fbpx

Poskrbimo za prihodnost, prepoznajmo sladkorno bolezen pravočasno!

Dogodki, Zdravje in bolezni

Kaj je diabetes, kako ga prepoznamo? Oglejte si tudi katere prireditve bodo potekale ob svetovnem dnevu diabetesa.

diabetes plakat

14. novembra obeležujemo svetovni dan sladkorne bolezni, s katero se vsak dan spoprijema več kot 366 milijonov ljudi na svetu. Predvideva se, da bo število obolelih tudi v prihodnosti strmo naraščalo. Zato Mednarodna diabetična zveza (IDF) vsako leto opozarja na pomembnost preventive, zgodnega odkrivanja in izobraževanja o sladkorni bolezni. Zveza društev diabetikov Sloveniji in lokalna društva diabetikov izvajajo številne aktivnosti, ki podpirajo prizadevanja mednarodne zveze.

plakat diabetesPo zadnjih ocenah Inštituta za varovanje zdravja je v Sloveniji približno 136.000 oseb s sladkorno boleznijo, kar je skoraj za desetino več v primerjavi s podatki iz leta 2007. Pogostnost bolezni tudi v Sloveniji narašča.

Zveza društev diabetikov Slovenije opozarja na pomembnost zdravega življenjskega sloga kot enega od ključnih preventivnih ukrepov, ki nastanek sladkorne bolezni lahko odloži ali celo prepreči.

»Ena od nalog zveze je spodbujanje zdravega načina življenja tako med našimi člani kot v ostali družbi, saj so dejavniki tveganja za nastanek sladkorne bolezni in nekaterih drugih kroničnih obolenj zelo podobni – nezdravo prehranjevanje, premalo gibanja, stres, kajenje in čezmerno uživanje alkohola,« je povedal predsednik Zveze društev diabetikov Slovenije, Peter Miklavčič. In dodal: »Želimo postati zgled tudi za mlajše generacije, da ne »podedujejo« življenjskega sloga, ki jih lahko pripelje do sladkorne bolezni. Zato ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni v več krajih po Sloveniji organiziramo pohode, ki so združeni pod skupnim imenom Pohodi sladkorno bolezen. S pohodi želimo opozoriti okolico na sladkorno bolezen, na tisoče oseb, ki se vsak dan spoprijemajo s to boleznijo, ter na nujnost preprečevanja nastanka bolezni.«

Zveza društev diabetikov Sloveniji nameni veliko časa in sredstev ozaveščanju in izobraževanju o sladkorni bolezni tako splošni javnosti kot tudi tistih, pri katerih je bolezen že odkrita.

Na začetku oktobra je zveza društev v sodelovanju s stroko ter predstavniki Ministrstva za zdravje in javnih zavodov organizirala prvo nacionalno konferenco S sladkorno boleznijo lahko živimo povsem normalno, namenjeno bolnikom s sladkorno boleznijo. Več kot 150 udeležencev je prisluhnilo kakovostnim predavanjem o zdravljenju sladkorne bolezni ter se vključilo v razpravo o zdravstveni oskrbi in pravicah ljudi s sladkorno boleznijo.

Letos poteka že 14. tekmovanje mladih iz znanja o sladkorni bolezni. Vsako leto se tekmovanja v znanju o sladkorni bolezni, njenih zapletih in zdravem načinu življenja udeleži vse več mladih, ki želijo svoje znanje poleg šolskih obveznosti izpopolniti in dokazovati tudi na drugih področjih in tekmovanjih. Tekmovanje pa se je izkazalo tudi za eno od odličnih preventivnih akcij, s katero dosežemo preko mladih tudi njihove starše in stare starše.

V letošnjem letu se je tekmovanja na šolskem nivoju udeležilo 365 šol, tekmovalo je več kot 9600 učencev in dijakov. Državno tekmovanje bo potekalo 24.11.12 na treh lokacijah in sicer v Litiji, Mariboru in Vipavi.

Aktivnosti ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni 14. novembra

Plakat izdani ob svetovnem dnevu

Tudi letos smo pripravili plakat s katerim obveščamo javnost o svetovnem dnevu sladkorne bolezni. Razposlani so bili na naslove javnih ustanov z namenom in prošnjo, da jih ti izobesijo na vidnih mestih in nam s tem pomagajo pri ozaveščanju javnosti. Geslo letošnjega svetovnega dne je: Poskrbimo za prihodnost, prepoznajmo sladkorno bolezen pravočasno! Nastanek sladkorne bolezni in življenje z njo moramo poznati vsi!

Osvetlitev objektov z modro barvo v počastitev svetovnega dneva sladkorne bolezni

Tudi letos bodo z modro barvo, ki je značilna za svetovni dan sladkorne bolezni osvetljeni naslednji objekti: ljubljanski, in velenjski grad, dvorec Coronini v Novi Gorici, skladišče Pivovarne Union d.d. v Ljubljani, v Trbovljah bolnišnica, zdravstveni dom, Dom upokojencev, Kip matere z otrokom in Delavski kulturni dom, Cerkev sv. Urbana na Grabrovcu pri Metliki, Cerkve sv. Lenarta.

Radioamaterji

Med 16. in 18. novembrom 2012 bo Zveza društev diabetikov Slovenije, skupaj z Zvezo radioamaterjev Slovenije, s posebnima klicnima znakoma S55T in S50G že štirinajstič obeležila praznovanje Svetovnega dneva diabetesa na amaterskih radijskih valovih. Gesla o širjenju ozaveščenosti o sladkorni bolezni bodo radioamaterji sporočali na nacionalni in mednarodni ravni. V preteklih letih je bilo vzpostavljenih 30.000 stikov z radioamaterji iz skoraj vseh držav sveta. Opravljenih je bilo preko 630 ur neprestanega sporočanja informacij o diabetesu.

Državna proslava v počastitev svetovnega dne

Proslava bo v soboto 17.11.2012 ob 10.00 uri v dvorani Delavskega kulturnega doma Trbovlje. Pripravilo jo bo Društvo diabetikov Trbovlje, ki praznuje tudi svojo 40. obletnico delovanja.

Dogodek STOP DIABETES in snemanje flash moba z naslovom: Sladkost je IZZIV, mi smo ga SPREJELI

Zveza društev diabetikov Slovenije, Urška Perc in številni drugi ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni, v soboto, 10. novembra 2012, od 10. do 12. ure na Prešernovem trgu v Ljubljani prirejamo dogodek, na katerem bomo ljudi seznanjali s sladkorno boleznijo, merili krvni sladkor in izvedli akcijo »flash mob«, s katero želimo povedati, da športna aktivnost pripomore k boljši prihodnosti. Da se bo o dogodku slišal glas v še tako tiho vas, potrebujemo čim več sodelujočih. Na dogodek vabimo vse, niso pomembni telesna pripravljenost, starost, spol, sladkost … šteje le dobra volja. Če želite aktivno sodelovati pri »flash mobu«, sporočite to na: [email protected] Sponzorji dogodka so MSD, Johnson & Johnson, d. o. o., Lifescan, Pivovarna Union, Zavarovalnica Vzajemna in drugi.

VLJUDNO VABLJENI!

Širjenje znanja o sladkorni bolezni, izvajanje preventivnih aktivnosti, nenehna prizadevanja za razvoj zdravstvene oskrbe v Sloveniji v sodelovanju z javnimi in zasebnimi partnerji so ključne naloge, s katerimi se zveza društev uspešno odziva na sedanje izzive in zagotavlja zdravo prihodnost.

O sladkorni bolezni

Sladkorna bolezen je neozdravljiva kronična presnovna motnja, za katero je značilna zvečana koncentracija sladkorja v krvi. Bolezen sama ni boleča ali zelo moteča, njene verjetne posledice pa so lahko zelo kritične. Zvišan krvni sladkor povzroča okvaro oz. dolgoročno celo odpoved delovanja različnih organov. Med hudimi zapleti sladkorne bolezni so slepota, amputacije, srčni infarkt, možganska kap in odpoved ledvic. Sladkorna bolezen je neozdravljiva, vendar obvladljiva, kar pomeni, da lahko z voljo, znanjem in ponujeno pomočjo zdravstvenega osebja ter s podporo najbližjih vsak posameznik prevzame nadzor nad sladkorno boleznijo in živi povsem normalno.

Z vprašanji o sladkorni bolezni pa se lahko obrneta na naš brezplačen svetovalni dia-fon 080 14 20, vsako sredo od 18. do 22. ure. Na vprašanja vam odgovorijo strokovnjaki.

O Zvezi društev diabetikov Slovenije

Zveza društev diabetikov Slovenije vključuje 40 društev diabetikov iz vse Slovenije in ima 17.800 članov. Zveza in društva na lokalni ravni si skozi svoje programe prizadevajo svoje člane ozaveščati, izobraževati in vzgajati, da bi čim več vedeli o svoji bolezni ter tako lažje in bolje z njo živeli. Hkrati naši programi sežejo tudi prek meja našega članstva – o sladkorni bolezni in posledicah, predvsem pa o možnostih preprečevanja nastanka te bolezni z zdravim načinom

življenja obveščamo širšo javnost. Delo v zvezi in društvih opravljajo prostovoljci, ki v svojem delu vidijo cilj in željo ljudem pomagati ter se družiti v dobro ljudi s sladkorno boleznijo.

Predsednik Zveze društev diabetikov Slovenije: Peter Miklavčič

Več o dogodkih ob svetovnem dnevu diabetesa in sladkorni bolezni:

www.diabetes.si


Sledite nam