Odvetniki z izkušnjami z MOM / NOM
Pozdravljeni,
Verjetno je kdo od vas že potreboval pomoč odvetnika pri ločitvi od MO-ja, pa bi prosila da priporočate koga. Ali je kdo izkoristil brezplačno pravno pomoč in kako ste bili zadovoljni? Rada bi se pripravila na najslabši možni scenarij, vrhunskih odvetnikov si pa žal ne morem privoščiti.
Hvala že vnaprej!
Pozdravljena!
Le par informacij: Glede razveze v bistvu ne potrebuješ odvetnika, saj sodišče v tem postopku ne ugotavlja krivde. Če se zakonca o bistvenih vprašanjih ločitvenega postopka ne moreta sporazumeti sama, se zakonska zveza lahko razveže na podlagi tožbe enega izmed zakoncev. Krivda enega ali drugega zakonca za nastalo nevzdržnost za razvezo zak. zveze ni pomembna. Pomembno je, da v tožbi navedeš čimveč konkretnih razlogov, zakaj je zak. skupnost (zveza) za tebe postala nevzdržna. Pa ne navajati kakšne diagnoze, ker te za sodišče niso pomembne. Pomembno je napisati in zagovarjati konkretna ravnanja, ki kažejo na nevzdržnost in jih ti enostavno ne moreš več prenašati. V postopku razveze je nesmiselno “pranje perila” med udeleženima in se tega izogibaj. Važna so le dejstva, ki ti onemogočajo, da bi še tako živela in pika. Problem pa vsekakor lahko nastane v primeru dodelitve mladoletnih otrok, sploh z osebo z MOM. V tem primeru pa bi ti vsekakor svetovala odvetnika.
Lahko se tudi odločiš, da tožbo na pristojno sodišče vložiš sama. Ustrezno literaturo glede obličnosti tožbe lahko najdeš v knjižnici (obrazci). Lahko tudi na internetu, vendar je obrazec plačljiv. Vsekakor pa cenejši, kot če tožbo sestavi odvetnik. Šele po vložitvi tožbe lahko razmišljaš o odvetniku.
Sodišče tožbo takoj po prejemu pošlje pristojnemu centru za socialno delo, ki tako kot pri sporazumni razvezi zakonca povabi na svetovalni razgovor. Zakonca morata na razgovor priti osebno, brez pooblaščencev (odvetnikov).
Če se razgovora ne udeleži tožnik (tisti, ki zahteva razvezo), se šteje, da je tožba umaknjena.
Svetovalni razgovor ni potreben iz enakih razlogov kot pri sporazumni razvezi zakonske zveze. Predlagala bi ti, da si bolj podrobneje pogledaš Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, v poglavju glede razveze.
Ko sodišče preuči vse pomembne okoliščine in če ugotovi, da so podani pogoji za razvezo, izda sodbo, s katero razveže zakonsko zvezo. V njej tudi določi komu so v skrbništvo dodeljeni mladoletni otroci in hkrati tudi določi višino preživnine ter stike z otroci.
Vloga odvetnika pa je vsekakor izrednega pomena tudi pri delitvi premoženja, če se o tem ne bi mogla sporazumeti.
Najpomembnejše pri vsem pa je, da veš kaj bi ti rada dosegla. Dober odvetnik te bo poučil kaj lahko dosežeš in česa ne moreš doseči. Zato si je dobro pred srečanjem z odvetnikom, predhodno pripraviti vrsto vprašanj, ki te zanimajo. Ničesar ni dobro prepustiti le stihiji in kar slepo zaupati in na vsako vprašanje je dobro dobiti odgovor. Predvsem pa si zaupaj in poslušaj sebe. Če te odvetnik ne prepriča, ne odlašaj in ga nemudoma zamenjaj.
Nanizala sem par misli. Upam, da ti bodo vsaj malo v pomoč. Pa SREČNO! Lp Odmev
@Odmev, najlepša hvala za izčrpen odgovor. Vsekakor je v pomoč!
Umazanega perila ne mislim prati, je pa res, da bo mož moja dejstva nevzdržnosti v zakonu slabo sprejel. On psihično nasilje in občasno fizično smatra kot nekaj napak, za katere se je sicer res opravičil, ampak zelo kmalu nadaljeval z verbalnimi napadi, tako da mu na besede ne verjamem več.
Mlajša hči je mladoletna in se bo potrebno dogovorit glede skrbništva. Mož je enkrat omenil, da je njemu edino sprejemljivo skupno skrbništvo. Sama mislim drugače in tudi hči bo upam imela besedo pri tem. Sin je že polnoleten, dijak.
Popolnoma smo preuredili mansardo v hiši moževih staršev, vendar ni nič napisanega na naju. Najin je vložek v adaptacijo, strešna okna, podi, talno gretje in kompletno novo pohištvo ter nova kuhinja in kopalnica.
Če prav razumem, lahko privarčujem tako, da sama sestavim tožbo in šele kasneje najamem odvetnika. Klicala sem na brezplačno svetovanje na spletni strani druzinsko-pravo.si in mi je odvetnik nekako okvirno omenil znesek 1000€ stroškov za vse skupaj, verjetno če se ne zakomplicira. Se pravi, da tudi sestavijo tožbo in me zagovarjajo na sodišču. Imajo možnost plačila na obroke. Je ta znesek realen?
Hvala še enkrat za vse informacije!
Pozdravljena!
Predlagam ti, da informativno pogledaš priložena linka:
http://www.informiran.si/survey.aspx?docID=842
ali pa morda
http://www.informiran.si/survey.aspx?docID=842
Ali še kaj drugega… Predlagam tudi, da iščeš tudi kakšnega pravnika, ki mu je vsaj malo znana trenutna sodna praksa s tega področja. Če ne drugega, vsaj za svetovanje… Ker s temi zadevami nisem več dovolj na tekočem, ti zato žal ne morem nuditi dovolj učinkovite pomoči in tudi ne koga predlagati. Glede na to, da imaš mladoletnega otroka, predlagam skrben pristop, v kar pa glede na napisano, ne dvomim.
Želim ti srečno. Sicer pa bomo še na zvezi. Si že na pravi poti in pravi mozaik v iskanju se ti bo zagotovo sestavil. Lp Odmev
Koliko je stara hči? Če je več kot 12, bodo garantirano upoštevali njeno željo, pri kom bo živelo, je pa seveda to mogoče za kakega otroka boleče, ker mora nekako “izbrati stran”. Tako ali tako te pa čaka obisk na CSD in pravzaprav greš lahko še pred vložitvijo predloga za ločitev tja in poveš, kaj se dogaja in ti bodo oni vsaj glede svojega dela točno povedali, kako in kaj.
Po izkušnjah ljudi, ki so vzeli odvetnike za ločitev – hm mnja no ja. Sploh če vzameš kar enega. Če bosta sporazumna, ga itak ne rabiš. A za sporazumno ločitev mora biti rešeno premoženje in skrbništvo s stiki in preživnino vred, torej vse hkrati. Pri tožbi pa tako ali tako ponudijo sodno mediacijo in dogovor z nje – če se seveda doseže – sodišče upošteva v razsodbi. V tem primeru odvetnika niti ne rabiš, ker se pogovarjaš prek mediatorja. Pozanimaj se, ali imajo na vašem pristojnem sodišču mediacijo (v LJ jo imajo in mislim, da jo ponudijo kar vsem).
Tisoč evrov je lahko veliko ali malo. Veliko, če odvetnik hodi nepripravljen na obravnave in je tam le reda radi. In takih ni malo.
Veliko sreče … res. In živcev.