POŠKODBA RAME
Spoštovani,
27.04.2006 ! sem padel direktno na levo ramo. Na UZ so ugotovili tekočinski mehurček, značilen za otekline. Rama me je nekaj časa zelo bolela. Zdaj mineva skoraj leto dni in rama me še vedno občasno boli, predvsem ob določenih gibih. Smoplačniško sem šel na UZ konec Februarja, kjer so ugotovili tekočinski mehurček v izmeri cca 2 x 1 x 1 cm v ramenskem delu. Rotatorna manšeta ni videti poškodovana. Moj osebni zdravnik je gluh na moje prošnje za MRi, češ da je predolga čakalna doba, čeprav bi v enem letu že lahko prišel na vrsto…
Pred več leti je znanec za podobno poškodbo umrl, saj se je iz tega razvil rak, zamenjali so mu kost itd.
Zanima me, kaj lahko, oziroma kaj naj storim v zvezi s tem.
Hvala
Mislim, da bi bil prvo potreben pregled pri ortopedu. Na podlagi klinične slike in težav je potem možno veliko bolj smiselno izbrati preiskave, ki so potrebne, da pridemo do dokončne diagnoze. Iz poškodb kakršno opisujete se rak ne more razviti gre pa nedvomno za zelo neprijetno poškodbo, ki poleg bolečin povzroča tudi funkcionalne omejitve.
Spoštovani g. dr. Mikek,
Prosim za vaš nasvet kako naj postopam pri poškodbi rame, da bodo bolečine znosnejše, saj si ne želim uživati analgetikov, (sem v dokaj dobri fizični kondiciji, 47 let, opravljam delo za računalnikom). Na fitzioterapijo lahko pridem šele čez dober mesec dni (vse polno). Trenutno se niti raztezati ne morem po hoji, ker so bolečine v rami hude.
Pri smučanju sem pred 14 dni padla na levo roko. Zaradi močnih bolečin v rami, vratu in v predelu lopatice, ki so se močneje pojavile naslednji dan sem šla na urgenco, nič zlomljenega. Po 10 dneh sem opravila še UZ rame, kot so mi svetovali in izvid je sledeč:
LEVA RAMA
V področju AC sindezmoze ni otekline mehkih tkiv.
V sulkusu intertuberkularisu je minimalna količina tekočine.
SA-SD burza ni distendirana.
Tetiva supraspinatusa je hipoehogenega videza, vendar ni stanjšana. V njenem posteriornem delu so prisotne kalcinacije v dolžini 1.3 cm. Par drobnih kalcinacij je tudi na narastišču tetive subskapulkarisa na mali tuberkel.
Konture malega in velikega tuberkla ter posterolateralnega dela glavice humerusa so gladke.
Tetive infraspinatusa, teres minorja in dolge glave bicepsa izgledajo primerne.
Zahvaljujem se za odgovor in vam želim lep dan.
Tina
Glede na to, da bolečina traja že 14 dni je šlo očitno za nekoliko hujšo poškodbo. To, da UZ ni pokazal znakov poškodbe kit rotatorne manšete sicer z veliko gotovostjo izključuje, da ne gre za večjo kompletno raztrganje katere od kit, ne izključuje pa morebitne parcialne poškodbe oz. natrganja katere od kit. Glede na tekočino v intertuberkularnem sulkusu bi šlo lahko tudi za poškodbo tetive dolge glave bicepsa, kar pogosto povzroča prevcejšnje bolečine. V začetni fazi zdravljenja je ustrezna vodena fizikalna terapija vsekakor zelo pomembna. Pred tem je potrebno umiriti bolečino. Kljub temu, da imate odklonilen odnos do analgetikov vam priporočam, da vsaj 1-2 tedna jemljete nesteroidni antirevmatik, kar bo umirilo reaktivno vnetje, ki je nastalo po poškodbi, saj brez kontrole bolečine tudi ni možna uspešna fizikalna terapija. Dodatno lahko precej zmanjšate bolečine tudi z masažo ramena z ledom, kar lahko počnete večkrat dnevno po 5-10 minut. Če po fizikalni terapiji težave ne bodo izzvenele vam svetuje pregled pri ortopedu ter slikanje z magnetno resonanco.
Spoštovani g. dr. Mikek,
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor in pojasnilo UZ izvida. Samo to me zanima, kako hitro naj bi šla na fizikalno terapijo in kakšna naj bi ta bila(na bolniški ne morem biti). Ali naj bi bolečine po njej izginile, da bom lahko normalno smučala, kolesarila, plavala, nordijska hoja itd. Sedaj se še obleči ne morem sama, bolečina se vleče po notranji in zunanji strani po celi roki do prstov, včasih mi v rami kar nekaj boleče preskoči, čutim tudi elektriko in mravljinčenje.
Danes bom šla po napotnico za terapijo k svoji zdravnici.
Hvala in lep pozdrav,
Tina.
Fizikalno terapijo opravite čim prej. Terapija naj vključuje individualne aktivne in aktivne asistirane vaje za mišice rotatorne manšete in stabilizatorje skapule, pasivno razgibavanje in obsevanje z diadinamskimi tokovi, magnetoterapijo, UZ ter laser. Vsakokrat po fizikalni terapiji hladite ramo z ledom. Fizikalna terapija je pomembno, da je nežna in da se izvaja le v obsegih gibljivosti, ki niso boleči.
Spoštovani gospod doktor!
Zanima me naslednje, namreč pred sabo imam izvid mojega sina, s CT artografije desne rame, piše:
Pri klasični artrografiji je videti drobno opacifikacijo s kontrastom v področje narastišča samega supraspinatusa, ob razgibavanju se depo kontrastna nekoliko poveča, tako da po rtg značilnostih je suspektno da gre za stanje po poškodbi rotatorne manšete oz.narastišča kite supraspinatusa. Pri CT artografiji je antereoinferiorno zelo težko diferencirati labralni del-ali gre za hipoplastičen labrum v tem predelu ali pa za stanje po popolni poškodbi labruma oz.Bankartovo lezijo. Narastišče kapsule pa je po tipu II.
Zanima me, kaj pomeni ta diagnoza, oz. kakšen poseg ga čaka in koliko časa bo okreval po operaciji in če se bo po njej še lahko intenzivno ukvarjal s športi, ki jih goji, gre za več ali manj ekstremne?
Spoštovani g.mag.dr. M.Mikek,
Bila sem na RTG obeh ramen, menda sploh ni kalcinacij, tudi druge mehanske poškodbe niso vidne.
V petek sem prejela blokado v levo ramo od zadaj, ker ne pomaga niti protibolečinska terapija(diad.tokovi), fizikalna terapija zaradi bolečin skoraj neizvedljiva.
Kaj pa sedaj,bolečina je vseskozi prisotna,pa ne le v rami, ampak v celi roki, največkrat po notranji strani, pri določenih gibih je ostra in sunkovita, do slabosti, ki pa popusti po parih minutah.
Kam naj še grem, saj s temi bolečinami ne morem normalno živeti, tudi spim slabo?
Hvala za vaše ponovno mnenje in pomoč.
Lep pozdrav, Tina
Spoštovana Tina,
V kolikor težave po fizikalni terapiji in po blokadi niso nič manjše vam svetujem, da ponovno opravite pregled pri ortopedu. Če želite se lahko oglasite tudi v naši ambulanti.
Spoštovani Srečko,
Izvid Ct artrografije, ki ga navajate je zelo nekonkluziven in opisuje tako spremembe, ki bi bile lahko združene s poškodbo rotatorne manšete kot tudi o spremembah značilnih za poškodbo labruma, ki so povezane z nestabilnostjo. Za postavitev diagnoze in svetovanje glede nadalnjega zdravljenja bi potreboval kaj več podatkov – predvsem o tem kako so se težave pričele, kakšne aktivnosti jih stopnjujejo in predvsem natančen opis za kakšne težave sploh gre (bolečina pri določeni aktivnosti, zmanjšan obseg gibljivosti, manjša moč, težave s ponavljujočimi izpahi???)
Lepo pozdravljeni,prosim za en kratek odgovor o mojem problemu ki traja že več kot eno leto.13.10.2007 SEM SI PRI ZATEGOVANJU PRTLJAŽNIKA ZA AVTO POŠKODOVALA LEVO RAMO.Dejansko mi je pri zategu v rami močno počilo nakar so se pojavile močne bolečine,obiskala sem urgenco,v začetku novembra fiziatra kjer sem dobila blokado nato fizikalno terapijo UZ in IND.VAJE.bOLEČINE NISO POPUSTILE ,ponovno obiščem fiziatra dobim ponovno blokado in ponovimo terapijo z dd.rame,laser.in ind.vaje.Sedaj je mesec november 2008 a imam še vedno bolečine v rami močnejše pri dvigu roke v ravni rame pri obremenitvi le te pa me boli celotna roka tako da v službi delam pod vplivom analgetika saj imam pretežno ročno delo.Diagnoza je DISTENSIO OMAE SIN.kaj mi v mojem primeru svetujete ,izvid UZ z 02.11.2007 je: vidna je nekoliko edematozna tetiva supraspinatusa,gibljivost precej zavrta v antefleksiji.Do danes me niti moj osebni zdravnik ni poslal na nadaljne preizkave, ker mi je bilo rečeno da bodo bolečine vedno ostale.
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.
Suzana Bukovec Lenart
Pozdravljeni!
Glede na to, da je od poškodbe že več kot 1 leto, vam predlagam obisk pri specialistu. Tudi slike UZ so stare že več kot 1 leto, kar ni več relevantno za vaše trenutno stanje.
Glede lajšanja oz. zdravljenja težav, pa se lahko obrnete tudi na fizioterapevte, ki obvladajo različne tehnike (Cyriax, Maitland, McKenzie,..)s katerimi se lahko pomaga pri omenjenih težavah.
Najprej pa je potreben temeljit pregled, saj se stanje v 1 letu precej spremeni. Poleg osnovne težave, se tudi okoliško tkivo prilagodi na spremnjeno stanje in zaradi npr. preobremenitve določenih okolnjih struktur težave ne izginejo oz. se lahko še povečajo.
lp
Nika Staniša
Pozdravljeni !
Pred meseci sem dobil nenaden udarec v dlan desne roke, nisem pa prepričan, če je to bil vzrok za kasnejše težave z desno ramo, ki vam jih želim opisati.
Začelo se je z zelo močno bolečino, trajala je kakšno minuto, ko sem na hitro dvignil desno roko ali ko sem segel z roko nazaj za hrbet. Zato sem poskušal take gibe opravljati večinoma z levo roko, desno ramo pa sem začel mazati z gelom iz divjega kostanja, kar sem redno počel 2 meseca.
Zadeva se mi je medtem poslabšala: rama me zdaj bolj ali manj boli ves čas, tudi med spanjem, gibljivost pa se mi je drastično zmanjšala. Otekline ni oziroma je neznatna. V predročenju lahko roko dvignem le do višine ramen, v odročenju in zaročenju pa še dosti manj. Lahko bi rekel, da se mi je gibljivost zmanjšala za 50 do 70 odstotkov. Končno sem se odločil za obisk pri mojem osebnem zdravniku, ki mi je napisal napotnico za dr.specialista ortopeda z opombo, da gre za problem z rotatorno manšeto.
Glede na vaše izkušnje bi želel vaše mnenje:
Ali obstaja verjetnost, da bo po opravljenih pregledih potrebna operacija ? Kako izgleda rehabilitacija po takem posegu in koliko časa ponavadi traja?
Ali naj poskušam, medtem ko čakam na obisk pri specialistu ortopedu, ohraniti čim večjo gibljivost roke kljub bolečinam, ali naj z roko popolnoma mirujem ?
Hvala za razumevanje in morebitne odgovore
lep pozdrav, France
Z roko vam do pregleda ni potrebno mirovati, smiselne so tudi vaje, ki ohranjajo gibljivost v ramenu, ni pa priporočljivo, da roko obremenjujete z kakšnimi fizičnimi opravili, saj vam bo to v primeru, da gre za raztrganje rotatorne manšete povečalo težave.
Ali bo potrebna operacija zavisi od vaše starosti in kroničnosti raztrganja rotatorne manšete kot tudi od velikosti raztrganja in vaših pričakovanj glede funkcije ramena. Simptomi pri manjših kroničnih degenerativnih raztrganinah se včasih uspešno zdravijo tudi konzervativno, pogosto pa v tem primeru ostane funkcija rame, zlasti moč nekoliko omejena.
V primeru operativnega zdravljenja gre za endoskopsko oz. artroskopsko operacijo, ki se lahko pogosto izvede ambulantno. Rehabilitacija po takšnem posegu je razmeroma dolgotrajna in traja 4-6 mesecev.
Pozdrawljeni
na vas sem se obrnila saj mogoče mi boste znali pomagati kako pa kaj oz. svetovati.
Moja mama je Padla na travniku na desno ramo, ker pa ni bilo na začetku preveč boleče je rekla da saj to ni nič pač odarec in da bo minilo. Ampak je bilo obratno.
Začelo se je. Dobila je pekočo in zelo bolečo bolečino v desni rami. Odšla je k svoji zdravnici in dobila je tablete proti bolečini ( naklofen, apaurin, ) in kasneje še ( tramundin ) rekla je tudi da bo že bolše … ampak bolečina se je iz dneva v dan bolj stopnjevala, zato je tudi odšla nazaj k zdravnici. Prvo jo je dala na terapije ( po vsaki terapiji jo je rama bolela tako da je niti prestaviti ni mogla ) Terapije je dala čez pa ni bilo bolše. Potem jo je dala tudi še na ostale preiskave :
Prvo so jo poslali v bolnico na pregled, kjer so jo tudi slikali. Zdravnik je rekel da to jo bo bolelo najman 2 do 3 mesece
Ostale preiskave pa so pokazale to :
– travmaloška ambulanta = tu so ji rekli da sumijo na ropturo kite supraspinatusa desno
– ultrazvok = fiziološka lordoza je povdarjena , kostna stroktura je ohranjena, vsa cervikalna vretenca so primerne veličine, znakov za poškodbo oz. instabiliteto le teh ni videti, na AP posnetku je vidna začetnastranska deformirajoča spondiloza.
– dobila je tudi elektromiografijo = ( mnenje zdravnika ) *Zanesljivih NF parametrov za lezijo desnega brahialnega plateža ne najdem. ugotavljam pa minimalno utesnitveno lezijo medianega ž. v področju zapesnega prehoda desno’*;
dobila je tudi blokado ( inekcijo ) ki naj bi prijela in oblažila bolečino. Malo pod vbodom inekcije je opazila modrico in ta blokada ji ni nič prijela ( bolečine so ostale iste )
Zdaj je že 6 mesece v bolniški in nič od nič – bolečina pa še kr narašča in je zelo moteča in pekoča. Tudi ponoči ne more niti zaspati niti spati zaradi te bolečine.
Eden zdravnik ji je tudi rekel da naj bi se ji nabiral tudi kalcij v rami.
Opazila je tudi da ima desno ramo povešeno navzdol. Bolečina je že tako narasla da se ne more niti sama oblečt, obut, ne more dovgo ne sedet ne ležat.
Ne vem več na koga naj se še obrnemo da bo čim prej ji kaj pomagalo saj me zanjo zelo zelo skrbi.
Kako ji bi še lahko pomagali oz. kakšno mnenje imate vi?
v naprej se že zahvaljujem za odgovor 😉
Spoštovani!
Glede na opisano ima bolj težave z ramenom kot z vratno hrbtenico. Svetujem pregled pri ortopedu in UZ ali MR preiskavo ramena, da se izključi ruptura mišice supraspinatusa.
Lep pozdrav!
Spoštovani,
Prosil bi vas za povzetek oz. mnenje glede izvida, ki sem ga prejel po opravljeni CT preiskavi. V bližnji prihodnosti me čaka še MR preiskava rame ter po vsej verjetnosti poseg. Zanima me vaše mnenje glede navedenega ter kakšne so možnosti za polno okrevanje oz. vrnitev nazaj v aktivne športne aktivnosti (kontaktni športi). Vnaprej se vam zahvaljujem ter vas lepo pozdravljam!!
Izvid:
CT leve rame
Skelet je strukturno primeren.
Le nakazana mani§a vdrtina korteksa posterolateralno v podro¿ju glavice humerusa, brez cisto jasne Hill-Sachs‹ frakture.
Fraktura anteroinferiornega glenoida v podrocju, ki meri v visino 21 mm in v sirino priblizno 7 mm. Manisi fragme se nahaja tudi v anteriornem delu sklepa pred glenoidom in meri priblizno 3 mm.
Zacetne degenerative spremembe v glenohumeralnem sklepu z subhondralnimi cistami, subluksacijo glavice humerusa navzgor in blago zozeno sklepno spranjo.
V AC sklepu ni videti posebnosti.
Ni videti prepriclivih znakov za rupturo rotatorne mansete.
Spoštovani!
Glede na CT gre za zlom glenoida, to je del lopatice. Težko ocenim brez da bi videl slike, ali bo potrebna operacija. Svetujem pregled pri travmatologu ali specialistu za ramo, da poda mnenje glede operacije. Glede okrevanja in nadaljnih športnih aktivnosti je težko napovedati.
Lep pozdrav!