Finomotorika
Spoštovani,
Na vas se obračam s sledečim problemom. Moj fantek, ki ima 4,5 let, ima ugotovljen primanjkljaj na področju finomotorike. Na to so me opozorili v vrtcu na začetku letošnjega leta, češ da noče risati, ne ustvarjati, da ni osvojil rezanje s škarjami. Po pogovoru s vzgojiteljico, sem z otrokom šla v razvojno ambulanto, kjer so naju po pregledu pri spec. pediatru in psihologu, napotili na obravnavo k specialni pedagoginji 1xmesečno. Do zdaj sva imela dve obravnavi po eno uro. Tudi doma poskušam delati z njim, kolikor mi čas dopušča (imam neobičajen delovni čas, tako da sem 3x tedensko odsotna cel dan) in kolikor je otrok zainteresiran. Na začetku, sploh ni kazal zanimanja za risanje, barvanje, rezanje, zadnje čase pa že lepše barva, bolj se potrudi..samo risanje mu ne gre, komaj da nariše glavonožca..to pa je tudi vse kar se tiče samostojnega risanja. Delamo tudi na razgibavanju (trganje in mečaknje papirja, igra s plastelinom, in podobno).
Na vas se obračam s prošnjo, da mi svetujete kako mu lahko še pomagam oz. da mi poveste kaj lahko pričakujem pri vstopu v OŠ.
Teta
Nobenih idej ali nasvetov?
No, naj povem, da se sama (predvsem s pomočjo spleta) poskušam informirat na to temo, je bil pa precejšen šok zame, ko so me opozorili na to težavo v vrtcu. Bila sem le opozorjena ne pa tudi napotena kako zadevo rešit, na koga se obrnit. V razvojni imava obravnavo 1 uro na mesec, kar je absolutno premalo, pa tudi se mi zdi da ne gremo v pravo smer (tam se le igra) oz. tista ura mine prehitro, da bi kaj koristnega odnesla, in spet je 1 mesec naokoli. V vrtcu pa mu ne morejo ponudit neko dodatno pomoč (gre za vrtec na vasi), saj za kaj takega tudi niso usposobljeni (ni zaposlene spec.pedagoginje).
Kaj mi je kot staršu še narediti, razen tega da doma dnevno (skozi motivacijo) delava na izboljšanju finomotorike? Sem že malce obupana, otroku želim le najboljše…
Teta
Spoštovani,
Na kratko:
Motorika rokic vašega otrroka se bo izboljševala, če jih bo čim pogosteje uporabljal. Otrok naj trga, guba,reže, seka, prebira, zlaga, briše…..Uporablja naj različna orodja: škarje, pisala, top nož, žago, računalniško miško…..
Bodite domiselni pri pripravi dejavnosti zanj: zlaganje njegove oblekice, rezanje sadja za kompot, trganje časopisa za.., sortiranje fižola po barvah, natikanje pašte, koruze… na vrvico, gnetenje slanega testa…., brisanje mize, priprava jedilnega pribora… Vse kar običajno delate vi, naredita skupaj.
Do šole se bo motorika zagotovo bistveno izboljšala, če boste delali z otrokom ostale dneve, ko ste doma.
V šoli na enak način izboljšujemo motoriko.
Le ne silite ga z risanjem na papir……Raje naj riše po mivki, asvaltu, zidu, lesu, vašem hrbtu…
Darja
Svetujem vam, da greste na najbližji Zavod za šolstvo, tam poiščete svetovalko, ki se ukvarja z otroci s posebnimi potrebami, ter jo povprašajte, kako bi lahko prišli do specialnega pedagoga, ki bi tedensko delal z otrokom v vrtcu.
Svetujem vam, da bodite vztrajni. Ne nasedajte obljubam, da se bo samo izboljšalo. Otrokanaj pošljejo na Komisijo za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami, ker le tak. bo vaš otrok dobil dodatno pomoč, če jo seveda potrebuje. To bo pa odločil tim strokovnjakov v Komisiji….Tudiotroci v vaških vrtcih imajo enake pravice.
Sporočite, kaj ste uredili. Sicer mi ponovno pišite.
Darja
teta,
veliko vam je povedala darja. Mogoče bi bilo smisleno sprožiti postopek usmerjanja, da otrok dobi pomoč v vrtcu. Kdo pa je ugotovil primanjkljaj na področju fine motorike?
Na težave pri držanju pisala ter nerodnost pri rezanju me je opozorila vzgojiteljica v vrtcu, tam marca/aprila letos. Na moja nadaljnja vprašanja pa ni znala odgovoriti (kaj naj storim, na koga naj se obrnem za pomoč…). Moram še povedati, da je otrok do sedaj zamenjal 5 vzgojiteljic. Sama tega doma, žal, nisem opazila, res pa je da doma kaj veliko ne ustvarjamo, pač ni nobeden v družini ustvarjalen, tudi starejša deklica ne, vendar ona teh težav (s finomotoriko) ni imela, je pa levičarka, kot sem tudi jaz in obe zelo čudno drživa pisalo (palec preko pisala in ostalih prstov)…
Po opozorilu smo tudi doma začeli rezati in risati in je bil res nespreten s škarjami, sploh jih ni znal v roke prijeti, kje šele da bi z njimi rezal. Tudi všeč mu ni bilo kaj preveč oz. se je vidno dolgočasil. V vrtcu se je tem dejavnostim preprosto izognil (še do nedavnega), rekel je nočem in se je rajši igral.
Na koncu naj povem, da je zame dosežek že to, da mi sedaj že reče, da bi rad ustvarjal, da bi nekaj pobarval, pri rezanju vidim da ga boli rokica, vseeno pa reže recimo po črti (rez ni lep, zreže pa). In nalogo naredi do konca, se pravi da mu koncentracija ne dela težav. Delava tudi vaje iz delovnih listov (povezovanje enakih likov, poišči in pobarvaj največjega oz. najmanjšega na sliki, poišči kaj je na sliki narobe, …) in mu dobro gre…
Še vprašanje, kaj vi menite oz. mi predlagate glede sprožitve postopka usmerjanja glede na to da mu tega v vrtcu ne morejo nuditi (mislim, da v vrtcu še niso imeli odločbe o usmerjanju).
Teta
teta,
najboljše bo, da otroka pregleda psiholog, še boljše pa bi bil delovni terapavt, ki vam jo bo tudi najlajže pokazal na “licu mesta” uporabne praktične vaje. Na pregledu vam bodo tudi povedali, če je usmerjanje smiselno.
Kar se tiče rezanje s škarjicami – otrok se mora najprej naučiti držati škarje v roki in uporabiti “mehanizem” zareza. Tega, da boste najlažje naučili na čim krajšem paprirju (takem, ki ga lahko z enim rezem prerežemo).
Pozdravljeni,
nisem presenečena, da vam v vrtcu ne znajo pomagati glede postopka usmerjenja. Večina vzgoiteljic v slovenskih vrtcih, se žal v šoli tega ni učila, zato jim ne gre zamerit.
Toda ne zadovolite se z pojasnilom vzgoiteljice, ki vam pravi, da v vrtcu še niso imeli otroka z Odločbo… in , da mu ne morejo pomagat…Sigurno ni vaš otrok v tem vrtcu prvi , ki ima težave.
Naj bo prvi, ki kot otrok z težavami, dobi dodatno strokovno pomoč.Do te ima pravico neglede kateri vrtec obiskuje!!!!!!!
Kot sem vam že svetovala, pokličite na najbližji Zavod za šolstvo svetovalko, ki se ukvarja z otroci s posebnimi potrebami in si isprosite termin za pogovor. Vztrajajte naj otroka pregleda Komisija za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami.
darja
Pozdravljeni,
Naj povem, da se situacija počasi izboljšuje. Fantič je začel sodelovati v vrtcu pri ustvarjalnih aktivnostih, se pravi da od njih ne beži več in domov prinaša svoje izdelke, lahko si le predstavljate kako je mami vesela in navdušena nad njimi.
Nad risanjem še vedno ni pretirano navdušen, zelo pa ga zanimajo vaje na delovnih listih, ki mu jih vztrajno prinašam domov. Vse lepo reši, problem mu delajo le labirinti, ne uspem mu razložit, da ne sme preko črte do cilja…kakšna pomoč tu? Tudi šteje že lepo do 10, seveda se tudi zmoti (skoraj vedno pri štetju izpusti število 7???).
Ko sva bila konec novembra na obravnavi v RA pri specialni pedagoginji, mi je le-ta svetovala, da naj še počakam z usmerjanjem. Rekla je tudi, da je fantič zelo oz preveč navezan name oz. odvisen, saj vedno ko kaj delata, on gleda proti meni (sem notri ko delata) in čaka na mojo potrditev. Sama pa sem se odločila še enkrat pogovoriti se z njegovo vzgojiteljico, do zdaj ga je verjetno že spoznala (od sept. 2010), pa naj mi še ona svetuje glede usmerjanja oz. pove kako napreduje, ne bom se zadovoljila z odgovorom, da ima še čas, po drugi strani pa ne bi pa rada prehitevala, če on rabi le malce več časa…
Teta
Moj otrok ima tudi take težave s finomotoriko, ravnotežjem ipd. Pa sem takoj vložila zahtevo za usmerjanje. Ima 5 ur tedensko pomoč in se mu napredek pozna iz tedna v teden. Niti malo nisem bila v dvomih, da ne bi dala zahteve za usmerjanje. To otroku samo dobro de!!!!!
Imamo pa tudi zlato vzgojiteljico, ki obvlada otroke s posebnimi potrebami, ki imajo podobne težave z motoriko ipd. Zelo je vztrajna in praktično obvlada nešteto možnosti, kako otroka motivirati oz. ima precej širok spekter in nabor nalog in iger, da se takim otrokom pomaga.
Res vsaka čast naši vzgojiteljici ter specialni pedagoginji!!!!! Hvala
No, da malce osvežim…u glavnem , prejšnji mesec sem bila na razgovoru pri svetovalki na Zavodu za šolstvo, ki mi je nekako med vrsticami dala vedeti, da ni nujno da bomo dobili pozitivno odločbo. Češ, da je zavod predvsem usmerjen v nudenje pomoči šoloobveznim otrokom, ki imajo učne težave in ne prej…, kar mi je totalni absurd, če pa je bolje za otroka da se mu pomaga pri njegovih šibkih področjih še pred vstopom v šolo! Zdaj čakam, da naju pokličejo na testiranje oz. karkoli bodo že počeli z nami.
Tu vas prosim, da mi malce razjasnite situacijo, kaj lahko pričakujemo na testiranju oz. pregledu.
Pri najinih mesečnih obiskih pa ugotavljam, da je njegovo šibko področje risanje oz. drža pisala, predvsem pritisk pisala ob papir (zelo nežno vleče črte po papirju, zato ni sledi in otrok posledično odneha risati oz. nima več želje risati), kljub mojemu dopovedovanju naj pritisne močneje, nama ne rata!.
Mateja2006, omenili ste da poznate širok spekter iger in nalog za pomoč. Ali mi jih lahko zaupate? Hvaležna bi vam bila tudi, če mi opišete kakšne težave ste imela vidva in kje sta danes z vašimi težavami (kje se kaže izboljšanje).
Teta
Pa sva jo dočakala…odločbo namreč, po kateri mu pripada 1 ura na teden s spec.pedagogom ter 1 ura s logopedom. Sem vesela in zadovoljna, upam da vse dobro steče in se izteče v prid mojega malčka.
Še enkrat pa prosim, če se lahko oglasi Mateja2006, da mi zaupa igre in naloge, ki bi nama bile v pomoč. Bila bi zelo vesela tudi Matejinega e-maila…bi imela kar nekaj vprašanj za njo, zato lepo prosim, da se mi oglasi.
Še enkrat hvala,
Teta
Sem bom kar navezala na to temo…prosila pa bi vse mamice, ki so iz naslova slabše finomotorike (grafomotorike) odložile vpis svojih malčkov v 1.razred oz. razmišljale v tej smeri. Namreč strah me je, kako bo otrok štartal v šoli, glede na zgoraj opisane težave. Napredek je viden, ampak ne v tolikšni meri, da bi bila čisto sigurna, da mu pisanje drugo leto v šoli ne bo delalo težav. Prosim za kakršnokoli mnenje oz. za vaše izkušnje.
Teta
Teta,
v prvem razredu se ogromno zadev suka okoli fine in grafomotorike – pravzaprav veliko vadijo na različne načine. Kaj pa delavni terapevt? Moogče bi vam znal tudi on še kaj svetovati.