Tako razkriva nova obsežna mednarodna analiza, objavljena v ugledni medicinski reviji The Lancet. Gre za eno najbolj celovitih ocen razširjenosti spolnega nasilja med mladoletnimi osebami doslej, v kateri so zajeli podatke iz 204 držav po svetu.
Posledice spolnega nasilja na zdravje
Osebe, ki so v otroštvu doživele spolno nasilje, imajo večje tveganje za številne zdravstvene težave v odrasli dobi, kot so depresija, anksioznost, zloraba psihoaktivnih snovi, spolno prenosljive bolezni ter kronični bolezni, kot sta astma in kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB).
Število zlorab nad mladoletnimi verjetno še višje
Raziskovalci so spolno nasilje nad mladoletnimi osebami opredelili kot vsakršno fizično ali psihično prisiljeno nezaželeno spolno vedenje, kamor spadajo tudi neprimerno dotikanje oziroma otipavanje itd., pred dopolnjenim 18. letom. V analizo niso vključili žrtev spletnih zlorab in izkoriščanja, prav tako niso upoštevali razmerja med žrtvijo in storilcem.
Po ocenah je bilo spolnemu nasilju pred 18. letom izpostavljenih 18,9 odstotka žensk in 14,8 odstotka moških po svetu. Največ spolnega nasilja nad ženskami je v južni Aziji, nad moškimi pa v podsaharski Afriki. Vendar raziskovalci poudarjajo, da se spolno nasilje nad otroki pojavlja povsod.
V Evropi je obseg spolnega nasilja nad mladoletnimi zelo variiralo – najmanj spolnega nasilja nad deklicami je bilo v Črni gori (6,9 odstotkov), največ na Nizozemskem (29,7 odstotkov), nad dečki pa je bilo najmanj spolnega nasilja v Belgiji (9,7 odstotkov) in največ v Bosni in Hercegovini (21 odstotkov). Med drugim je raziskava pokazala tudi, da je kar 41,6 odstotka deklic spolno nasilje doživelo pred 16. letom, 7,7 odstotka pa celo pred 12. letom.
A raziskovalci opozarjajo, da je število zlorab verjetno še višje, saj številni primeri spolnega nasilja nad mladoletnimi ostanejo neprijavljeni.
Alarmantni rezultati, vse države morajo ukrepati
Profesorica Jaya Dantas z Univerze Curtin v Avstraliji, ki v raziskavi ni sodelovala, je rezultate označila kot alarmantne. Ob tem je pozvala, da je treba več vlagati v zdravstvene sisteme in mehanizme, ki bodo omogočili boljše spremljanje in nadzor nad tovrstnimi zlorabami v vseh državah.
“Delež oseb, ki so doživele spolno zlorabo v tako zgodnjih letih, je izjemno zaskrbljujoč, in svet tega očitno ne zna tega ustaviti. Vse države morajo nujno ukrepati, izboljšati zakone, politike in strokovne odzive,” je poudarila tudi dr. Emmanuela Gakidou, soavtorica študije in profesorica na ameriškem Inštitutu za metriko in evalvacijo zdravja (ang. Institute for Health Metrics and Evaluation – IHME).
V študiji so raziskovalci preučili podatke od leta 1990 do leta 2023 in ugotovili, da razširjenost spolnega nasilja v otroštvu ni bistveno upadlo. Se pa stopnje tovrstnega nasilja precej razlikujejo med državami in regijami, kar kaže, da obstajajo dejavniki tveganja in pa tudi zaščitni dejavniki. Razumevanje teh dejavnikov bi po mnenju profesorice Maríe Pilar Matud Aznar z Univerze La Laguna v Španiji, ki v raziskavi ni sodelovala, lahko pomagalo pri snovanju učinkovitih programov in politik za preprečevanje ter odpravo spolnega nasilja nad otroki.
Vir: Euro News. Dostopno na: 1 in 5 women and 1 in 7 men worldwide experience sexual violence in childhood. Zadnji dostop: Maj 2025