Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Alternativa Zdravilstvo NASVETI ZA IZVAJANJE PROTIGLIVIČNE DIETE

NASVETI ZA IZVAJANJE PROTIGLIVIČNE DIETE

Nasveti za izvajanje protiglivične diete

Glivice so organizmi, ki se zaradi nepravilne prehrane preveč razmnožijo in zato spremenijo sestavo črevesne flore. Največji problem so strupi, ki jih glivice izločajo. Ti strupi so zelo strupeni, zato močno obremenjujejo jetra in druge organe za razstrupljanje. Glivice imajo rade toplo in vlažno okolje, za hrano pa potrebujejo sladkor. Tudi ogljikovi hidrati se pri presnovi spremenijo v sladkorje, zato moramo pri protiglivični dieti močno omejiti uživanje testenin, riža, žitaric in krompirja.

Glivice povzročajo različne vrste simptomov, najpogostejši so napihnjen trebuh, glavoboli, nihanje razpoloženja, napadi lakote in utrujenost. Ti simptomi nastanejo, če glivice ne dobijo dovolj hrane, ali pa zaradi strupov, ki jih glivice izločajo. To povzroča pravo odvisnost od sladkorja in ogljikovih hidratov, zato se lahko na začetku protiglivične diete pojavi abstinenčna kriza. Pomagamo si tako, da pijemo veliko kakovostne vode, lahko pa si tudi na začetku diete očistimo črevesje z grenko soljo (dobimo jo v lekarni). Če so simptomi med dieto preveč moteči, se sklistiramo.

Med izvajanjem protiglivične diete se vedno pojavi vprašanje, kaj jesti; najbolj problematični so zajtrki. Pri kosilu naj 75 odstotkov obroka sestavlja zelenjava, ostalo pa ogljikovi hidrati in/ali meso, ki ga lahko uživamo, če nismo zakisani. Za večerjo si skuhamo različne juhe in enolončnice, ali pa dušeno zelenjavo, nikakor pa ne smemo uživati surovih solat ali zelenjave (zvečer se slabo prebavijo, zato v črevesju nastane vretje). Za zajtrk lahko uživamo surovo ali kuhano zelenjavo, kislo sadje (v zmernih količinah), majhen kos kruha s prilogo ali namazom.

Vsi tisti, ki nimajo alergije na kravje mleko, si lahko jedilnik popestrijo z mlečnimi izdelki, dovoljeni pa so tudi izdelki iz ovčjega ali kozjega mleka.

Če dosledno upoštevamo protiglivično dieto, bomo po obrokih hitro lačni. Pomagamo si lahko tako, da jemo zelo mastno hrano. Uporabljamo samo visoko kakovostna rastlinska olja (hladno stisnjena, ekološka pridelana) in maslo. Takšna olja ne uporabljamo za pečenje in cvrenje, ampak jih polijemo po že skuhanem obroku, tik preden jih zaužijemo. Če nismo zelo zakisani, lahko uživamo manjše količine mesa (ne svinjine!), ki tudi bolj nasiti kot zelenjava.

Glivice so skoraj vedno povezane z zakisanostjo telesa, velja pa tudi obratno: v zakisanem okolju se glivice zelo rade razmnožujejo. Zato je potrebno pri zdravljenju glivic hkrati upoštevati tudi zakisanost oziroma uživati bazično hrano (to je vsa zelenjava).

Simptomi, ki lahko kažejo na to, da imamo glivice:

– vetrovi, mazavo blato, smrdeče blato, napihnjen trebuh, črevesni krči, težave z dihanjem (zaradi vetrov), srbenje v predelu danke;
– slabo prenašanje alkohola;
– utrujenost, depresivnost, nemoč v mišicah, glavoboli, revmatične bolečine, izpadanje las, psihični problemi, zmanjšan libido;
– močna želja po uživanju sladkorja (in ogljikovih hidratov);
– alergije, seneni nahod, astma;
– ponavljajoči se prehladi, vnetja sinusov in mehurja.

Dominik Golenhofen zdravilec, dipl. hol. ener. med. (I.M.U.) in Ksenija Lakota zdravilka Golenhofen d.o.o. Obrije 10, Ljubljana Telefon: 059 059 090 www.golenhofen.si [email protected]

New Report

Close