Nekaj vprašanj v zvezi s postlingvalno in prelingvalno gluhoto
Prosim za odgovore na naslednja vprašanja:
1) Zakaj se vse gluhe (prelingvalno in postlingvalno gluhe) meče v isti koš, ko se govori o gluhih (npr. ko se kje prebere besedo gluh, so s tem mišljeni vsi tisti, ki imajo izgubo sluha po Fowlerju večjo od 95 %, ne glede na čas izgube sluha)?
2) Zakaj na ZDGNS in pri društvih gluhih ni posebne sekcije postlingvalno gluhih, da bi jih s tem ločili od prelingvalno gluhih in naglušnih?
3) Zakaj zdravniki na kliniki ne povedo postlingvalno oglušelemu, ko ogluši, da ni ne tič, ne miš ampak hladnokrvno rečejo, da je gluh?
4) Koliko je v Sloveniji prelingvalno gluhih? Postlingvalno gluhih? Naglušnih?
5) Ali bo, če bodo gluhi dobili invalidnino in 100 % telesno okvaro, enak odstotek veljal tako za prelingvalno gluhe kot tudi za postlingvalno gluhe?
6) Od katerega leta dalje se šteje, da je otrok oglušel postlingvalno?
7) Ali se lahko postlingvalno gluhemu sčasoma poslabša govor, tako da postane podoben govoru prelingvalno gluhega?
4324,
Veliko vprašanj.. ne vem če bom znala na vsa odgovoriti.
1. postlingvalno in prelingvano gluhe se v večini primerov ločuje le zaradi usmerjanja terapije (je namreč razlika, če oseba “vzorce besed” ali ne) Običajno so misljeni vsi glhi ne glede na to, zakaj in kdaj je do gluhote prišlo.
2. Bom odgovorila retorično – zakaj mislite, da bi bila potrebna delitev? Zakaj ni sekcije, vam bodo znali odgovoriti v ZDGNS ali društvih.
3. Kako pa naj bi bo vašem zdravniki povedali novico? Dejstvo je, da oseba ne sliši in je gluha ali naglušna.
4. Nimam podatka.
5. Verjetno da.
6. http://en.wikipedia.org/wiki/Hearing_impairment
7. Vse je odvisno od stanja, vzroka, starosti, terapije… Raziskave so v novejšem času najrejene v primerjavi s polžkovim vsadkom. http://dare.ubn.kun.nl/bitstream/2066/20830/1/20830___.PDF