Najdi forum

Pozdravljeni !

Živim v bližini farne cerkve.Zvonenje in oglaševanje ure vsakih 15 minut meni in tudi
ostalim sosedom ne da miru.Prtedvsem v nočnih urah ter sobotah in nedeljah.
Ali lahko dobim kakšen pameten nasvet kako zadevo spraviti v normalo.
Baje,da je sprejet novi zakon o omejitvi glasnosti ?

Hvala in LP !

Poznam nekaj ljudi, ki imajo podoben problem, pa jim do zdaj ni uspelo nič urediti. Pritoževali so se cerkvi, policiji, celo na televizijo je šel nekdo, pa ni nič pomagalo. Policija pravi, da za to ni pristojna, cerkev pa se posmehuje vsem tistim, ki jih to “blagozvočno” zvonjenje moti. Je že tako, da ima cerkev pri nas glede tega privligiran položaj. Če bi kdorkoli drug ob enakem času razgrajal z isto glasnostjo bi takoj prišla policija. Pri zvonjenju pa nič.

Vsekakor upam, da se bo to uredilo. Nov zakon bi bil vsaj prvi korak.

Lep pozdrav in čimveč noči brez zvonjenja,

Morska deklica

Ja, najbolj da predlagamo to zadevo za referendum. Itak so vsi predlogi za referendum nujno potrebi in so zelo pametni predlogi, pa dajmo še tega tja. Zakaj pa ne, saj ima Slovenija dovolj denarja.

nova
Uredništvo priporoča

poznam primer,ko se je župnik pritožil,da iz bližnjega disco club-a ob koncu tedna prihajajo preglasni “toni”……zadeva je prišla tako daleč,da so merili hrup in ugotovili,da cerkveni zvonovi povzročajo 3x večji hrup,pa se še ni nihče pritožil…..toliko v razmislek…..

Jaz sem 20 let živela 20 metrov od cerkeve, pa moram rečt, da sem se toliko navadila, da sploh nisem slišala zvonenja. Včasih pa pogrešam zvonenje v LJ (kadar nimam ure). doma sem vedno vedela koliko je ura.

Mene pa zanima, čemu sploh je namenjeno to zvonjenje, za merjenje časa že nekaj stoletij ne, proti toči tudi zgleda, da ne zaleže, kdaj naj kdo gre k maši že vsak sam ve in si ta Cerkev res malo preveč privošči, vključno z vso razsvetljavo vseh cerkva ponoči (me prav zanima, kdo plačuje elektriko!).

Včasih so zvonili (zvonarji), da so priklicali ljudi v cerkev, zato pa zvonijo 15 minut pred mašo in potem še enkrat tik pred mašo (vsaj pri nas je tako). Pa tudi ura na zvoniku ni najbrž brezveze. Le tako so ljudje vedeli koliko je ura, če so bili na njivi. Takrat so bili revni ljudje in si ni lahko vsak privoščil ure. Od tod tudi znan rek: za siromake je ura na turnu.

Poskusi, tako kot za običajen hrup. Pokličeš (če vas je več poskusite to narediti skupaj) uradno inštitucijo, ki je pooblaščena za meritve hrupa. Če je nad dovoljeno glede na predpise lahko zahtevaš, da zmanjšajo zvok zvonov na dovoljeno (mislim, da je to celo res možno) ali kako drugače preprečijo širjenje hrupa (tesnitev oken, protihrupna ograja….kot na avtocestah) . pa seveda moraš zahtevati, da ti vrnejo storške postopka.

žal pa kot je meni znano, pade zvonenje kot občasen hrup v neko drugo tabelo (kdo pri nas se sploh upa kaj proti cerkvi kot inštituciji, saj ga takoj politično napadejo,da ogroža vero in bla, bla bla) in se bojim, da boš moral vseeno mirno prenašati vsiljevanje.

Sicer pa to zvočno posiljevanje okolice in onesnaževanje ni edino ki ga cerkev izvaja. Skrajni čas da jim kdo stopi na prste, ker se direkt norce delajo iz ljudi. Toliko o svetosti cerkve….

Mene pa samo zanima, kako vas vse skupaj moti hrup in piskanje avtomobilov, vlakov in podobnega, da ne govorim o prevoznikih hitre hrane, ki po zvočnikih “bobnajo” svoje oglase. Mislim, da je zvonenje še eno izmed najmanj motečih stvari. Prepustite se tem čudovitim zvokom in pomislite na kaj lepega. Zakaj pa potem eni hodijo na Bled in ne vem kam še vse in si ob zvonenju zaželijo vse mogoče. Poskusite s tem tudi vi in namesto, da se razburjate si ob zvonenju zaželite kaj lepega, pomislite na svoje bližnje in verjemite, da vas v zelo kratkem času to ne bo več motilo.
Pa brez zamere in lep pozdrav vsem

Dana

Tako si nespečni Stojan lahko vsako noč privošči kup lepih želja, kajne… Vse ima svojo mero, Dana, tudi lepota zvonov. Nekateri hodijo na Bled prisluhniti temu, ker tega doma nimajo vsak dan in ob vsaki uri.

Tudi drug hrup me moti. Vendar zvok avtomobilov še zdaleč ni tako močan, kot pa zvonovi, pa živim čisto zraven zelo prometne ceste. Ob hrupu avtomobilov spim brez problema, zvonovi pa me takoj vržejo iz postelje. In lepe želje so zadnja stvar na katero ob tem pomislim. Na srečo sem se zdaj preselila v novo stanovanje, kjer ni v bližini nobene cerkve. S fantom sva bila pri nakupu posebej pozorna prav na to.

Prav tako se mi še ni zgodilo, da bi ponudniki hitre hrane razgrajali sredi noči. Res je, včasih piskajo in oglašujejo v nedeljo, ampak se mi zdi, da se je v zadnjem času to popravilo. Mogoče tudi zaradi prijav policiji in pritožb v medijih. Če pa se kdo pritoži glede cerkve, se nikoli nič ne ukrene.

Ce ti je zvonenje tako ljubo se preseli pod turn, me zanima koliko casa bi zdrzala.
Res je zvonenje pretirano, pri nas cez vikend zvoni skoz, najprej tam nekaj pred sedmo. Res krasen zacetek dneva. Mislim, da bi si mogla cerkev ta svoj marketing omisliti kako drugace.

Naj vam povem da sem se pred 2 leti poročila in preselila v bližino cerkve in me to zvonjenje prav nič ne moti.
Predlagam pa, da se nekateri zamislite nad tem, kaj boste počeli, ko vam bodo vaši otroci navijali muziko sredi noči ali sredi belega dneva in doma žurirali s prijatelji. Ali boste svoje otroke tudi prijavili zaradi kaljenja miru?

mene podnevi zvonovi sploh ne motijo,to je pri nas že tradicija…..ko sem bil še v stari Yugi v vojski,kjer ni bilo zvonenja,sem zvonenje “pogrešal”….(tega sem se zavedel,ko sem prišel domov in je zvonilo-zdelo se mi je nekaj domačega,nekaj “našega”)…..ampak ponoči me zvonenje moti,ker nima nobenega smisla,da vsakih 15 min zvoni…..brez veze…..

Ljuba Dana,tudi mene ni motilo zvonenje in nabijanje ure ob preselitvi v novo stanovanje in starosti 27 let.Ponoči posebno pa ob prostih dnevih sem imel drugo bolj veselo delo.Zvonilo mi je nekje drugje.
Otroka pa sta tako vzgojena,da ne smeta po 22 uri navijat TV ali muzike na ves glas.Še podnevi vedo kaj je normalno poslušanje .Za svoje glasne užitke pa si lahko nabavi slušalke.
Sosedom telefonsko sporočim in že zadostuje.(ko so prvič razgrajali po 22 uri in tudi opozorilo ni pomagalo sem odklopil glavno varovalko).
Ali naj grem tudi v župnišče odklopit oz prerezat žico.

LP vsem sodelujočim.

Jaz svojim otrokom niti pod razno ne mislim pustiti, da bi nažigali muziko ponoči. Pa tudi podnevi se bomo zmenili za sobno jakost. Tako so zahtevali tudi moji starši in moram reči, da mi nikoli niti na misel ni prišlo sredi noči na glas poslušati muziko. Tudi zabave, ki smo jih imeli so bile normalne. Sem pač bolj tak tip (pa tudi moj fant in prijatelji) da uživam v pogovorih in naši žuri so bili vedno taki. Ob glasni glasbi to ne bi šlo. Če smo se hoteli znoret smo šli pa v disko.

Tebe mogoče zvonovi ne motijo. Veliko ljudi pa ima problebe s spanjem, če jim sredi noči zvonijo čisto blizu stanovanja. In glede na to, da naj bi zakoni veljali za vse (mir med 22.00 in 7.00), bi morali veljati tudi za cerkev.

Se strinjam z Morsko deklico, tudi sama ne mislim pustiti otrokom da delajo kar hocejo, in tudi jaz sem bila tako vzgojena. In res ne vidim vzroka zakaj bi se morala prilagodit, mogoce ker je cerkev? vera? , tudi ce se pojavijo preglasni sosedje ukrepam, ni mi tezko poklicati policije da jih umirijo, zal tega za cerkev ne morem narediti sicer bi pa.

Živim v kar majhni vasi, ne tako daleč od cerkve. Dokler ni nastopila tako imenovana demokracija je bilo z zvonenjem kar v redu. Ne prepogosto, tiho, zmerno, mogoče malo več samo ob pomembnih cerkvenih praznikih. Potem so se pred leti spomnili, da bi bilo dobro nabaviti nove zvonove in lahko rečem, da je zdaj hrup neznosen. . Za prej bi lahko rekla, da je bilo romantično, zdaj pa presega vse meje. Da o osvetljavi niti ne izgubljam besed, vsaka cerkev na še tako zakotnem kraju, sredi hriba, kjer ni žive duše je osvetljena prek vseh meja. Kaj se nobeden od pristojnih ne vpraša kako taka osvetljava vpliva na življenje živali? Mar bi tako vržen denar namenili za kaj dobrodelnega. Sicer pa sem za to, da bi uvedli cerkveni davek, ki naj bi ga plačeval vsak, ki se šteje za vernika, ne pa da država krije vse od pokojnin za duhovnike, do njihovih šol itd. Lp

Tudi jaz živim v dokaj majhnem kraju, zelo blizu cerkve. Moram reči, da naša cerkev ponoči ni osvetljena in tudi po pameti zvoni. Zvoni prvič zjutraj ob sedmih in še to precej potiho in kratko. Bolj glasno zvoni ob dvanajsti uri. Popoldne zvoni samo, če je kdo umrl ali pa je pogreb. Zadnje zvonenje je ob 20.30. Mislim, da je to zelo sprejemljivo za vse.
Malo bolj glasni so samo ob večjih praznikih, ne privoščijo si pa zgodnjega in poznega zvonenja. Ura se pa sliši cel dan ampak moram reči, da sem jo vajena in bi jo pogrešala.
Vzdrževanje cerkve, njeno krasitev z rožami, elektriko, stroške za ogrevanje, nakupe in druge stvari se plačujejo iz denarnih prispevkov faranov.

New Report

Close