Najdi forum

govorni razvoj – ponovno

Pozdravljeni,

jaz se tudi obračam na vas glede govornega razvoja naše skoraj 17 mesečnice. Sploh se ne bi s tem obremenjevala, če me ne bi pediatrinja na pregledu 11.mesečnikov trikrat začudeno vprašala, če res še ne pove nobene besede – mama, ati. Od tu naprej sem bolj pozorna na njen govorni razvoj in vem, da ni najbolj “hitra”, a napreduje.

Sicer smo zaradi hipotonije obiskovali RA, shodila je pri 15 mesecih, čebljala je bolj malo. Pri 10-11.mesecih je začela govoriti prve smiselne enozložnice, ki so imele zanjo pomen – am, ne.Pri 12. m. je uporabljala eno besedo za več stvari, po dopolnjenih 13. m. je začela govoriti mama, ati, teta...Do 15. meseca je povedala kakih 5 dvozložnih besed, po 15. mesecih (ko je shodila) je postala bolj čebljava. Sedaj, ko bomo kmalu 17 m. uporablja cca. 20 dvozložnih besed, ene so povsem razumljive, druge pa pove po svoje (žoga=joja), ampak se razumemo. Vse ostale besede, ki jih pove, pa so še vedno enozložne (pove prvi zlog v besedi, ostalo ne..), take besede pravilno izgovorim in jo spodbudim, da skuša ponoviti. Besede tudi smiselno povezuje, čeprav so enozložne, npr. (de-,pa-,mo-; kar pomeni Dež pada, mokra.). V zadnem času tudi besede, ki jih sliši v pesmicah in govoru odraslih rada ponavlja, enako besede, ki jih zmore izreči (nana, ana, joj-joj, bejba…).

In da se ne bom preveč obremenjevala z govorom, je njen govorni razvoj vredu? Je uporaba enozložnih besed faza pred povezovanjem v dvozložne? Sicer se veliko z njo pogovarjamo, opisujemo sličice, pojemo…

Hvala za vaš čas in trud, vem, da so si otroci različni in da je prav – vse ob svojem času – po drugi strani pa nas taka in podobna vprašanja begajo…

Prijazen pozdrav,
Gala

Gala,
lepo, da spremljate dekličin govorni razvoj.
Ponavadi je tako, da otroci, ki kasneje shodijo, tudi kasneje spregovorijo, ni pa vedno nujno.
Kar se tiče prvih korakov in prvih besed, pri 75% otrok se pojavijo ob letu. (kar se tudi šteje kot običajen povprečen razvoj) Otroci,ki izgovorijo prve besed pred letom, je malo.
Za resnejši zaostanek v motoričnem razvoju se šteje, če otrok shodi po 16. mesecu.
Mogoče je pediatrinja imela bolj v mislih oglašanje na splošno, ne pa toliko besede v pravem pomenu.
Kot ste opisala dekličin govor, se ne pojavljajo samo enozložnice, temveč je že kar nekaj dvozložnic. Glede na opisano sta v zgornjem intervali povprečnega razvoja z upoštevanjem majhnega (glede na hipotonijo) pričakovanega zaostanka, ki pa je še vedno v razponu normalnega razvoja.

Nič niste napisala, kako je sedaj z dekličino hojo sedaj. Običajno, dokler hoja še ni popolnoma stabilna (kar pomeni, da otrok premaguje različne terene: travo, asfalt…), se otrokov razvoj »suka okoli hoje« in govorni razvoj nekako stoji. Ko pa otrok postane v hoji siguren, pa je pričakovati skok v razvoju govora. To bo pri deklici glede na opis nekje čez 3 do 4 mesece.
Dekličin govor spremljajte še naprej. Za sedaj sta na dobri poti.
Upam, da se bila dovolj razumljiva. če vas zanima še kaj vprašajte.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Najlepša hvala za hiter in zelo izčrpen odgovor.

Po mojem mnenju hodimo stabilno zadnje 3-4 tedne, res pa je opazno, da je od takrat bolj “glasna”.V tem času sem zaznala, da zna povedati naslednje smiselne dvozložnice: mama, tata, nona, dedi, baba, kaka, juja (lula), duda, Maja, Peta (Petra), teta, Nunu, jaja (jajce), Gogo, popa (popek), auto, Nina, beba, boba, joja (žoga); ostalo je bolj podobno enozložnim besedam: aja, pa-pa, njak (tovornjak), go – do (gor-dol), mua (muha), an (uhan)…
Veliko “besed” pa pove samo z začetnim zlogom, v bistvu se trudi vsako besedo povedati, vendar ostane na začetnem glasu, ki je pravilen (pe-peče, te-teče, ko-kolo, mo-moj…). Če pa kaj ne ve, se trudi “opisati” in pokazati.

Seveda jo bomo spodbujali še naprej, občutek imam, da je ponosna na vsako lepo povedano besedo, saj jo neprestano ponavlja, če ne drugega v igračko – telefon. Upam, da se ji bo čez par mesecev res “odprlo” in da so naše skrbi odveč.

Še enkrat hvala za strokoven odgovor in prijazen pozdrav,
Gala

Doma imam dve skrajnosti: enega, ki je pri 14-15 mes govoril “v štrenah”, dobesedno, v celih stavkih – sicer malo prirejenih, brez Rjev in nerazločnimi šumniki, ampak dejansko se j epri 18 mes zmenil z vsakim tujcem s ceste in to dobro zmenil. Dane sima 8 let in še vedno ne izgovarja pravilno glasu R.

Mlajši do dveh niti “bu” ni dal od sebe. Popolnoma in čisto nič. Pokazal s prstom ali odpeljal do tja, kamor je hotel, prikimal, odkimal, se glasno smejal, glasno jokal, sicer pa niti zloga ni rekel. Shodil je normalno, pri 12 mes, kar je zanj, ki je rojen v 32. tednu ultra zgodaj, korigirano pri 10 mes, enako kot starejši brat. ker že sicer obiskujemo logopedinjo s starejšim, sem ji omenila svoje skrbi in me je pomirila, naj kar lepo po počakam do 2,5 let in res se mu je pri 2 letih in 3 mes odprlo in spregovoril je v stavkih. V enem tednu je govoril tako in toliko, da smo ga vsi razumeli. Zdaj ima 3 leta in ne odstopa kaj dosti od vrstnikov., celo bolj zapletene stavke tvori, le da ne izgovarja tako razločno. Obiskuje pa še vedno tako DT kot NFT zaradi kopice drugih težav.

Spoštovani!
Bi se kar navezala na to temo.
Naš deček je star 2 leti in štiri mesece in še vedno zelo malo govori, mogoče vsega skupaj kakšnih 20 besed. Drugače je njegov razvoj kar se tiče ostalih stvari potekal dokaj normalno. Bi nas že moralo skrbeti ali še lahko čakamo, in če, do kdaj?
Na koga se potem lahko obrnemo?
Hvala Vam za odgovor in lepo pozdravljeni!

Sanja,

že povezuje 2 besedi? Kako se sporazumeva z okolico – bolj preko besed ali gest?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni!
Dve besedi bolj redko poveže, pač v okviru svojega besednega zaklada npr. ati ne, di (to je tigerček) aja ipd..
Sporazumeva se z besedami, ki jih zmore, drugače pa kaže z roko in dela agn, agn..
Hvala še enkrat!

Sanja,

svetujem vam, da si otrokove besede (tudi nepopolne oz. njegove skovanke) kot tudi povezovanje besed natačno beležite. Recimo 1 krat na teden – izberite čas pol do 1 ure ob neki aktivnosti, ki vključuje veliko govora /npr. gledanje slikanice) in beležite vse, kar otrok reče, pokaže ali nakaže. Veliko lažje bo, če vse skupaj posnemete ali če vam pomaga še tretja oseba.
V tem času je pomembno, da:
– narašča število besed
– otrok povezuje 2 ali 3 besede
– da v govoru začno prevladovati besede (tudi če so te nepopolne)

Kako pa deček razume?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Spoštovani!
Lotila sem se analize dečkovega govora – vsega skupaj pove približno 38 besed, od tega 5 takih, ki so čisto ‘njegove’ (npr. no je avto).
Kar me skrbi, je ravno zelo počasno napredovanje, nauči se kvečjemu eno do dve novi besedi na mesec.
Razume pa stvari dokaj dobro, tudi motorično je še kar spreten.
Lepo pozdravljeni in še enkrat hvala!

Sanja,

vedno svetujem staršem – če vas otrokov govor skrbi, se naročite k logopedu. Ta bo otroka pregledal in vam svetoval, kako naprej.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

New Report

Close