Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Brez vonja

Brez vonja

Pozdravljeni.

Že nekaj mesecev, od okužbe z covidom, ne vonjam oz. vonjam zelo šibko.

Torej, okužena sem bila konec oktobra. Takrat sem izgubila vonj. Čez nekaj časa mi je skoraj vse smrdelo (ne znam opisati vonja), sploh hrana, onesnažen zrak (izpusti avtov),..

Po vseh teh mesecih pa vonjam res slabo, še vedno se pri nekaterih stvareh pojavlja čuden vonj..

Kaj lahko naredim, da se stanje izboljša?

 

Pozdravljeni,

opisujete hipozmijo (zmanjšan voh) in parozmijo (napačno zaznavanje vonjev).

Parozmija je sicer neprijetna, je pa po Covidu ugoden napovedni dejavnik in sicer kaže na procese vračanja voha, na popravljanje in regeneracijo. Živčne povezave se ustvarjajo na novo in so lahko tudi malo zgrešene. Možgani so sposobni napačne povezave odpraviti, pravilne pa obdržati. Možgani pa poztrebujejo veliko spodbude (podobno kot veliko rešenih nalog pri učenju matematike).

Možganska vadba na področju voha se imenuje  VOHALNI TRENING. Vsak dan 2-3-krat povohajte vsaj 3 ali 4 znane vonjave. Predlagam kavo, vanilijo, jasmin, najljubši parfium, cimet, lovor itd. Tako trenirajte vsaj pol leta ali več. Ni prepozno, če začnete do enega leta po izgubi voha (seveda je bolje, če začnete čim prej).

Veliko uspehov in lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close