mogočo incidenco ravnine glede na anteriorno steno spiralnega kanala za posamezne diskuse. Prva serija slik, ki je rekonstruirana z algoritmom nizke resolucije je prikazana z oknom za mehka tkiva, druga serija slik je pa rekonstruirana z algoritmom visoke resolucije in je prikazala z oknom za skelet. (Kaj to pomeni) ?

2. V višini diskusa C3-4 je videti izbočeno posteriorno konturo diskusa, ki je tudi ostro omejen. ( Kaj to pomeni?)

3. V višini diskusa C4-5 je videti izbočeno posteriorno konturo diska, ki je tudi ostro omejena.
(Kaj to pomeni)?

4. Vn višini diskusa C5-6 je videti v celoti izbočeno posteriorno konturo diskusa, ki je neostro omejena. Na priležnih krovnih šploščah so vidni oseofiti. Sprednji likvorski prostor je zaradi tega zožen. Opis kaže na intervertebralna osteohondroza. (Kaj to pomeni)?

5. V višini diskusa C6-7 je videti v celoti izbočeno posteriorno konturo diskusa, ki je tudi ostro omejen. Opisano kaže na degenerativne spremembe diskusa. (Kaj je to?)

6. V višini diskusa C7-Th1 je videti ohranjeno posteriorno konturo diskusa, ki je tudi ostro omejena. Spinalni kanal je primerno širok, v njem ni videti patoloških senc. hranjena. (Kaj je to)?

Lepo vas prosim, če bi mi razložili kaj vse to pomeni oz. te diagnoze. Ali menite, da je to posledica prometne nesreče?
Opravičujem se vam, ker sem vam zastavila kup vprašanja, ampak drugače ne gre, ker ortopeda imam šele v decembru.
Za vaš dragoceni čas in odgovor se vam 100x zahvaljujem.
Bodite zdravi in lepo pozdravljeni
Doroteja

Dobro se z dobrim vrača:-)))

Spoštovani!

> 1. Sekvenčno slikanje spinalnega kanala opravimo z 1,5 mm
> pomiki, z najboljšo mogočo incidenco ravnine glede na
> anteriorno steno spiralnega kanala za posamezne diskuse. Prva
> serija slik, ki je rekonstruirana z algoritmom nizke
> resolucije je prikazana z oknom za mehka tkiva, druga serija
> slik je pa rekonstruirana z algoritmom visoke resolucije in je
> prikazala z oknom za skelet. (Kaj to pomeni) ? DRUGAČNI ŽARKI BOLJ POUDARIJO MEHKA TKIVA (HRBTENJAČO), DRUGAČNI KOSTI.
>
> 2. V višini diskusa C3-4 je videti izbočeno posteriorno konturo
> diskusa, ki je tudi ostro omejen. ( Kaj to pomeni?) MEDVRETENČNA PLOŠČICA SILI S SVOJEGA OBIČAJNEGA POLOŽAJ V HRBTENIČNI KANAL IN LAHKO NEKOLIKO PRITISKA NA HRBTENJAČO ALI ŽIVCE.
>
> 3. V višini diskusa C4-5 je videti izbočeno posteriorno konturo
> diska, ki je tudi ostro omejena.
> (Kaj to pomeni)? ISTO.
>
> 4. Vn višini diskusa C5-6 je videti v celoti izbočeno
> posteriorno konturo diskusa, ki je neostro omejena. Na
> priležnih krovnih šploščah so vidni oseofiti. Sprednji
> likvorski prostor je zaradi tega zožen. Opis kaže na
> intervertebralna osteohondroza. (Kaj to pomeni)? ŠE VEČJI POMIK MEDVRETENČNE PLOŠČICE PROTI HRBTENJAČI IN TUDI VEREJTNO RAZTRGANA PLOŠČICA, KAR LAHKO PREDSTAVLJA ŠE VEČJI PRITISK. POLEG TEGA SO TU ŠE IZRASTKI IN SPOREMEMBE HRUSTANCA, KAR TUDI LAHKO DODATNO PRIPEVA K BOLEČINAM
>
> 5. V višini diskusa C6-7 je videti v celoti izbočeno
> posteriorno konturo diskusa, ki je tudi ostro omejen. Opisano
> kaže na degenerativne spremembe diskusa. (Kaj je to?) ISTO KOT ZGORA – DEGENERATIVNO POMENI DOLOČENO STOPNJO PROPADANJA MEDVRETENČNE PLOŠČICE
>
> 6. V višini diskusa C7-Th1 je videti ohranjeno posteriorno
> konturo diskusa, ki je tudi ostro omejena. Spinalni kanal je
> primerno širok, v njem ni videti patoloških senc. hranjena.
> (Kaj je to)? VSE V REDU
>
>
> Lepo vas prosim, če bi mi razložili kaj vse to pomeni oz. te
> diagnoze. Ali menite, da je to posledica prometne nesreče? LAHKO, A VEČINOMA “STAROSTNE” SPREMEMBE HRBTENICE, KI JIH JE NIHANJE GLAVE LAHKO DODATNO POSLABŠALO

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani dr. Kersnik

Ne vem kako bi se lahko vam zahvalila na tako hitri odgovor, ki ste si vzeli čas zame. Še enkrat zahvaljujem se vam.
Ravno danes sem dobila dodatni izvid iz Valdoltre, ki je zdravnik napisal samo tako: CT vratne hrbtenice pokaže izbočenje diskusa C5-6 z zoženim sprednjim likvorskim prostorom.
Priporočam fizikalno terapijo.
Ali menite, da je tudi to lahko starostno? Pa saj nimam ogromno let, štejem 36. let.
Pa še to. Menite, da je lahko se poslabšalo še dodatno zaradi prometne nesreče?
Zahvaljujem se vam za vaš trud ter vam želim prijeten vikend.
Lep pozdrav z Primorske
Doroteja

Dobro se z dobrim vrača:-)))
nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Najbrž gre za kombinacijo sprememb na okostju, prisilnega položaja pri delu in najbrž tudi poškodbe. Leta sam pri tem ne igrajo tako bistvene vloge, še zlasti ne v vašem primeru, saj ste še mladenka. Res pa je tudi, da se spremembe na okostju pospešeno začenejo že po 20. letu. Potekajo pa zelo različno pri različnih ljudeh. Ključne so vaje za krepitev mišic in redne sprostitve med delom. Če se stanje ne bo popravilo, ali bi se celo poslabšalo, je rešitev tudi operacija. Trenutno pravzaprav poskušajo, ali bo šlo brez nje. Vedeti pa morate, da ob vseh spremembah operacija lahko odpravi le tisti del, ki ga povzroča medvretnečna ploščica, ki sili v kanal, vse ostal pa bodo ostale.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close