Tako je 20. maja ob predaji fizioterapevtskih naprav KO za hematologijo UKC Ljubljana in oddelku za hematološko onkologijo UKC Maribor povedala izvršna predsednica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo (Združenje L&L) Kristina Modic. Združenje je (uspešno) organiziralo zbiranje potrebnih 51.000 evrov za nakup več fizioterapevtskih naprav in pripomočkov, ki bodo pomagali pri rehabilitaciji bolnikov s krvnimi raki.
Eno najtežjih zdravljenj v medicini
“Hematološka klinika na UKC Ljubljana ima 36 do 40 postelj. Od tega so v veliki meri zasedene z bolniki z akutno levkemijo. Akutna levkemija je bolezen, ki zahteva eno najtežjih zdravljenj v medicini. Za en krog kemoterapije naši bolniki ležijo v bolnišnici en mesec, potrebujejo pa tri do štiri kroge kemoterapije – v tem času ne smejo stopiti iz svoje sobe. Temu zdravljenju pogosto sledi še presaditev krvotvornih matičnih celic,” je pojasnila profesorica dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med., specialistka hematologije in interne medicine.
Dodala je, da je večina bolnikov ‘polintenzivnih’ ali ‘intenzivnih’. V prvem tednu zdravljenja v intenzivni enoti bolniki izgubijo 10 – 20 odstotkov mišične mase ter 30 – 50 odstotkov mišične moči. Rehabilitacija po takem zdravljenju traja od pol do enega leta. Nove rehabilitacijske naprave in pripomočki bodo pomagali, da bolniki mišične mase ne bodo izgubljali tako hitro in da bodo fizioterapevti lahko pomagali tudi povsem nepokretnim bolnikom – takih je po besedah profesorice približno 10 odstotkov.
“Akutna levkemija je huda bolezen že sama po sebi. Zahtevno je tudi zdravljenje, ki pogosto bolnike pripelje do roba človeških zmogljivosti. Poleg vsega tega pa se bolniki soočajo še z izgubo apetita in depresijo. Za te bolnike je ključnega pomena celostna obravnava, v kateri poleg zdravnikov in medicinskih sester sodelujejo še klinični dietetiki, fizioterapevti, kineziologi in klinični psihologi,” poudarja prof. dr. Irena Preložnik Zupan.
“Brez celostne obravnave bi se bolniki veliko težje vrnili v normalno življenje. Veseli smo, da jim lahko pri tem pomagamo, skupaj z Združenjem L&L.”
Profesorica dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med., specialistka hematologije in interne medicine
Nepokretnost – tudi zmožnost samostojnega požiranja in govorjenja – prizadene tudi mlade
“Kot fizioterapevtka sem izredno vesela in hvaležna, da smo dobili nove pripomočke in naprave, s katerimi bomo lahko še hitreje in bolje rehabilitirali naše bolnike,” je povedala tudi univerzitetna diplomirana fizioterapevtka Maja Ogrinec s KO za hematologijo UKC Ljubljana. Razložila je, da na oddelku izvajajo lokomotorno in respiratorno fizioterapijo – s katerima skušajo od samega sprejema v bolnišnico poskrbeti, da bi bolniki ostali čim bolj pokretni in samostojni pri vsakodnevnih aktivnostih.
Čeprav je nepokretnost pogostejša pri starejših, ker imajo praviloma nekoliko manj mišične mase, pa nepokretnost ne izbira – prizadene tudi številne mlade. “Zdravljenje v intenzivni enosti in umetna ventilacija proces nepokretnosti še pospešita. Pojavi se tako imenovana miopatija kritično bolnega – propad mišic celotnega telesa, zaradi česar bolnik nemalokrat ne more niti dihati. Za te bolnike je ena od novih naprav – funkcionalna magnetna stimulacija – izjemnega pomena. Elektromagnetno polje namreč stimulira mišice, živce in druga tkiva, s čimer upočasnjuje njihov propad. Pomembna prednost te naprave je, da stimulira tkiva tudi do osem centimetrov globoko ter da naprave (elektrod) ni treba namestiti na kožo, temveč lahko stimulacijo izvajamo celo čez oblačila in mavec,” je razložila fizioterapevtka. Dodala je, da je izredno pomembno tudi posteljno kolo, ki ga lahko uporabljajo tudi tisti bolniki, ki ne morejo samostojno sedeti: ta ima različne funkcije, in na začetku lahko kolo opravlja delo ‘namesto’ bolnika (bolnik je pasiven), potem je bolniku v pomoč (mu asistira), kasneje pa ga bolnik uporablja aktivno.
Pomoč, ki temelji na realnih potrebah, v sodelovanju z bolniki in stroko
Po besedah Kristine Modic vsaka donacijska akcija Združenja L&L nastane iz realne potrebe bolnikov in stroke. “Naš zdravstveni sistem zmore veliko, a žal ne vsega. Zato s tesnim sodelovanjem s stroko in bolniki, v katerem vlada spoštljiv dialog, skušamo zapolniti vrzeli, ki so za bolnike izjemnega pomena. Ena takih je bila fizioterapevtska obravnava hospitaliziranih bolnikov s krvnim rakom. In tako smo konec novembra in decembra 2024 zagnali akcijo zbiranja donacij za nakup dodatne fizioterapevtske opreme za oba hematološka oddelka, tako UKC Ljubljano kot UKC Maribor. Pred nekaj leti pa smo bolniške sobe že opremili s sobnimi kolesi, tako da je to nadgradnja njihove sicer res dobre obravnave.“
Fizioterapevtska obravnava vpliva tudi na psihološki vidik bolezni: bolniki, ki obležijo za dalj časa, s fizioterapijo krepijo občutek, da zmorejo in s tem pomembno prispevajo k svoji psihični moči, ki je ob tem takem zdravljenju, ki pogosto zahteva vse človeške zmogljivosti, zelo pomembna.
Seznam potrebnih naprav so v združenju določili s strokovnjaki hematologi in fizioterapevti. V okviru akcije so zbrali donacije za nakup:
- naprave za globinsko magnetno stimulacijo mišic,
- posteljno sobno kolo za noge in roke,
- hodulje,
- hodulje na kolesih in
- drug droben material, kot so na primer uteži, žoge in elastike, skratka pripomočki za krepitev moči.
Za donirane fizioterapevtske naprave in pripomočke sta se Združenju L&L zahvalila tudi predstojnika hematoloških oddelkov iz obeh univerzitetnih kliničnih centrov: profesor dr. Samo Zver, dr. med., specialist interne medicine, hematologije in klinične farmakologije iz UKC Ljubljana ter primarij Zlatko Roškar, dr. med., specialist interne medicine, iz UKC Maribor.
Profesor dr. Zver je poudaril, da je za donacijo izjemno hvaležen ter da je sodelovanje z združenjem (in drugimi donatorji) še posebej dragoceno, ko izboljšanju obravnave bolnikov botrujejo različne ovire, ki so lahko povsem birokratske narave. Primarij Roškar pa je povedal, da bo nova oprema pripomogla k učinkovitejši rehabilitaciji in hitrejšemu okrevanju bolnikov, kar je dodatna podpora tudi stroki, njihovim fizioterapevtom pri njihovem vsakdanjem delu. Ter da je hvaležen za sodelovanje z združenjem, ne le pri tej donaciji, temveč tudi pri podpornih programih.
Nova kampanja za pogum, moč in zmago
V zaključku je Kristina Modic povedala, da se s predajo fizioterapevtskih naprav začenja že nova kampanja Hvala, ker podpirate zmagovalcev. V okviru kampanje bolniki izdelujejo izvirne zapestnice, ki izpostavljajo tri ključne atribute v življenju bolnika: pogum, moč in zmago.
V tokratni kampanji zbirajo sredstva za izvajanje podpornih programov Združenja L&L, v katere se bolniki vključijo po končanih hospitalizacijah, ko se vrnejo nazaj v domačo oskrbo in pa tisti, ki se zdravijo ambulantno.
Kampanja bo potekala do jeseni in se zaključila s septembrskim dobrodelnim teniškim turnirjem, ki ga bo združenje organiziralo skupaj s Tenis klubom Olimpija. Na turnirju bodo simbolično združili moči v tenisu, in sicer z zdravniki, bolniki, donatorji, mediji in podporniki.