Prošnja za sodelovanje
Spoštovani!
Z izrednim zmanjšanjem umrljivosti in s tem posledično povečanim številom starajočih oseb s cerebralno paralizo, se je pokazalo, da cerebralna paraliza sama po sebi res ni napredujoče stanje, njene posledice pa žal so. Prav te pa povzročajo osebam s cerebralno paralizo velike težave in jim zmanjšujejo že pridobljeno kvaliteto življenja. V zadnjih petnajstih letih je močno napredovalo tudi znanje o težavah odraslih oseb s cerebralno paralizo in o njihovem lajšanju. Žal pa starši oseb s cerebralno paralizo in osebe s cerebralno paralizo ne vemo, kdo in kje v Sloveniji obravnava odrasle osebe s cerebralno paralizo ter na katerem področju.
Na vas se obračamo s prošnjo, da nam sporočite kateri so zdravniki, ki vas obravnavajo, v kateri zdravstveni ustanovi ter katere zdravstvene težave vam lajšajo. K temu dodajte tudi vaše dobre in slabe izkušnje, tako, da bomo lahko ugotovili, katere so najbolj akutne težave pri zdravstvenem varstvu odraslih oseb s cerebralno paralizo v Sloveniji.
Z zbranimi podatki bomo lahko dobili podobo obstoječih zdravstvenih pomoči za odrasle osebe s cerebralno paralizo v Sloveniji ter predlagali ukrepe za pokrivanje belih lis, tako po regijah, kot tudi po zdravsvenih vejah.
Predsednik Zveze Sonček
Iztok Suhadolnik, univ. dipl.pol.
Pozdravljeni!
Najboljše izkušnje in pošteno obravnavo imam s “SOČO” – Inštitut za rehabilitacijo RS, kjer se res zavzamejo za invalide in njihovo sposobnost, ne nezmožnost.
Najslabše imam sedaj pri 30 letih, z VŠI, ko sem samostojna in z 3 leta delovne dobe (na Centru za socialno delo, UE, ZZZRS in JP Energetika) z BARSOS-om, kjer mi njihova zdravnica ne dovoli uporabe službenega avtomobila, čeprav imam vozniški izpit brez omejitev že 10 let in s potrdilom SOČE, niti me ni pregledala s testi (čeprav ni pooblaščena), ipd.! Še sedaj se borim z aroganco in diskriminacijo.
Tina Kovač, Vrhnika