nadomestilo za invalidnost in pokojnina po starših
Nataša,
mislim, da velja enako kot za ostale. Kopiram iz neta – http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?zdid=690&sid=359:
Pravico do družinske pokojnine lahko pridobijo otroci (zakonski ali nezakonski ter posvojenci), pastorki, vnuki in drugi otroci brez staršev, ki jih je umrli preživljal, starši (oče in mati, očim in mačeha) in posvojitelji, ki jih je umrli preživljal ter bratje in sestre umrlega, ki jih je preživljal do svoje smrti, če nimajo lastnih sredstev za preživljanje.
Da bi družinski člani po umrlem lahko pridobili pravico do družinske pokojnine, morajo biti na strani umrlega zavarovanca izpolnjeni enaki pogoji, kot se zahtevajo za pridobitev pravice do vdovske pokojnine.
Otroku gre pravica do dopolnjenega 15. leta starosti oziroma do konca šolanja, vendar največ do dopolnjenega 26. leta starosti.
Starši, ki jih je umrli preživljal do svoje smrti, lahko pridobijo pravico, če so do smrti umrlega dopolnili 58 let starosti (starost se za oba spola v prehodnem obdobju postopno zvišuje), ne glede na starost pa, če so bili ob njegovi smrti popolnoma nezmožni za delo.
Bratje in sestre umrlega zavarovanca, ki jih je zavarovanec preživljal do svoje smrti, pridobijo pravico do družinske pokojnine, če izpolnjujejo pogoje, ki so določeni za otroke ali pogoje, ki so določeni za starše umrlega zavarovanca.
Močno upam, da ste to medtem že uredili, kajti še vedno se dogaja, da morajo ljudje v takšnih primerih vračat invalidnino za več let nazaj (seveda z obrestmi). Oseba, ki prejema nadomestilo za invalidnost po •ZAKON O DRUŽBENEM VARSTVU DUŠEVNO IN TELESNO PRIZADETIH OSEB (Ur.l. SRS 41/83)
ob smrti enega od staršev pridobi pravico do družinske pokojnine (to je pokojnina po starših) ne glede na starost; s tem pa izgubi pravico do nadomestila za invalidnost. V primeru, da je družinska pokojnina nižja od nadomestila za invalidnost prejema razliko do te višine tudi iz tega naslova.
Če je prejemal tudi dodatek za tujo nego in pomoč se le ta nadomesti z dodatkom za pomoč in postrežbo (ki je nekoliko višji od prejšnjega), če mu ga na pokojninskem seveda priznajo(tu so komisije ZELO stroge). Je pa zelo odvisno v kateri regiji živite. Nekje imam spravljen dokument ki ureja to področje…pa ga trenutno ne najdem.