Najdi forum

Apikotomija je nujna?

Pozdravljeni,

konec tedna imam planiran poseg na enki zaradi granuloma. V dvomih sem, ker me je sodelavka zmedla s svojo izjavo, da je bila tudi ona napotena na ta poseg pa sta ji dva različna zdravnika različno svetovala, eden naj gre in drugi da ni potrebno. Zdaj pa je že 15 let brez težav, kljub temu, da se za poseg ni odločila.
Izvid, ki ga imam vsebuje sledeče mnenje: Lokalni rtg zob 12,11,21,22 nam pokaže da je prisotna radiolucencca pri apeksu zoba 11. Endodontske polnitve segajo do anatomskih foramnov in so homogene. Glede na klinično stanje menim, da bo potrebno napraviti apikotomijo na zobu 11, v primeru, da se izkaže pa tudi na zobu 12.

Kaj se zgodi, če ne greš na poseg? Sedaj imam mini bulico takoj pod nosom, a se spreminja njena lokacija, pred 14imi dnevi je bila nižje. Nimam več svojih zob spredaj, ampak štifte.

Še to koliko časa si v primeru apikotomije odsoten z dela, če je vse ok?

Hvala za vaš odgovor, ki mi bo v veliko pomoč!!!

Lepo nedeljo kljub ohladitvi vam želim,

S.

Pozdravljeni. Za poseg kirurške odstranitve granuloma se kirurg odloči na podlagi kliničnih znakov (torej dejanskega stanja v ustih in morebitnih težav) ter na podlagi rentgenskih posnetkov. Samo prisotnost radiolucenc (črnikastih področij različne velikosti ob vrških korenin) ni zadosten pogoj za takšno odločitev, sploh če gre za manjše radiolucence in so zobje ustrezno zdravljeni. V teh primerih, ko so na rtg posnetkih vidne radiolucence, pacient pa nima težav in je zob lepo zdravljen, običajno ponovimo rentgensko slikanje po letu dni in v primeru povečanja radiolucenc, se odločimo za operacijo, tudi če pacient še nima kliničnih težav. Kadar pa težave so prisotne (in zatrdlina pod nosom to vsekakor je), potem je seveda potreben poseg. V nasprotem primeru granulom vztrajno raste, v vsakem trenutku pa se lahko razvije tudi vnetna cista, ki prav tako raste, okrog 2 do 3 mm na leto in s svojim širjenjem uničuje tkiva okrog zoba. Sam poseg ni zapleten, so pa pacienti nekoliko otekli v operiranem področju (v vašem primeru v področju zgornje ustnice) prve tri dni, nato pa oteklina popušča. Hlajenje operiranega področja prva dva dneva po posegu precej pomaga, odsotnost z dela pa je odvisna predvsem od narave vašega dela. Sam običajno predlagam tri do štiri dni bolniškega staleža, šivi pa se odstranijo po tednu dni. Lep pozdrav, DD

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

New Report

Close