Znameniti ljudski junak Franc Guzej (1839–1880), ki je pred 150 leti močno zaznamoval ter s svojstvenimi roparskimi podvigi in ukanami ustrahoval ljudi na širšem območju Kozjanskega (takratna cesarska južna Štajerska), se je rodil 12. novembra 1839 v revni kmečki družini v Sv. Primožu pri Šentjurju.
Usoda mi nu ni prizanesla, kajti kljub nadarjenosti, ki jo je pokazal v osnovni šoli, se je kaj kmalu znašel na razpotju in moral iti s trebuhom za kruhom.
Zanimivosti o njegovem razburljivem življenju, razbojniških pustolovščinah, dobrotniških dejanjih in še o marsičem lahko izveste na VEČJEZIČNEM INFORMATIVNO – TURISTIČNI PORTAL O GUZAJU www.guzaj.si.
Zbrane vsebine so predstavljene v štirih jezikih: v slovenskem, angleškem, nemškem in italijanskem jeziku.
Portal je namenjen predstavitvi Guzajevih vsebin, izobraževalno-informativnih dejavnosti in turistične ponudbe na južnem delu Občine Šentjur in Občine Dobje širši javnosti, slovenski in tuji, zato je večjezičen; kot tudi iskanju in posredovanju informacij, povezovanju in brezplačni predstavitvi lokalnih turističnih ponudnikov in njihovih turističnih produktov na območju Kozjanskega.
Uporabniki portala lahko aktivno sooblikujejo diskusijske skupine na forumu in prispevajo tudi k vsebinam na drugih spletnih mestih portala.
Na portalu www.guzaj.si lahko brezplačno objavijo svoje vsebine vsi (po)ustvarjalci na temo o razbojniku Guzaju, ki bi lahko prispevale h kvalitetni predstavitvi Guzajevega življenja. Na portalu je z zemljevidi predstavljena tudi pohodna pot na Kozjanskem Na poti z Guzajem ter z zanimivo turistično ponudbo ob poti.
Vabljeni na pohode po zelenih kozjanskih gričih, kjer še živi Guzajev duh, in tudi na forum, kjer lahko izrazite svoje mnenje in sooblikujete Guzajevo »prihodnost«.
O projektu
Projekt Večjezični informativno-turistični portal o Guzaju izvaja podjetje SAMA Navitas s Prevorja v sodelovanju s Krajevno skupnostjo Prevorje, v obdobju od 20. septembra 2011 do 30. julija 2012. Projekt se izvaja v okviru Lokalne akcijske skupine »Od Bohorja do Pohorja« in je sofinanciran iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, os Leader, do 40% upravičenih stroškov projekta.