Otroci ..
Z možem počasi krpava medsebojni odnos, ki je bil močno skrhan predvsem zaradi alkohola. Kot mama nisem znala obvladovati jeze, žalosti in sem tudi pred hčerkama besnela, občasno jokala, hčerkama povedala da se bomo odselile ipd. Nisem se obvladovala in s tem hčerkama (6 in 7 let) naredila veliko škodo. Dekleti imata radi svojega očeta in mamo, na videz ne dajta vtisa da sta v stiski. Pa vem da sta in da ne glede na izboljšanje razmer v družini v sebi nosita rane, ki sem ali sva jih jima prizadejala. Poskrbeti moram za ozdravljenje moje in njune duše, delno tudi moževe. Na koga naj se obrnem po nasvet in jima pomagam preboleti to kar vsa jima storila z najinimi prepiri in predvsem jaz, ki sem jima rušila podobo o očetu, pa čeprav je bila podoba resnična.
Hvala za nasvet, čeprav ne pričakujem prijaznih odgovoriv.
Lp,
Spoštovani,
nič še ni zamujenega in vesela sem za vaše zrelo odraslo razmišljanje, da izboljšate družinske odnose. Na to kaže tudi dejstvo, da ste pripravljeni slišati karkoli, tudi kritike, sodbe in očitke, katere menim, da jih je bilo v vašem življenju že dovolj, zato odprite srce tokrat za več spoštovanja in toplih besed.
Ni dvoma, da alkohol povzroči stisko, ki prizadene vse člane družine, seveda najbolj otroke, ki v tem ostajajo nemočni in negotovi ter odvisni od odločitev odraslih. Hkrati je alkohol blažilo za rane odraslih iz otroštva, brez katerega enostavno ne bi preživeli in zmogli funkcionirati, kot pač funkcionira vsak tako, kot najbolje zmore. Žal, največkrat neučinkovito in v čustveno škodo vseh okoli njega. Pohvalno je, da ste prišli do trenutnih spoznanj, da želita z možem oz. z odnosom nekaj narediti in vso zadevo postaviti na bolj trdna tla. Priporočila bi vam, da se udeležite zakonske ali pa družinske terapije ter v času procesa premislite in predelate travme iz otroštva, ki vaju oba še danes močno spremljajo in ki so vaju hkrati združile. Če se odločite za zakonsko terapije, je namen predvsem predelava in izboljšava zakonskega odnosa na način, da se razišče tudi pretekle izkušnje, ki vaju še danes močno zavezujejo. Če pa se odločite za družinsko, lahko v dogovoru s terapevtom oz. po potrebi vključite tudi vajini hčerki, kjer bi morda zmogli povedati, kaj doživljata in kako sta se počutili ves čas bivanja v vaši družini. Pomembno je, da se ju razbremeni krivde in drugih čustvenih bremen, ki jih nosita ter občutita zavoljo stiske vajinega zakona. Štejejo predvsem odkriti pogovori in razkrivanje o sebi, seveda kolikor vsak zmore.
Očitno ste vi zelo vajeni nase prevzeti veliko odgovornosti, ki včasih niso vaše, pa tudi krivde za dejanja, ki ste jih sicer opravili tako, kot ste najbolje znali in vedeli, dobronamerno in ne zato, da bi koga prizadeli. Nihče od vaju z možem ni družinskih odnosov rušil namenoma oz. zato, da bi bili vsi nesrečni in zagrenjeni (čeprav navzven tako izgleda), ampak zato, ker drugače nista znala niti zmogla. Morda je sedaj čas, da začnete vaše odnose povsem na novo celiti in postavljati preko pogovorov o sebi, preko iskrenosti. Naj vama hčerki počasi začneta zaupati, kako se počutita; za to bo potrebno nekaj časa, saj vama morata sploh začeti zaupati, preden bosta karkoli rekli, saj se vedno znova bojita posledic, ki bi sledile. Najbolj ju je strah, da bi se z očetom razšla – tega je strah vsakega otroka, četudi družina funkcionira. Veliko jima pripovedujte, veliko se zanimajte zanju, čim manj skrivajte in zakrivajte, saj vseskozi poznata resnico – če se resnico skriva, ju bo to še bolj prizadelo. Povejte toliko, kolikor tudi vi veste in na njima razumljiv način (kakšne stvari ni potrebno detajlo razkrivati). Ker imata težave, jima priznajte, da se trenutno borita, da bi odnos popravila; da razumete, da ju je strah, da bi izgubili očeta in da sta jezni, ker ju nihče nič ne vpraša… itd.
Dodajam vam link (http://zdt.si/terapevti/seznam_centrov/), kjer boste našli centre in inštitute, ki se ukvarjajo z zakonskimi in družinskimi težavami, za primer, če bi se odločili poiskati tovrstno pomoč. Lahko pa si za dodatno razlago preberete knjigo, ki je napisana zelo preprosto, dr. Christiana Gostečnika “Srečal sem svojo družino 2”, kjer boste našli teme o družinskih stiskah, o težavah staršev in nerazumevanju zakoncev in drugo.
Želim vam vse dobro in pogumno na vaši poti.