Ko te zbode vprašanje: Res veš, kaj ješ?

Powered by:

Večina od nas si želi jesti dobro, sveže in zdravo. A kolikokrat se sploh ustavimo in razmislimo, od kod prihaja hrana, ki jo damo ali dobimo na krožnik?

Kolikokrat pomislimo, kaj smo ravnokar pojedli?

Zajtrk na hitro. Kosilo med obveznostmi. Večerja pred televizijo. V vsakem dnevu zaužijemo na desetine sestavin, a redkokdaj pomislimo, kdo jih je pridelal, kje so zrasle, kako dolgo so potovale in v kakšnih pogojih so nastale.

Je jabolko s police domače ali je prispelo iz druge celine? Je mleko od slovenskih krav ali iz množične proizvodnje na drugem koncu Evrope? Kaj pa tisti sir, ki je tako prijetno kremast? So ga naredili ljudje, ki jih lahko spoznamo – ali gre za izdelek z industrijskega traku?

Vsi vemo, da je najboljša hrana domača. Da je tisto, kar je pridelano blizu, praviloma bolj sveže, bolj varno in bolj okusno. Se pa domače začne z zaupanjem – in z ljudmi, ki jim je mar. Pri Sparu so ta spoznanja postavili v središče delovanja in nastala je zgodba o sodelovanju s slovenskimi pridelovalci in predelovalci hrane, ki se danes kaže na policah kot kakovost, svežina in domačnost.

Sveža zelenjava lokalnih pridelovalcev (Foto: Profimedia)

Zakaj je odločitev za lokalno pametna odločitev?

Slovenci imamo izjemno srečo – čeprav smo geografsko majhni, je ponudba lokalnih produktov res raznolika. Na severu države se pasejo krave na alpskih pašnikih, na jugu zorijo fige in oljke, v panonskih ravnicah rastejo buče, na Gorenjskem so znani po krompirju in jabolkih. Lahko bi rekli, da imamo vse – če se le odločimo to podpreti.

Je pa še nekaj – ko izberemo lokalno pridelano hrano, izberemo več kot samo izdelek. Izberemo vrednote, ljudi, prihodnost.

Kaj s tem pridobimo?

  • Več svežine. Brez dolgotrajnega transporta, brez skladiščenja – naravnost z njive ali hleva v trgovino.
  • Več zaupanja. Vemo, kdo stoji za izdelkom. Prepoznamo obraz, lahko spoznamo zgodbo.
  • Manj emisij. Manj kilometrov pomeni manj CO₂ in manj škode za okolje.
  • Manj embalaže in manj odpadkov. Lokalni dobavitelji se lažje vključijo v trajnostne rešitve.
  • Več samostojnosti. S podporo domačih izdelkov lokalnim kmetom krepimo samooskrbo in skrbimo za prehransko varnost Slovenije.

In tu ne gre za abstraktne koristi, pač pa dejstva, ki jih vsak od nas lahko občuti ob vsakem nakupu oz. vsakem grižljaju.

Od njive do trgovine

V več kot 30 letih delovanja v Sloveniji se je Spar razvil v trgovca, ki svoje police vse bolj polni s slovenskimi izdelki. Pa ne le s tistimi, ki jih vsi poznamo – temveč tudi z manj znanimi, a vrhunskimi pridelki malih kmetov, zadrug, mladih podjetnikov pa tudi inovativnih lokalnih podjetij, ki znajo staro znanje združiti z novimi pristopi.

Njihova filozofija temelji na:

  • poštenem sodelovanju z dobavitelji,
  • iskanju kakovosti na domačih tleh,
  • spodbujanju razvoja podeželja in lokalne proizvodnje,
  • in oblikovanju ponudbe, ki je v koraku s časom, a zvesto ostaja domača.

Zato ni naključje, da lahko kupci v več kot 110 trgovinah po Sloveniji vsak dan segamo po slovenskih izdelkih.

Kako kakovostno je slovensko meso?

Se kdaj vprašate, kaj vse pove kos mesa, ki ga položite v ponev? Njegova barva, tekstura in okus so namreč le del zgodbe. Tisto, kar je res pomembno, je nevidno očem – kdo je žival vzredil, s čim jo je hranil, koliko poti je prepotovala in kako je potekala predelava. Pri mesu slovenskega izvora gre za veliko več kot le za okus – gre za odgovornost, sledljivost in zaupanje.

V trgovinah Spar so se zato odločili, da dajo prednost sodelovanju z domačimi rejci, ki meso vzrejajo z znanjem, skrbjo in spoštovanjem do živali in narave. Tako na postrežnih oddelkih najdemo meso, ki je:

  • preverjeno slovenskega porekla,
  • pridobljeno z neposrednim odkupom, kar pomeni bolj pravične pogoje za rejce,
  • rezultat skrbi za dobrobit živali,
  • in del sistema, ki omogoča manj embalaže in manj zavržene hrane.
V Sparu lahko kupimo meso s svojo embalažo ali pa prosimo, da nam ga zapakirajo v papirnato vrečo. (Foto: Profimedia)

Kupci lahko izberejo točno toliko mesa, kot ga potrebujejo – brez odvečnih embalaž, tudi z lastno embalažo ali papirnato vrečko. Poleg tega so Sparovi mesarji vedno pripravljeni svetovati, pomagati in deliti znanje, ki ni le uporabno, ampak tudi pomirjujoče.

Kupci lahko izberemo, koliko mesa potrebujemo in ga odnesemo domov v papirnati vrečki ali lastni embalaži. Poleg tega so Sparovi mesarji vedno pripravljeni svetovati, pomagati in deliti znanje, ki ni le uporabno, ampak tudi pomirjujoče. Ta osebni stik ustvarja zaupanje – tisto, česar v prehranski verigi pogosto manjka.

Slovenija je dežela priložnosti, če jih znamo videti

Slovenske kmetije niso velike kot v tujini, se pa prav v tem skriva njihova moč. Majhne površine, tradicionalna znanja, povezanost z zemljo. To se čuti – v okusu, v teksturi, v srčnosti.

  • Na Gorenjskem zorijo jabolka, ki jih ročno oberejo tri generacije ene družine.
  • V Prekmurju mladi kmet prideluje buče in izdeluje bučno olje po starih receptih.
  • Na Dolenjskem sirar pripravlja sir, kot so ga delali nekoč, z mlekom sosedov.
  • Na Štajerskem mlada družina z žitom oskrbuje pekarne v lokalnem okolju.
  • Na Primorskem zorijo oljke, iz katerih nastane olje, ki ne potrebuje oznake »ekstra deviško« – ker je to pri njih samoumevno.

Vse to potem najde mesto na policah v trgovinah Spar. Kakšne so zgodbe posameznikov in zakaj je tako pomembno skrbeti za razvoj domačega gospodarstva, predstavlja Spar v projektu Naravnost od pridelovalca.

Foto: Spar

Domače je več kot okus – je odnos

Čeprav včasih pomislimo, da je domače dražje ali manj dostopno, je v resnici domače tisto, kar ima največjo vrednost. Ne le v hranilnem smislu, ampak v človeškem, kulturnem, okoljskem.

Ko se odločimo za domače:

  • podpiramo skupnosti, ki nas obkrožajo,
  • varujemo naravo, ki nas hrani,
  • ohranjamo znanja, ki so jih gradile generacije,
  • in ustvarjamo pogoje, da bo Slovenija tudi v prihodnje samozadostna.

To niso prazne besede. To je realnost, ki se piše vsak dan – v zemlji, na paši, v predelovalnici, v trgovini.

Osebna odločitev, ki vpliva na vse

Zato naj nas vprašanje »Res veš, kaj ješ?« še večkrat zbode. Naj nas spodbudi k razmisleku. Naj nas usmeri k izbiri. Naj nas navdihne, da poiščemo odgovore – in jih najdemo tam, kjer so najbližje: v slovenskih kmetijah, v lokalnih izdelkih, v trgovinah, kjer lokalno ni le možnost, ampak zaveza.

S projektom Naravnost od pridelovalca pri Sparu predstavljajo sodelovanje z domačimi pridelovalci in predelovalci hrane. Gre za splošno, povezovalno vsebino, ki odpira vrata v svet lokalne hrane – svet, ki ga ustvarjajo ljudje z znanjem, strastjo in predanostjo. In vse nas uporabnike opominja na to, da ko res vemo, kaj jemo, lahko izbiramo bolje in predvsem z večjim zaupanjem.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,712
15.06.2025 ob 13:33
299,545
16.06.2025 ob 06:38
113,157
15.06.2025 ob 17:28
Preberi več

Več novic

MedAsk

MedAsk je najnaprednejši pomočnik, ki se bo z vami pogovoril o vaših simptomih in vam pomagal razumeti kaj se dogaja z vašim zdravjem.

Chat

New Report

Close