Najdi forum

Ali mogoče veste, kje bi našla obnovo Antigone, saj piše vse nekaj naokrog, ko sem iskala , nič pa konkretnega. Hvala.

Načeloma sem za to, da se knjiga prebere. Morda vsaj za nekatere spada Antigona med knjige, ki jih je potrebno prebrati dvakrat, vsaj pri mojih otrcih je bilo tako. Šele potem bo od domačega branja kaj ostalo.

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

Sofokles – Antigona

OBNOVA

Med Ojdipovima sinovoma Eteoklom in Polinejkom pride do oboro�enega spopada za nasledstvo na kraljevem prestolu. V usodni noči pride do dvoboja med njima, v katerem oba oble�ita mrtva. Antigona, njihova sestra, odvleče Polinejkovo truplo na Eteoklovo grmado, kjer pride sovra�tvo med bratoma �e po smrti do izraza. Antigona sku�a �e takoj v uvodnem prizoru pridobiti sestro za sodelovanje pri svojem dejanju, pri bratovem pokopu vendar brez uspeha. Ismena, njena sestra, sicer občuduje pogum svoje sestre vendar označi njeno početje za blazno. Ismena je sicer dobrosrčna, a ima povprečen �enski značaj. �e ob prvem svitu je kralj Kreon, ki je ravnokar prevzel oblast, razglasil svoj vladarni program. Kreon je tudi izjavil, da se Polinejkovo truplo ne sme pokopati, ker je sodeloval v boju proti dr�avi. Tedaj pa se pojavi stra�ar in izjavi, da je nekdo pokopal Polinejkovo truplo. Kreonu prekipi srd ob tej novici. Očitno je, da si je nekdo, kljub Kreonovi prepovedi, poiskal izhod in pokopal Polinejkovo truplo. �e naslednji dan so storilca odkrili. Stra�ar je pred kralja pripeljal vklenjeno Antigono. Ona je v zasli�anju pred Kreonom priznala svoje dejanje, zato jo je kralj obsodil na smrt. Izjavil je da bo Antigona �iva zakopana. Tako se je tudi zgodilo. Antigona pa je bila zaročena s Kreonovim mlaj�im sinom. Kreonov sin ni mogel prenesti te presenetljive novice, zato si je tudi sam vzel �ivljenje. Ko pa je za to izvedela njegova mati si je tudi ona zabodla no� v prsi. Kralj Kreon se je �ele tedaj zavedal, kaj vse je storil, ko je dal usmrtiti sinovo zaročenko. �ele sedaj mu je bilo jasno, da je za sinovo in �enino smrt kriv on sam. Najraje bi se usmrtil, toda me�čani so ga pregovorili, da se mora sprijazniti s sedanjostjo. Antigona je sicer fizično uničena, toda moralna zmagovalka medtem, ko je Kreon ohranil fizično eksistenco, vendar ob tem do�ivel popoln moralni zlom.

JUNAK IN OKOLJE

Glavna junakinja je Antigona. Je iz kraljevskega rodu. Antigona in njena dru�ina je bila uničena, ostala je samo Antigonina sestra, Ismena. Antigona si je prizadevala, da bi njen brat pogreb kakr�nega zaslu�i. Bila je tudi zaročenka kraljevega sina. Junakinja se bori z neko idejo, ki jo dose�e, toda nazadnje fizično propade.

VLOGA AVTORJA

Avtor sam ne nastopa v tej tragediji. Njegove besede so te�ke in te�ko razumevajoče vendar prodrejo prav do srca. Avtor je uporabil premi govor, oziroma dialog, namreč celotna zgodba je v obliki dialoga oziroma pogovora.

OCENE DELA

V knjigi najdemo poučne primere, ki jih srečujemo todi v vsakdanjem �ivljenju. Avtor je znal napisati oziroma oblikovati stavek tako, da je bralcu pri�el prav do srca. Edino kar me moti je, da so nekateri stavki te�ko razumljivi.

OZNAKA STILA/SLOGA

Nastopajo tako osebe iz vi�jega sloja, kot tudi me�čani-preprosti ljudje. Spada v obdobje Antike. Ta drama je napisana v obliki tragedije.

P.S.: Nisem prebrala te obnove, je z neta.

nova
Uredništvo priporoča

pa še najbolj znan citat iz knjige:

“Ne da sovražim, da ljubim sem na svetu.”

A branje boli? Vedno se sprašujem, zakaj je mnogim tak problem vzeti knjigo v roke. Potem se pa čudimo, ko ljudje ne znajo spraviti skupaj enega stavka z repom in glavo….

Zato pa si črna ovca … :)) No ja, saj pravzaprav dobro veš, kako je. V zagovor tistim, ki jim je težko prebrati Antigono in še kaj – mogoče pa radi berejo, le to jim ni všeč, da jim nekdo predpiše kaj in kdaj morajo brati. V takih primerih včasih celo dobre bralce mine …

a nima klasje izdane knjige z obnovami in komentarji obveznega čtiva za srednje šole?

Knjiga že čaka na mizi, da se bo prebrala. A občutek je boljši, če je še kje za pokukat. Da bo bolj pravilno in bolj sigurno. Saj učitelji že tudi vedo, če je prepisano z interneta.

Je pa tako, da sem jo komaj dobila , ker je bila ves čas zasedena.

Zdaj pa mi že voda teče v grlo.

Super, je kul knjiga, boš videla.

Hm, knjiga je prebrana. V spremni besedi je pa tako vse razloženo. Ja, knjiga ti da misliti. Žalostna resnica. Prava tragedija. Je pa čisto tanka knjigica, mislila sem, kako bo debela.

ČRna ovca- zato pa tisti ki vam ni težko vzet knjige v roke in ko so tečni tak ko ti… zaveljeeeni … samo vprašala je za pomoč a veš … pa boji tiho pa rajši kopiraj kako obnovo

.wefasddd ti si taka budala ej. Prosim da zapreš gofljo

vi2 sta res budali ej

Sofokles od 496-406 pr.n.št.
Napisal je preko 120 (130 iger). Ohranilo se jih je 7 – Kralj Ojdip, Ojdip na Kelonu, Antigona, Elektra, Tračanke, Filktet, Ajas). Najpomenješi tragediji sta Krajlj Ojdip in Antigona.

Snov je iz tebanskega cikla. Predzgodba. Ojdipova sinova Eteokles in Polinejk se po očetovi smrti sporečeta za vlado v Tebah. Polinejk skuša s pomočjo sovražnih zaveznikov zavzeti rodno mesto. V medsebojnem obračunu padeta oba brata. Novi kralj Kreon da Eteokla pokopati z vsemi častmi, porepove pa pokopati truplo izdajalca Polinejka. Temu se upre Antigona, sestra obeh. Svoj upor opravičuje z druinski dolžnostmi. Tako se zaplete v konflikt s Kreonom. ki se sklicuje na moč in pravo posvetne države, po katerem je Polinejk narodni izdajalec. Le ta da Antigono živo zazidati. Ker je Kreon prekršil nekatera pravila božjih zakonov, je tudi on kaznovan. Sin Hajmun in njegova žena naredita samomor.

Antigonova krivda – Kreontov padec dokazuje, da življenje v državi ne more biti trdno brez pravične moralne podlage. Vendar so nekateri razlagati razmerje med Antigono in Kreontom tudi drugače, češ da je tudi Antigona kriva zaradi prevelike nepopustljivosti, s tem pa ogroža pravni red države, ki mora veljati za vse državljane enako.

Osnovni konflikt, na katerem temelji ta tragedija * Kreontova prepoved pokopa Polinejkovega trupla in motiv dekleta, ki kljubuje tej prepovedi, motiv sestre, ki postavlja ljubezen do mrtvega brata višje kot državni zakon. Čimolj sta ti dve vrendnoti izenačeni, tem bolj je tragičen konflikt med njima. Ti dve vrednosti sta domovina in družina. Nobeden od njiju ne popusti in zato prido do tragičnega konca. Ko Antigona odhaja v smrt, je hrepenela po življenju, Kreon pa odhaja v življenje, vendar hrepeni po smrti. Antigona je sicer fizično uničena, toda moralna zmagovalka. Kreon ohrani svojo fizično eksistenco, vendar ob tem doživi popoln moralni zlom.

Zato vam je mnogim tudi takšen ego lahko v poduk, čeprav nihče ne umre. Ker ste se pripravljeni skregati do smrti.

Ali lahko samo vprašam kdo je izrekel ta stavek?

A ma ker res natancno napisano menje o knjigi

Če nekoga knjiga ne zanima jo naj ne bere! Sploh pa sem proti obveznemu branju v šoli! Sam preberem veliko knjig, ampak takih, ki me zanimajo. Večinoma so to knjige iz znanstveniga področja.

Aja, pa ne me napadat ker ne pišem slovnično in bi zato moral brati knjige 🙂

a lahko mi pomagate rabam za jutr kratka obronava kralj ojdip – Sofokles
pa se rabm ce kera ma natancno mnenje za knjigo
hvala vm

iscite gospa iscite

New Report

Close