Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje proti Covid-19

Cepljenje proti Covid-19

Ja, ali je to vnetje zivcev nevarno v smislu hospitalizacihe? Ravnokar slisala, da prihaja mutiran delta sev, ki je nevaren najboli za prebolevnike. To ne vem ali se delajo norca ze, da cepljenje promovirajo. In kaj svetujete?

Aja se to .. torej na podlagi mojega orebolevanja ne moremo domnevati kako bi prebolevala ponovno, ker vsakic lahko telo drugace odreagira? Se opravocujem za toliko vprasanj.

Spoštovani, zaenkrat o spremenjenem delta sevu vemo predvsem to, da še je nekoliko bolj kužen od predhodnika (cca 10%). Vnetje živčnih korenin (kot avtoimunsko vnetje je sicer redko), včasih je potrebna tudi hospitalizacija. Kot že rečeno, večina prebolevnikov je še kar nekaj časa dobro imuna, pri ev. ponovitvah pa so hospitalizacije in težki poteki redkejši.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.

Hvala. Pise pa vedno vec ljudi kako so doziveli strdke tudi po Pfizerju. Tako, da nekaj smrdi tu.

    Pa nikakor mi ni jasno, da kot prebolevnik, ko si res zasciten za vsaj pol leta, pravijo, da lahko drugic tezje prebolis. A za cepljene, ko imuni nikoli niso bili pa kao ne morejo tezje zbolet. Take nelogicne stvari so to.

Spoštovani, kot sem vam že napisala, je VEČINA prebolevnikov kar nekaj časa zaščitena, a, žal, ne vsi. Nekateri se okužijo ponovno in lahko imajo tudi zelo težkpo sliko. To pa ne pomeni, da ima VEČINA prebolevnikov težko sliko, to nikakor ne drži. Prosim, da mi navedete virk, kje ste opazili, da je pisali, da bi prebolevniki huje zbolevali???

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Vam bom poiskala. V medijih v glavnem. Razunem ja, ampak neka preiskava je zagotovo na voljo, ki pokaze ali lahko ponovno zbolis? So to protitelesa?

Ni mi jasno, da si na primer prvic imel pljucnico. Nato drugic pa se bi okuzil in celo pristal na respirstorju.

Spoštovani, žal, preiskave, ki bi posamezniku napovedala v drugo težji potek, NI! Trenutno se cel svet ukvarja s tem, kdo, pod kakšnimi pogoji, ob kakšnih obremenilnih dejavnikih, zboli težje. Tudi v Sloveniji  (kot mi je znano) poteka študija pri osebah, ki so se okužile ponovno. Morate vedeti, da se virus spreminja, in ponovna okužba ob zelo spremenjenem virusu, pomeni pravzaprav okužbo s skoraj novim virusom. Okužbe pri prebolevnikih je/bo potrebno zelo natančno miktobiološko opredeliti. So pa, kot rečeno , redke. Prebolevnost v večini študij kaže na dolgotrane imuski odziv in spomin.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Razumem to, hvala. Na facebook preberem, da je teh, ki so zboleli se enkrat in tezje, veliko. Vec, kot je to javno priznano. Zdaj pa ne vem ali to ljudje kar nekaj govorijo ali je to res. Torej, ce si dam pregledati protelesa, s tem sploh razjasnim ksj?

Spoštovani, poglejte si tale članek

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7883277/

Po preboleli bolezni nastane tako celična, kot protitelesna imunost. Z ugotavljanjem protiteles ugotavljate protelesno imunost, ki s časom oddaljenosti po bolezni upada. Ne glede na to, pa obstaja še celična imunost. Glede na to, da je s covid-19 dokazano zbolelo več kot 245 milionov ljudi,  glede na znano spreminjanje virusa, glede na (do sedaj) poznano imunost na druge korona viruse, je z veliko verjetnostjo pričakovano, da se bodo okužbe ponavljale. Prav tako se bo (glede na do-sedaj znane druge koronske okužbe) razvijala dolgotrajnejša imunost. Kako dobra je (bo) pri posamezniku, pa je odvisno od številnih dejavnikov (kot sem vam pisala že ob prvem postu). Prve študije prebolevnikov, ki so se ponovno okužili, so govorile predvsem o blagih ponovnih okužbah. Sledili pa so tudi posamični primeri opisov težkih covidov, ki pa so bili neprimerno redkejši.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Super. Hvala. Ravnokar sem brala clanek, da je v Sloveniji zanesljivo zbolelo le 46 ljudi drugic. Pri nekaterih pa le verjetnost, da so. Torej se to dooloca ne le na podlagi pozitivnega pcr? To je res zelo majhna stevilka. Ljudje pa pisejo kako poznajo ne vem koliko ljudi, ki so 2x zboleli. Ne ves kaj je res.

Aja, ali je to tak, da dokler imas protitelesa, da si varen?

Opravicujem se, prehitro poslala … torej, ce se z drugim sevom.okuzim, je kot bi ne bil prebolevnik? Kot da prvic okuzis.

Spoštovani, višina titra protiteles je le eno izmed meril imunosti (kot rečeno, imajo prebolevniki tudi T celično imunost, ki je s standardnimi preiskvami ni mogoče dokazovati). Kako se imunsko odzovemo na spremenjeni sev, je odvisno, koliko in kako se je sev spremenil (v za imunski odgovor pomembnem delu). Pri koronskih okužbah nasploh zaznavamo tudi t.i, navzkrižno imunost, kar pomeni, da če smo bili v stiku z enim sevom, imamo lahko tudi delni odgovor proti drugemu; je pa to vse odvisno od značilnosti – za imunoski odgovor pomembnih delov virusa. Podatke o ponovno okuženih se skrbno preverja. Kot rečeno, je bilo v Sloveniji ugotovljenih (do par dni nazaj) 46 ponovnih okužb, kar je glede na vse okužene (in precejšnjo spremembo seva, glede na prvotno različico), malo (napram 322.000 in še nekaj so sedaj znanih okuženih).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala vam za vse razlage. Teh 49 ponovno okuzenih je res mala stevilka, na facebooku ljudje full ljudi poznajo, ki so zboleli 2x, eni celo 3x? To vam je jasno?

Spoštovani, v Sloveniji ogromno testiramo. Ljudje na facebooku pripisujejo sleherno okužbo dihal covid-u (zbolijo z respiratornimi znaki in potem širijo novice o “ponovnih” okužbah, čeprav to niso). Ali pa  – je bil nekdo, ki je imel res covid okužbo, po 1 do 2 mesecih – še vedno pozitiven (ker pcr kar dolgo zaznava delce). Zato sem vam že zgoraj napisala, da je te “ponovne” okužbe treba mikrobiološko obdelati, ker mnoge sploh niso ponovne okužbe, le virus se še zaznava… ali pa sploh sploh ne gre za okužbe….itditd Facebook je super omrežje, je pa tudi veliko škart informacij

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Aha, razumem, se mi je zdelo, to sem samo zelela slisati od vas, ki se spoznate na stvari. Eno vprasanje se samo, teh nekaj ponovnih okuzb je bilo zaznanih od zacetka.epidemije do danes ali v nekem dolocenem casovnem obdobju, torej nek dolocen cas po prvi okuzbi? hvala

Gre za osebe – pri nas, od začetka do danes.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala. Izredno majhna stevilka, kar me zelo razveseljuje. Lp

Se nekaj glede samega prebolevanja … imela sem nizko saturacijo, sililo me je na kaselj ob vsakem naporu, rtg slika po 16 dnevih je pokazala, da je v remisiji pljucnica. Je tudi mozno, da je slo za kak strdek?

Spoštovani, glede na navedeno ste imeli pljučnico, o drugem ni mogoče soditi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close