Drugo mnenje in operativni posegi v tujini???
Živijo,
Moj otrok in posledično tudi mi se že nekaj let srečujemo s težavo zaradi kanile (traheostome). Sedaj pa bi radi dobili drugo mnenje, če je možno kako drugače rešiti težave našega otroka. Vendar sem prišla do info, da bi bili upravičeni za drugo mnenje le, če nismo, z mnenjem našega specialista oz. zdravnika, zadovoljni. Tukaj ni vprašanje, ali smo zadovoljni ali ne. Bolj me zanima, če obstaja kakšna druga varianta za rešitev otrokovih težav. Pri nas je tako, da se zdravniki na konzijiju pomenijo med sabo, kaj bi bilo v naših okoliščinah primerno za otroka oz. kaj se da na naši kliniki narediti zanj.
Jaz se pa sprašujem ali je možno (da plača ZZZS) dobiti drugo mnenje iz tujine, kjer morebiti imajo več izkušenj s takimi težavami kot jih ima naš otrok.
Rada bi veše mnenje glede tega “drugega mnenja” iz tujine
…. poleg tega me tudi zanima kakšni so točno postopki, za odhod na operativni poseg v tujino, katerega plača ZZZS…
Kako ste bili s tujino zadovoljni? So vam naredili točno to kot ste si želeli oz. rešili otrokove težave?
Hvala vam za vaše izkušnje in mnenja….
Letos sem začela podobno bitko za mojo sorodnico, ki je še zelo mlada z majhnim otrokom, zbolela pa je za izredno hudo obliko raka, prkatično brez prognoze. Poleg tega je še odnos zdravnika tak, da te nekam prime. Imela sem veliko srečo, da sem naletela na zdravnika, ki se ga je njen primer zelo dotaknil in sva to drugo mnenje, ki ga ti iščeš, pridobili brezplačno. Sicer pa z običajnim ZZ NIMAŠ PRAVICE, pridobiti drugega mnenja na stroške ZZZS, pa četudi bi se to drugo mnenje bistveno razlikovalo od mnenja naših zdravnikov. To sva ugotovili naknadno, ko se je omenjeni zdravnik dal na razpolago za podrobnejše preglede in tudi zdravljenje, za katerega pri nas trdijo, da ni več možno, on pa je menil, da je možno in smiselno glede na predložene izvide, ki sva jih poslali (izvidi, Ctji na CDjih, izvidi punkcij in biopsij). Pridobiti bi morlai obrazec, ki g av vseh drugih državah lahko vsakdo pridobi brez težav, če je le zavarovan – k njemu hodijo ljudje iz vseh držav Evrope, tudi nečlanic EU in ga pidobijo brez težav, pri nas pa je to neznanski problem. Obrazec lahko dobiš – in s tem ZZZS tudi prevzame stroške posegov! – zgolj in samo v primeru, če so vse možnosti zdravljenja pri nas izčrpane in se HKRATI pričakuje znantno izboljšanje kvalitete življenja tega pacienta. DOkler pa obstaja kakršnakoli možnost zdravljenja v SLO, ZZZS ne bo prevzel stroškov zdravljenja in pika. Tudi če dokažeš, da imaš v tujini veliko boljše možnosti in manj agresivne posege kot doma, pa hkratid oma še obstaja možnost zdravljenja s slabšo prognozo, to ni pomembno – obrazca ne dobiš in s te lahko stroške nosiš zgolj sam. Konkretno npr. operacija pri moji sorrdnici v SLO ni možna, ostaja ji zgolj kemoterapija, za katero so sami rekli, da ne vedo, če bo sploh učinkovita, hkrati pa jo vsakič “skuri” do konca in naprej. Ta tuji zdravnik izvaja poseben poseg, o katerem je posredoval 2 cm dokumentacije, DVD s posnetkom, garancijsko izjavo, mnenje strokovnega kolegija svoje klinike (4 strokovnjaki) – kljub temu je bila prošnja zavrnjena. Vmes je preteklo toliko časa (3 mes), da se je sestrični stanje tako poslabšalo, da je bila KT nujna, če naj preživi še kak mesec. V tem času sem spozanala še eno družino s Koroške, ki je za svojega hudo prizadetega otroka našla zdravljenje, ki bi mu bistevno izboljšalo kvaliteto življenja, hkrati pa je izredno drago, in isto že več let zaman bije bitko z birokratskimi mlini.
DOsegli sva edino to, da se je odnos os. zdravnika do nje zelo spremenil, morda tudi zato, ker so videli, da se da drugače in da niso edini zdravniki – ali kaj jaz vem, saj sam ne veš, kaj bi mislil. Grozljivo je, da človek, ki pošteno plačuje vse svoje obveznosti, na koncu, ko nekaj rabi, do tega nima pravice. Grozljivo je, da je nekdo obsojen na životarjenje, čeprav je 30, 40 let pridno polnil državno blagajno, zdaj pa bi potreboval – ne vem – 15.000 € za to, da bi preživel ali živel kot človek, pa jih gre lahko zbirat na cesto – od ZZZS-ja jih pač ne bo dobil. Če je to otrok, je pa še toliko hujše.
Svetujem ti, da skušaš najprej po netu priti do ustanov in zdravnikov, ki se s “tvojo” boleznijo ukvarjajo. Spisala boš verjetno nekaj 100 mejlov, 10-15% ljudi ti bo odgovorilo, od teg 15% bodo morda 3 pripravljeni pomagat. Tu lahko začneš – imeti moraš izvide (v ustrzenem tujem jeziku), da jih pošlješ na ogled, potem se lahko meniš za kake preglede ipd. Dolgotrajen postopek, ampak dokler ga ne začneš, niti upanja na uspeh nimaš. VSo srečo! Če kaj rabiš, se pa oglasi, če lahko pomagam, bom z veseljem.
Mateja, mogoče vam bo kaj v pomoč kakšno mnenje na strani http://www.zaotroke.org. Ali pa se obrnete kar na Fundacijo za pomoč otrokom, ki pri takšnih stvareh pomaga.
Lp