Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija Ali lahko nošenje zobnega aparata vpliva na rast čeljusti

Ali lahko nošenje zobnega aparata vpliva na rast čeljusti

    Pozdravljeni, sem mlajši moški, in imam problem z levo spodnjo enko, saj raste postrani in mi zato štrli v jezik, kar je precej moteče. Zato sem že poslal povpraševanje na zasebno ambulanto, kjer so mi sporočili da bi se dalo težavo urediti v par mesecih, s tem da bi mi uredili vse spodnje 4 sekalce, mogoče še kaj zraven. Denar ni tak problem, imam pa eno veliko skrb. Namreč ali lahko ortodontski aparat pokvari rast čeljusti? Namreč imam zelo slabo izkušnjo iz najstništva, saj mi je rast in širjenje spodnje čeljusti zelo zaostajala. Zato sem imel zelo nesimetričen obraz, kar ni bilo prijetno. Mi je pa čudno da je to obdobje sovpadalo ravno s tem ko sem imel zobni aparat. Nosil sem ga od konca prvega do začetka četrtega letnika. Ko so ga odstranili se je čeljust v 2 letih popravila in zelo razširila, tako da sem zelo zadovoljen. Zato bi me zanimalo ali se da 100% zagotoviti, da mi morebitni poseg ne bo spet povzročil težav z ožanjem čeljusti? Vem da je fiziološko to malo verjetno, a strah ostaja.

Spoštovani,

z ortodontskimi aparati lahko vplivamo tudi na rast čeljustnic, vendar le dokler je rast prisotna. Ko je rast zaključena, na rast ne moremo več vplivati. V odrasli dobi lahko torej z ortodontskimi aparati spreminjamo zgolj položaj zob, na rast čeljustnic pa nimamo več vpliva. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close