Težave s srcem
Pozdravljeni!
13.10.2022 sem ponoči šla na urgenco zdravstvenega doma, ker sem občutila tiščanje v prsih, bolečina je segala tudi v roko. teden prej sem zaradi bolečin v predelu srca in slabega počutja bila že pri svojem zdravniku, ki mi je naredil EKG, ki je sicer pokazal odstopanja, odvzeli so mi še kri za d-dimer, ki je bil negativen. Tu je zaključil.
Na urgenci zdravstvenega doma so mi naredili EKG, ki je pokazal odstopanja (sin ritem s fr. 97/min, intermediarna srčna od, inverzni T v V1, nakazane denivelacije v odvodih spodnje in stranske stene), preverili so troponin in d-dimer, ki sta bila negativna. Od tam so me napotili na IPP v bolnišnico, kjer so mi še enkrat naredili EKG (sin. ritem s fr. 92/min, intermediarna os, nakazane horizontalne denivelacije ST spojnice v odvodih 2 in AVF ter V6, ni znakov za hipertrofijo miokarda), naredili so krvne preiskave, vse v mejah normale, troponin in d-dimer sta bila negativna, tudi kontrolni troponin čez cca 5 ur je bil negativen.
V izvid so napisali, da izvor bolečin ni jasen, dobila sem napotnico za cikloargometrijo. Izključili so srčni infarkt, pljučno embolijo in akutni aortni sindrom.
Naj še povem, da sem februarja prebolela covid, maja sem imela operacijo krčnih žil, težave v smislu težkega dihanja, bolečin v predelu srca oz. prsnega koša se mi pojavljajo že od takrat, vse preiskave do sedaj so bile usmerjene v pljuča, kjer niso odkrili nič. EKG je bil vedno v mejah normale, 6.10.2022 je bilo prvič, da je pokazal odstopanja. Sem pa že dlje časa utrujena, težave z dihanjem, v smislu potrebe po popolni napolnitvi pljuč pa imam že cca 6 mesecev.
Prosim za vaša mnenje, kaj nakazujejo izvidi glede srca, saj me pošteno skrbi.
Hvala vnaprej. Lep pozdrav.
Spoštovana,
Menim, da bo obremenitveno testiranje dodatno izključilo ali pa potrdilo prisotnost ishemične srčne bolezni t.j. bolezni srčnih arterij. Namreč, izvidi EKG kažejo na možnost slabše prekrvavitve srca zaradi ateroskleroze ene ali več srčnih žil. Infarkt je stanje, ko pride do popolne zamašitve ene od srčnih žil in takrat začne do odmiranja dela srčne mišice, pri katerem se začne sproščanje troponina. Pri vas ni prišlo do povečanih vrednosti troponina, kar je OK, seveda pa so občasne bolečine lahko t.i. angioznega izvora. Temu rečemo angina pektoris. Seveda so to samo ugibanja. Če obremenitveno testiranje ne pokaže izvora bolečin, potem bo treba vzroke iskat kje drugje.
LP
Spoštovana
Nekateri ljudje so družinsko obremenjeni t.j. če se v družini pojavlja ta bolezen potem je več možnosti, da tudi sami podedujemo nagnjenost k tej bolezni. Seveda pa je zdrav življenjski stil v tem primeru še toliko bolj pomemben. Predvsem je treba skrbeti, da je slabega LDL holesterola čim manj, dobrega HDL pa čim več. Prav tako trigleciridi (maščobe) in sladkor morata biti v mejah normale (čim manj).
LP
Pozdravljeni!
Ponovno vas zaprošam za mnenje. 18.10.2022 sem bila zopet na urgenci, ker mi je ponoči začelo srce razbijati, cela sem se tresla, tiščalo me je v prsih oziroma bolečina je bila bolj pekoča. Naredili so mi EKG, ki je pokazal iste spremembe kot zadnjič, pulz v mirovanju je bil 110. Zaključili so, da imam panični napad. Od takrat neprestano čutim pekoč občutek v prsnem košu, tremor telesa, sploh v prsih, težko zaspim. Kmalu potem se zopet zbudim in ne morem nazaj zaspati. Težave se mi pojavljajo čez cel dan, izrazitejše so popoldne, proti večeru in ponoči.
Zanima me, ali lahko opisano počutje kaže na težave s srcem. Naslednji teden imam kardiologa, se pa bojim noči do takrat, saj skoraj nič ne spim in res že težko funkcioniram. Ali menite, da bi morala glede na težave zopet na obravnavo k zdravniku?
Hvala in lep pozdrav.
Spoštovana,
Glede na to, da pregled pri kardiologu imate zelo kmalu, ni potrebe po obisku zdravnika razen če bi prišlo do hude bolečine v prsih. Predlagam, da do pregleda pri kardiologu živite čimbolj sproščeno (hoja v naravi, brez stresnih situacij ipd.), lahko pa uporabite blaga pomirjevala, ki se dobijo tudi v lekarni brez recepta. Pregled pri kardiologu bo dal dokončen odgovor.
LP
Pozdravljeni!
Opravila sem pregled pri kardiologu , EKG in UZ srca. Kardiolog je v izvid napisal, da ultrazvočno posebnosti ne ugotavlja, izvid EKG pa je: sinusni ritem, 75/min, normalna srčna os, nakazane denivelacije pod 1 mm v odvodih spodnje stene.
Naročena sem na obremenitveno testiranje v novembru 2022, kardiolog je predlagal še Holter, predviden datum imam februarja 2023.
Težave se mi pojavljajo še vedno. Zanimame, kaj še dodatno pokaže obremenitveno testiranje kat UZ ne?
Hvala in lep pozdrav!
Spoštovana
Ultrazvok srca pokaže strukturo srca (dimenzije srčnih votlin, krčljivost, delovanje srčnih zaklopk..), ne pokaže pa stanja vaših koronarnih arterij, ki prehranjujejo srce. Denivelacija ST v spodnji steni srca lahko kaže na nekoliko slabšo prekrvavitev tega dela srca. Obremenitveno testiranje je potrebno zaradi tega ker se pri obremenitvi pokaže večja potreba srčne mišice po kisiku in če tega ni dovolj se to dodatno pokaže na EKG. Skratka, če se bodo pri obremenitvenem testiranju pokazale dodatne spremembe v EKG zapisu v primerjavi z EKG v mirovanju, in/ali če boste med samo preiskavo imeli kakšne težave (bolečina za prsnico …), potem bodo potrebne dodatne preiskave, kajti v tem primeru je velika verjetnost, da so vaše težave v povezavi s stanjem koronarnih arterij
Lp
Spoštovana
Ker zaenkrat ne vemo kakšno je stanje vaših koronark, ne moremo govoriti o tem ali je (neugotovljeno) stanje vaših koronark nevarno ali ne. Fizične aktivnosti so vedno priporočljive vendar le do meje začetka ev.težav. Torej če pri fizičnih aktivnostih ni težav potem ni zadržkov za izvajanje le teh.
LO
Pozdravljeni!
Vzrokov za prsno bolečino je veliko. Bolečina lahko izvira iz prsnih mišic, iz hrbtenice, želodca, lahko pa je tudi srčnega izvora. Brez diferencilane diahgnoze je težko na pamet ugotavljati zakaj se gre. Če je bolečina prisotna samo med naporom, potem se lahko domneva, da gre za bolečino srčnega izvora (angina pectoris), prav tako je nevarno če se bolečina nenadoma pojavi in je zelo huda, stiskajoča in ne popusti pri mirovanju. V tem primeru lahko gre za srčni infarkt, ki je zelo nevarno stanje. V večini drugih primerov pa bolečina ni nevarna, seveda pa je treba vedno poiskati in odpraviti razlog za bolečino.
LP
Spoštovani!
V zvezi z mojimi bolečinami v prsnem košu, sem opravila še 24-urno EKG preiskavo, prosim za razlago izvida, saj imam kardiologa šele naslednji teden.
v 25 urnem posnetku smo zabeležili 122472 QRS kompleksov. V posnetku zabeležimo 1 prekatno ekstrasistolo brez drugih kompleksnih motenj srčnega ritma. Tudi nadprekatna ektopična aktivnost je nizko izražena. Zabeležimo 6 izoliranih nadprekatnih ekstrasistol. Tahikardnih nadprekatnih motenj ne zabeležimo, prav tako ne pavz. Analiza spremembe lege ST spojnice ne pokaže pomembnejših patoloških odstopanj. V času, ko gospa opaža tiščanje v prsnem košu, ne opazimo motenj ritma, prav tako ne sprememb položaja ST spojnice. Povprečna frekvenca znaša 81 na minuto, max 112, min 64 na minuto.
Vnaprej hvala.
Lep pozdrav!
Spoštovani!
V zvezi z mojimi težavami sem opravilaše obremenitveno tetiranje. Glede na razlago kardiologa naj bi bilo vse ok s srcem.
Starost: 43, ženska, 167 cm, 56 kg, max MET-i 10.1 (8,9) MET-i- 113%, max SF 138 (177)/min -78%. Max k. tlak 130/70 mmHG, max k. tlak x SF 17940 mmHG/min, min k. tlak x SF 9900 mmHG/min, DP-faktor 1,8.
Dosežene vrednosti MET = 10,1 (107%) (predvidena normalna max vrednost 9,4), dosežena vrednost PULZ = 138 min(78%) (predvidena normalna max vrednost 177/min).
Potem pa sem na izvidu opazila nekaj, kar me je zmotilo, in sicer: bolnico smo obremenili 7% preko predvidena max obremenitve, porast srčne frekvence je bil pod pričakovanim (dobra kondicija? , kronotropna insuficienca?). EKG patoloških sprememb ST veznice nismo izzvali, motemj srčnega ritma nismo izzvali, znakov koronalne insuficience nismo zaznali.
Skrbi me izraz kronotropna insuficienca, kot sem si prebrala na spletu se to pojavi pri okvari prevodnega sistema ali oslabelem srcu, prisoten naj bi bil nezadosten odziv srčne frekvence na stopnjo obremenitve. Na pregledu mi je bilo namreč rečeno, da je vse ok.
Prosim še za vaše mnenje. Ali bi bile potrebne nadaljnje preiskave?
Hvala in lep pozdrav.
Spoštovana
Nizka srčna frekvenca ob rednem sinusnem srčnem ritmu, dopušča misel, da ste rekreativna športnica v dobri telesni kondiciji.
Če nimate simptomov utrujenosti, zmanjšane telesne zmogljivosti in omotice potem naj vas napisano ne skrbi. Lahko gre samo za enkratni dogodek, kar lahkot tudi sami preverite v domačem okolju in sicer tako, da se izpostavite maksimalno možni obremenitvi in hkrati merite število srčnih utripov. Če se število utripov povečuje skladno z obremenitvijo in če nimate drugih težav, potem kot je napisano, naj vas ne skrbi.
Kronotropno insuficienco lahko povzročajo nekatera zdravila za srce, npr, beta blokatorji za regulacijo krvnega pritiska in zmanjševanja števil utripov.
LP
Hvala za vaš odgovor. No, nisem ravno v najboljši kondiciji, zato me je zapisano tudi zaskrbelo. Sem tudi utrujena in pogosto brez energije, tudi ob naporu se relativno hitro zadiham. Jemljem ne nobenih zdravil, razen občasno za astmo, ko imam epizode težjega dihanja. Tudi pritisk imam nizek.
Zato sprašujem, če bi me zapisano na izvidu moralo skrbeti, ker na pregledu ni bilo nič govora o tem.
Še enkrat hvala in lep pozdrav.
Spoštovana,
Kronotropna insuficienca je izraz s katerim povemo, da je prisoten nezadosten odziv srčne frekvence na stopnjo obremenitve. V vašem primeru ste pri maksimalni obremenitvi ste dosegli 138 utripov/minuto, pričakovano pa je bilo več kot 145 utripov/minuto (vsaj 80% maksimalne srčne frekvence-v vašem primeru je max.srčna frekvenca glede na starost 176 utripov/minuto). Kot sem omenil, če nimate drugih težav (simptomi utrujenosti, izrazito zmanjšana telesne zmogljivost, omotica itd.), naj vas napisano ne skrbi. Če ste še v skrbeh, potem lahko opravite 24 EKG (Holter), kjer se bo videlo če obstajajo kakšne težave glede električne srčne prevodnosti.
LP
Spoštovani!
Ponovno bi vas prosila za mnenje, in sicer glede izvida EKG. Zaradi pogostega tiščanja v prsnem košu in pekočega občutka ter slabega počutja, sem danes opravila EKG, izvid pa je: Normal synus rhythm, cannot rul out Anterior infarct, age undetermined, abnormal EKG. Odvzeli somi kri za troponin, je negativen.
Tu je zdravnik zaključil. Zanima me, ali bi bilo potrebno opraviti še kakšne preiskave?
Obremenitveno sem že imela, 24 urni holter tudi, uz srca tudi, vse v mejah normale. Sem pa decembra, po opravljenih vseh teh preiskavah imela še enkrat covid. Splošno počutje je po prebolelem covidu je še slabše, preprosto se ne morem pobrati.
Skrbi me današnji izvid EKG-ja.
Hvala za vašo razlago. LP