Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) napihnjenost, mehko blato, vetrovi

napihnjenost, mehko blato, vetrovi

Spoštovani,
Stara sem 46 let. Že mnogo let imam prebavne težave. Najbolj obremenjujoča je konstantna napihnjenost in ‘zvijanje’ v trebuhu ter vetrovi. Zaprtje me nikoli ne pesti. Odvajam večkrat dnevno. Blato je zelo mehko, kašasto, dostikrat na meji z drisko in zelo neprijetnega vonja.

Prepričana sem, da je poglavitni vzrok hrana, saj ob dnevih, ko ničesar ne zaužijem (post 1x tedensko) nisem napihnjena in se dobro počutim. Ker imam opisane težave konstantno, karkoli pojem, nisem uspela ugotoviti (razen za stročnice) katera živila so tista, ki mi jih povzročajo.

Moja vsakodnevna prehrana vključuje veliko sadja, dosti zelenjave, kruh iz polnovredne pire, proso, ajda, riž, dosti rastlinskih maščob (oreščki,semena, olja, kokos.maslo), od živalskih maščob pa sire, jogurte,kefirje in sirotko. Popijem veliko vode in ne uživam kave, alkohola ali cigaret. S športom se ukvarjam na dnevni bazi. Nimam stresnega življenja ali drugih zdravstvenih težav.

V letih odkar imam navedene težave sem opravila že 2 gastroskopiji, ki nista pokazala posebnosti. Pred leti sem imela kožni vbodni alergenski test, ki tudi ni potrdil kaj hujšega, le delno preobčutljivost na trave in oljko. Analiza krvi pa je izključila sum na celiakijo.

Prosila bi vas torej za nasvet. Ali naj opravim specialistični gastroenterološki pregled? Ali naj se sama lotim diete (FODMAP) oziroma katerih drugih ukrepov?

Hvala in lep pozdrav

Spoštovana,
Napihnjenost in vetrovi najbolj opozarjajo na povečane procese fermentacije in gnitja pri katerih se ustvarjajo in sproščajo plini v črevesju. Obstaja veliko razlogov za te motnje. Najbolj pogost vzrok je disbioza oz neravnovesje koristnih in slabih mikroorganizmov v črevesju. Priporočam probiotike vsaj 2-3 mesce na leto.
Probiotiki se razlikujejo med sabo. Jaz bi vam priporočal naslednje:
https://preventiva-ciim.si/izdelek/cologast/

Ob tem še Butifar kapsule katere lahko nabavite v lekarni. Izogibajte se hrani, ki se dolgo zadržuje v prebavilih in znano povzroča nastajanje plinov npr. stročnice, zelje, kumarice…
Spoštujte načela mediteranskehga načina prehranjevanja.
Lahko mi sporočite ali ste dosegli kakšne spremembe.

asist. Željko Perdija dr. med., spec. internist, pulmolog in gastroenterolog Strokovni direktor CiiM plus Maribor Center za interno in interventno medicino https://www.krcnezile-ciim.si [url]https://ultrazvok-ciim.si[/url] https://preventiva-ciim.si

New Report

Close