apikotomija-hrana NUjno
Spostovana doktor!
Operacija je mimo.
Pred operacijo je bila razlaga naslednja:
Pri bolnici so slucajno odkrili radiolucenco v predelu apeksov zob 4 in 5. Gre za 2×2 cm veliko razredcenje kostnine z osteoskleroticnim robom. Se dodatno je periapikalni predel 4 bolj radiolucenten. Omenjeni zob je ze endodontsko zdravljen, 5 pa ne in ta zob ne reagira na el.tok. Drugje na kostnini ni videti drugih patoloskih sprememb. Pri bolnici bo potrebno ekstirpirati spremembo, ki najverjetneje predstavlja radikularno cisto zoba 4, ob tem pa napraviti tudi apikotomijo obeh premolarjev.Pred tem je potrebno napraviti ekstirpacijo zoba 5 in zob endodontsko zdraviti, ter ga polnit na dan posega ali dan prej.
Plastike mi niso dali ,ker bi bilo menda nevarno,da bi ostala invalid vse zivljenje.
Nasli so se druge manjse ciste.
Na listu pise:
REFICIRAMO VRHOVE KORENIN OMENJENIH ZOBOV GLEDE NA NEUSTREZNO POLNITEV IN TEZKO DOSTOPNOST SE
ODLOCIMO,DA NE NAREDIMO RP.
Kaj pomeno ta stavek?Da niso naredili RP?
Odstraniti moram le sive,potem naj bi bilo vse koncano.
-ali je moznost,da bom imela deformiran obraz zaradi prostora nekdanje ciste?
-Kaj bo z ostalimi cistami?Se lahko pustijo?
Najlepsa hvala v naprej!
Tadeja
Spoštovana Tadeja,
so poseg delali v spodnji ali zgornji čeljusti?
RP pomeni retrogradna polnitev. Ko zobu odstranimo živec, moramo izrpaznjeni kanal napolniti z ustrezno maso (to delamo iz kronske strani). Pri apikotomiji polnitev popravijo iz nasprotne strani (ker operirajo vršek korenine), tako da je zob res tesno zaprt.
Glede na to, da ste bili takoj po posegu odpuščeni domov, predvidevam, da poseg ni bil kompliciran. Iz napisanega tako sklepam, da posledic na obrazu ne bo – zagotoviti pa vam to ne morem, ker imam premalo podatkov.
Tudi ba vprašanje, kaj bo z ostalimi cistami, vam ne morem odgovoriti, ker je to vse kar ste napisali – kje se nahajajo, kaj piše v izvidu,…?
Lepo pozdravljeni!
Spoštovana Tadeja,
po mojem mnenju se vam bo deformacija sčasoma zarasla in ne boste imeli deformiranega obraza.
Čeprav na zobu ni bila narejena retrogradna polnitev, to ne pomeni, da bo prej izpadel. Rp naredi koreninski kanal popolnoma zaprt in preprečuje ponovno infekcijo operiranega predela.
Radikularna cista nastane iz kronično vnetega periapikalnega predela. Če je bila v celoti odstranjena, potem so možnosti za ponovitev minimalne.
Lepo pozdravljeni!