Simone White je bila inteligentna ženska in kljub mladim letom tudi že izkušena popotnica, a te nevarnosti se ni zavedala …
Odvetnica iz Velike Britanije je ljubila življenje, pravi njena prijateljica Bethany Clarke, ki si ne bi odpustila, če bi Simone umrla zaman, zato se, tako kot družina pokojnice, bori za ozaveščanje o nevarnostih, ki jih v tujini predstavlja pitje alkohola.
Bethany in Simone sta lanskega novembra potovali po Aziji. V Laosu sta šli v hostel Nana Backpacker Hostel na pijačo. Dekleti sta v dveh urah in pol spili pet do šest žganih pijač, ki so jih razredčili z ledom. Nista se zavedali, da je v pijači tudi metanol, ki nima okusa in je zelo nevaren, saj lahko že v majhnih količinah povzroči smrt.
Bethany je odločena, da bo druge posvarila o nevidni nevarnosti, ki tiste noči ni terjala samo življenja Simone, ampak tudi petih drugih turistov v Vang Viengu, vključno z Avstralkama Holly Bowles in Bianco Jones.
Bethany pravi, da niti posumili nista, da bi bilo lahko z alkoholom, ki jima je bil postrežen, kaj narobe, a pozneje sta že začeli opažati nenavadne simptome. “Spat sem šla ob 22.45, ker sem se počutila utrujeno. Ne vem, ali je bila to posledica časovnega zamika ali metanola,” je dejala. “Naslednje jutro sva se zbudili z enakim občutkom. Nisva se počutili dobro in nisva vedeli, zakaj,” je še dejala in razložila, da jima tudi zajtrk ni teknil, kar je bilo nenavadno, saj je Simone zjutraj po navadi zelo veliko pojedla.
Kljub slabšemu počutju sta se udeležili ture s kajakom. Ker za veslanje nista imeli moči, so ju posedli v različne kajake. Ko je bilo izleta konec, sta se vrnili v hostel, nekaj pojedli, nato pa sta se Britanki v družbi prijateljici usedli na minibus. “Ko smo izstopile, sem izgubila zavest. Simone je bilo slabo in vedele smo, da je nekaj narobe.” Voznik jih je odpeljal v javno bolnišnico.

Pri Simone so se najprej začele težave z dihanjem. Še istega večera so trojico prepeljali v zasebno bolnišnico. Bethanyjino stanje se je čez noč izboljšalo in poklicala je Simonino mamo ter ji sporočila, kaj se je zgodilo. “Najprej so mi dejali, da se je njeno stanje zjutraj nekoliko izboljšalo, kar sem povedala mami. Nisem vedela, da je imela pet napadov. Mislila sem, da samo enega. Komunikacija je bila težavna,” pravi Bethany.
Kljub operaciji so možgani 28-letnice še naprej zatekali in zdravniki so dvignili roke. Ker je Laos budistična država, osebje njenega življenja ni hotelo končati. Sue in Bethany sta se morali zato obrniti na veleposlaništvo. “Predlog je bil, da Sue izklopi naprave, kar je tudi storila,” je dejala Bethany in dodala, da zdravniki v Laosu niso mogli diagnosticirati zastrupitve z metanolom, ker bi morali rezultate poslati v tajski laboratorij, kar bi trajalo dva tedna. Poleg tega niso imeli “protistrupa”, fomepizola, ki v državah tretjega sveta ni na zalogi, ker je drag.
Po podatkih Zdravnikov brez meja je bila zastrupitev z metanolom v zadnjih 30 letih odgovorna za več kot 14.000 smrti po vsem svetu. 71 odstotkov teh primerov se je zgodilo v Aziji.
Najlažja rešitev je poznavanje tveganj, zato je Bethany sprožila peticijo za ozaveščanje o nevarnostih pitja lokalnih žganih pijač, Simonina družina na pritiska na vlado, naj naredijo več za ozaveščanje mladih glede pitja alkohola v tujini.
Velike težave tudi v Turčiji

Letos se je tudi v Turčiji dramatično povečalo število smrti zaradi “ponarejenega” ali nezakonitega alkohola, poroča DW.com. Od začetka leta 2025 je zaradi uživanja nezakonito proizvedenega alkohola umrlo najmanj 160 ljudi. Po besedah turškega notranjega ministra Alija Yerlikaya je vlada do konca februarja zasegla 648.000 litrov nezakonito proizvedene rakije, vodke, džina in drugih pijač in aretirala 560 osumljencev.
Cene alkoholnih pijač so se v Turčiji v zadnjih nekaj letih zaradi vse višjih davkov močno zvišale. “Steklenica rakija zdaj stane okoli 35 evrov (38 dolarjev). Glede na to, da mesečna minimalna plača znaša približno 572 evrov (617 dolarjev), je zaradi takšnih cen raki za mnoge Turke nedostopen,” piše prej omenjeni medij.
Nemčija in Velika Britanija sta opozorili na nevarnosti uživanja nezakonitega alkohola v Turčiji. Turistom, ki se odpravljajo v državo, so svetovali, naj bodo previdni in se prepričajo, da nalepka na njihovi steklenici ni kopija in da modro-turkizni pečat na vrhu steklenice ni poškodovan.
Pred kratkim je lokalna nevladna organizacija, ki spremlja javno politiko o alkoholu, tem opozorilom dodala še eno: “Izogibajte se restavracijam, ki ponujajo neomejeno količino alkohola, pazite, da naročite neodprto steklenico in jo nato odprete sami, da se prepričate, da je originalni pečat ostal nedotaknjen.“
Največ zastrupitev se je zgodilo v Istanbulu, Ankari in Izmirju, a tudi na drugih turističnih destinacijah.