Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina cepljenje

cepljenje

Pozdravljeni

Stara sem 56 let in pred slabimi 5 leti sem bila zadnjič cepljena proti klopnemu meningoencefalitisu. Proti tetanusu sem bila cepljena še v srednji šoli in nikoli več. Veliko se gibam v naravi in delam na vrtu. Sprašujem vas kaj mi je storiti, se cepiti ali ne? Kdaj? Koliko sta pravzaprav ti dve bolezni v zadnjem času prisotni v Sloveniji?
Hvala za odgovor in lep pozdrav

Pozdravljeni,

obe bolezni se pojavljata pri necepljenih. Tetanusne spore so v zemlji, zato bi vam svetovala cepiti se pri osebnem zdravniku.
Proti KME je čas, da prejmete poživilni odmerek, saj svetuje proizvajalec revakcinacijo na 5 let.
Tetanus se pojavlja k sreči zelo redko, in to pri necepljenih ali če je od zadnjega odmerka minilo mnogo let. Vstopno mesto tetanusnega bacila je ali okužena rana , ugriz živali ali če razpokana koža pride v kontakt z zemljo ali gnojem.
Klopni meningoencefalitis prenašajo klopi. Okužbe se pojavljajo vsako leto po vsej Sloveniji. Zato svetujemo cepljenje vsem, ki se gibljejo v naravi oziroma tam, kamor lahko pridejo malo glodalci, ki klopa prenašajo.

LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close