V petek zvečer je bila v praško bolnišnico sprejeta oseba, ki je po vrnitvi iz Demokratične republike Kongo kazala simptome, skladne z boleznijo, ki jo povzroča virus Ebola (EVD). Zaradi suma na okužbo je bil bolnik nemudoma izoliran, primer pa je sprožil veliko pozornosti v zdravstveni in širši javnosti.
Ovrgli Ebolo: test RKI potrdil, da ni šlo za okužbo
Po preiskavah, ki jih je opravil berlinski sedež Inštituta Roberta Kocha (RKI), so oblasti v soboto zvečer potrdile, da bolnik ni okužen z virusom Ebola niti z drugimi visoko nevarnimi virusi, kot je virus Marburg, poroča švicarski portal Bluewin. Češki minister za zdravje Vlastimil Válek je ob tem poudaril, da zdravstveni sistem deluje skladno s protokoli in da so bili vsi postopki izvedeni pravočasno. O tem je javnost obvestil tudi prek družbenega omrežja X (nekdanji Twitter).
Nákaza virem ebola ani jinými filoviry či dalšími původci hemoragických horeček se nepotvrdila!
— Vlastimil Válek (@vlvalek) May 17, 2025
S úlevou vám mohu potvrdit, že nákaza virem ebola u pacienta hospitalizovaného na Bulovce se nepotvrdila. Kochův institut nám před malou chvílí předal výsledky testů, které…
Ebola: redka, a izjemno nevarna
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) gre pri Eboli za eno najbolj smrtonosnih nalezljivih bolezni na svetu. Ebola je bolezen, ki jo povzroča virus iz rodu Ebolavirus, ki spada v družino Filoviridae., najnevarnejši med njimi pa je virus EBOV, pri katerem smrtnost dosega povprečno 50 %.
Prenos bolezni je mogoč ob:
- neposrednem stiku s krvjo ali telesnimi tekočinami okuženih oseb ali živali,
- stiku z okuženimi predmeti (npr. brisače, oblačila, medicinska oprema),
- stiku z okuženimi živalmi, predvsem netopirji in opicami.
Simptomi bolezni vključujejo visoko vročino, slabost, bruhanje in drisko, v napredovali fazi pa tudi notranje in zunanje krvavitve ter odpoved organov. Pojavijo se lahko v obdobju 2 do 21 dni po izpostavljenosti. Za virus EBOV obstajajo registrirana cepiva, ter dve potrjeni zdravili. Za druge oblike virusa (npr. Sudan, Bundibugyo) cepiv zaenkrat ni.
Tudi virus Marburg velja za grožnjo
Ob sumih na visoko nevarne virusne okužbe, kot je bil primer v Pragi, strokovnjaki preverjajo tudi možnost okužbe z virusom Marburg, ki povzroča marburško virusno bolezen (MVD). Gre za redko, a pogosto usodno okužbo, katere smrtnost lahko doseže tudi 88 %, povprečno pa znaša okoli 50 %. Bolezen povzroča virus Marburg ali sorodni virus Ravn, oba iz rodu Orthomarburgvirus. Prvi izbruh so zabeležili leta 1967 v laboratorijih v Nemčiji in Srbiji, povezano z delom na afriških zelenih opicah, uvoženih iz Ugande. Kasneje so izbruhi sledili v državah, kot so Angola, DR Kongo, Gvineja, Ruanda, Tanzanija in Gana. Virus se v naravi prenaša z netopirji vrste Rousettus aegyptiacus, med ljudmi pa z neposrednim stikom s krvjo, telesnimi tekočinami ali kontaminiranimi površinami.
Za MVD trenutno ni potrjenih cepiv ali zdravil, a so v razvoju monoklonska protitelesa, protivirusna zdravila in eksperimentalna cepiva, ki se preučujejo v kliničnih preskušanjih.
Ključna dejstva
- Sum okužbe z ebolo na Češkem ni bil potrjen.
- Virus Ebola in virus Marburg sta zelo nevarna, a redka.
- SZO priporoča nenehno pripravljenost in krepitev zmogljivosti za hitro odzivanje.
- Za ebolo obstajajo cepiva in zdravila; za virus Marburg trenutno še ne.
Podrobnejše informacije o bolezni, ki jo povzroča virus Ebola, kot tudi o marburški virusni bolezni, so na voljo na spletnih straneh Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) in Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).