NE ZNAM DELATI ZELENJAVNIH NAPITKOV
Verjetno je problem v sokovniku, ki ni dovolj dober za stiskanje zelenjavnih sokov. Najboljši so hidravljični sokovniki, ki so seveda tudi dražji, vendar je izkoristek pri soku zelo dober.
Na izbiro imate sokovnik Champion, Gree Star in Omega.
Seveda pa mora biti tudi zelenjava sveža.
LP
Pozdravljeni, jaz za celo družino sočim zelenjavne sokove.
Zelenjava ima veliko soka, čeprav včasih ne zgleda. Imeti morate kakovosten centrifugalni sokovnik, polžasti so boljši, a dragi, tudi 500 evrov stanejo, prvi pa vsaj pol manj.
Zelenjavo operete in, če je treba, pripravite na kose, odvisno od velikosti luknje. Vse skupaj date v skledo zraven sokovnika. Pri nas je večina stebelne zelene (ima ogromno soka v steblu), tudi navadne zelene, peteršilja, dodatno dajemo še nekaj pese (majhen gomolj) in korenja (ne preveč škrobne zelenjave), pa tudi zelenjavne sadeže sočimo zraven (kumare in buče predvsem). Dodatno lahko uporabimo zdrave liste cvetače, ki jih nismo porabili za kuho, lahko tudi liste zelja, ohrovta, dele brokolija, vsekakor tudi solato, karkoli imate! Včasih naredimo tudi sok iz paradižnika, ampak to čisto posebaj.
Keč pri sočenju zelenjave je v tem, da zelenolistne zadeve stisnemo v kupček, npr. šopek zvijemo. Nekateri sokovniki se lahko od zelenega listja mašijo, zato vzamemo zraven nekaj tršega. Jaz sočim eno stebli zelene z listi ali dva in en korenje. Nato vzamem bučko in ji spet dodam zeleno ali petršilj ter skupaj potisnem skozi sokovnik.
Pomembno je, da poberete stran vso peno, saj je to pokvarjen oksidiran sok, ki vam ne bo koristil, nasprotno. Polžasti sokovniki imajo veliko manj pene, torej veliko manj soka pokvarijo, zato so vredni svojega denarja.
Tega soka sploh ne rabite veliko!!! En deci naenkrat je čisto dovolj. Pije se kot kavica, po požirkih, počasi. To je najboljši način dodajanja mineralov in vitaminov v telo, veliko boljši kot vsaki prehranski dodatki.
Pri nas v sok vmešamo nesegret med (zmešamo v šalčki 1dl soka in 1dl medu, raztopimo s žličko in vlijemo to v skupno količino – kakih dveh litrov), okus je seveda boljši, a pomembno je drugo: da med doda encime (ne vem, če se bo moderator s tem strinjal, ampak jaz sem se naučila, da se nesegret med ne spremeni v sladkor). Tako sok tudi shranimo za dva do tri dni. Ko je slajeno, si postrežemo, nato preostalo nalijemo v kozarčke čisto do vrha, poberemo dodatno peno, pustimo čim manj zraka, le za eno veliko žlico, dobro zapremo in damo v hladilnik. Pijemo enkrat do dvakrat na dan, kot kdo želi ali rabi.
Hvala za vaše nasvete, vseeno pa je bolje, če sok delamo z hidravljičnim (polžastim) sokovnikom in če ga spijemo vsaj isti dan. Za boljšo stabilnost mu dodamo laneno olje in ne medu.
LP
Ker iščem ustrezen sokovnik, se je prikazala tudi tale stran; precej netočno oz. ne dovolj pojasnjeno; hidravlika in polž nikakor ne moreta biti skupaj oz. v oklepaju in nikoli nista skupaj v enem sokovniku, vsaj kolikor je mogoče hitro najti na svetovnem spletu. Bilo bi zaželeno vedeti, ali obstaja v svetu še kateri uradni proizvajalec hidravličnih sokovnikov “hydraulic press juicer”(ne ponaredkov), poleg 77-letnika iz Arkansasa. Ti sokovniki dejansko res iztisnejo največ soka (ostane stisnjena suha ploščica vlaknin). In so najdražji, torej na “ameriško” končno ceno
še okoli 100% pribitka carine idr. stroškov.
Če pa se porabi tudi ostanke sadja in zelenjave t.i. “pulpa” za kakšne omakice, ipd. (torej se uporabi telesu vsekakor potrebne naravne vlaknine namesto tistih v dragih kapsulah in praških) bo tudi sokovnik (s polžem oz. vretenom) kar ustrezen.
Centrifugalni so najdostopnejši, vendar pa (zaradi kakovosti soka) določenim uporabnikom, zlasti bolnikom, manj priporočljivi.
Zakaj ne medu? v sok. Med je lahko tudi vrhunski naravni konzervans, kjer določena živila v določenem razmerju v pravem pristnem medu brez škode lahko shranimo zelo dolgo.
Preizkušeno skozi več generacij.
Iz zakaj laneno olje?, zaradi izkoristka v maščobah topnih sestavin, zato da na vrhu posode naredi zaščitno plast proti oksidaciji. Otroci se soka z vidnim oljem verjetno sploh ne bi več dotaknili.
LP