Med mladimi priljubljena razvada povzroča epileptične napade in zastrupitev

N. K., 14. november 2024
PulmologijaZdravo življenje
pljuča
Foto: Profimedia.

Poleg tega ima pomembne posledice na zdravje dihal, denimo v obliki pljučnic.

Govora je o tobačnih in nikotinskih izdelkih, tudi novih (elektronske cigarete oziroma pogovorno imenovani vejpi), ki so zelo priljubljenimi med mladimi. Slovensko toksikološko društvo je na kongresu, ki se je odvijal v začetku novembra, opozarjalo na njihove škodljivosti, poroča STA.

Zvišuje se število dijakov, ki uporabljajo elektronske cigarete

Zadnja raziskava iz leta 2023, ki je bila izvedena med dijaki drugih letnikov srednjih šol, je pokazala, da se je od leta 2021 povišalo število 16-letnikov, ki so poročali o trenutni rabi elektronskih cigaret. Leta 2021 je bilo takih 10 odstotkov, leta 2023 pa približno četrtina, kar je zelo zaskrbljujoče, je izpostavila Helena Koprivnikar, dr. med., spec. javnega zdravja iz NIJZ. Raziskava sicer ni bila nacionalno reprezentativna.

Privlačni zaradi arom

Novi tobačni in nikotinski izdelki so za mladostniki zanimivi zaradi privlačnih arom, pa tudi promocije na družbenih omrežjih in večje družbene sprejemljivosti v primerjavi s cigareti, je še povedala Koprivnikarjeva. “Uporaba teh izdelkov, ki vsebujejo nikotin, je problematična med mladostniki zaradi razvoja zasvojenosti z nikotinom. Poleg tega raba teh izdelkov poveča tveganje za kajenje cigaret.

Po besedah Koprivnikarjeve raba elektronskih cigaret povzroči epileptične napade in zastrupitev, poleg tega pa imajo pomembne posledice na zdravje dihal, denimo v obliki pljučnic. Kot je še dodala, dolgoročni učinki rabe elektronskih cigaret sicer (še) niso ustrezno raziskani, vendar njihova dolgoročna raba zviša tveganje za bolezni, ki se pojavljajo tudi pri kajenju.

Ključno vprašanje: Kako učinkovito osveščati mladostnike?

Eno največjih vprašanj je, kako otroke učinkovito osveščati o škodljivem vplivu tobačnih in nikotinskih izdelkov, saj opozarjanje preko tradicionalnih medijev ni dovolj, saj te populacije ne dosegajo, je opozoril predsednik toksikološkega društva dr. Jernej Kužner. Kot pravi, gre za izdelke, ki negativno vplivajo na zdravje in okolje – zlasti izdelki za enkratno uporabo zelo obremenjujejo okolje.

Na NIJZ so opozorili, da so tobak in tobačni izdelki še vedno cenovno preveč dostopni in si prizadevajo za zvišanje cen. Poudarjajo, da ne zagovarjajo rabe elektronskih cigaret in vseh drugih tobačnih ter nikotinskih izdelkov niti pri odraslih.

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close