Tiha bolezen, ki prizadene vsako tretjo žensko

Z. Z. , 08. marec 2025
Žensko zdravje
Starejša gospa z zavihanim rokavom.
Foto: Profimedia

Osteoporoza je najpogostejša bolezen kosti, ki močno poveča tveganje za zlome, a pogosto dolgo ostane neopažena. Kateri dejavniki vplivajo na razvoj osteoporoze in kaj lahko storimo, da jo preprečimo?

Osteoporoza je kronična bolezen, ki oslabi kosti, zaradi česar postanejo krhke in lomljive. Po poročanju Mednarodne fundacije za osteoporozo ta bolezen prizadene kar vsako tretjo žensko in vsakega petega moškega po 50. letu starosti po vsem svetu.

Zaradi staranja prebivalstva in nezdravih življenjskih navad se je pojavnost osteoporoze in z njo povezanih zlomov v zadnjih letih močno povečala, zaradi česar velja za resen javnozdravstveni problem.

Tiha bolezen

Naše kosti se vse življenje obnavljajo, pri čemer se kostnina razgrajuje in nadomesti jo nova. Po tridesetem letu pa se ta proces upočasni. Kostnina se obnavlja počasneje, kot se razgrajuje, kar povzroči postopno izgubo kostne gostote in posledično oslabi kosti.

Osteoporoza je pogosto imenovana “tiha epidemija”, saj v začetni fazi običajno ne povzroča simptomov. Pogosto je zato diagnosticirana šele, ko pride do nenadnega zloma kosti.

Ko kosti oslabijo, pa se lahko pojavijo bolečine v hrbtu, izguba telesne višine, ukrivljenost hrbtenice in sključena drža.

Kaj povečuje tveganje za osteoporozo?

Na razvoj osteoporoze vpliva več dejavnikov – nekateri so genetsko pogojeni in nanje ne moremo vplivati, drugi pa so povezani z življenjskim slogom in nanje lahko vplivamo.

Bolj ogrožene so ženske, tveganje pa se povečuje s starostjo, saj kostna gostota upada. Za razvoj bolezni so poleg tega bolj dovzetni pripadnike bele ali azijske rase ter tisti, ki imajo bolezen v družini.

Po poročanju klinike Mayo Clinic drugi dejavniki tveganja vključujejo še:

  • Hormonske motnje – prenizke ali previsoke ravni hormonov, ki vplivajo na kostno gostoto
  • Težave s ščitnico
  • Pomanjkanje kalcija
  • Prehranske motnje ali prenizka telesna teža.
  • Kirurški posegi na prebavnem traktu
  • Dolgotrajna uporaba nekaterih zdravil
  • Bolezni kot so celiakija, črevesna bolezen in bolezni ledvic, rak ali revmatoidni artritis
  • Nezdrave navade, med katere spadajo prekomerno uživanje alkohola, kajenje in premalo gibanja

Vas skrbi, da ste izpostavljeni tveganju za osteoporozo in zlome? Preverite z informativnim testom tveganja za osteoporozo, ki ga je pripravila Mednarodna fundacija za osteoporozo.

Zakaj so ženske bolj ogrožene?

Pri ženskah je tveganje za razvoj osteoporoze večje kot pri moških. Po poročanju portala University Health so glavni razlogi naslednji:

  • Raven estrogena po menopavzi hitro upade, kar povzroči izgubo kostne mase in poveča tveganje za osteoporozo.
  • Med nosečnostjo in v času dojenja se kostna gostota pri ženskah nekoliko zmanjša, vendar pa to ne povečuje tveganja za osteoporozo kasneje v življenju.
  • Ženske imajo na splošno manjše in tanjše kosti kot moški, kar povečuje tveganje za zlome.

Po podatkih Mednarodne fundacije za osteoporozo osteoporoza prizadene kar 200 milijonov žensk po svetu.

Kaj lahko storim sama?

Preprečevanje osteoporoze temelji na ustrezni prehrani, bogati s kalcijem in vitaminom D. Kalcij pomaga ohranjati močne kosti, vitamin D pa pomaga pri njegovi absorpciji.

Priporočljiv dnevni vnos kalcija za odrasle do 50. leta je 1000 miligramov, za ženske po 50. letu in moške po 70. letu pa 1200 miligramov.

Različni mlečni izdelki, vključno z mlekom, sirom in jogurtom, bogati s kalcijem za zdravje kosti.

Ključnega pomena pa je tudi redna telesna aktivnost. Idealna je kombinacija vaj za moč, vaj z lastno težo, vaj za ravno držo in vaj za ravnotežje.

Viri:

Avtor
Piše

Z. Z.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
87,646
25.03.2025 ob 12:14
266
23.02.2025 ob 11:55
1,614
06.02.2025 ob 12:23
854
23.03.2025 ob 18:27
768
18.05.2021 ob 15:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close