izobraževanje
Spoštovana,
predvidevam, da imate v mislih dopolnilno izobraževanje spremljevalkcev gibalno oviranih otrok v rednih vrtcih in šolah. To izobraževanje še vedno izvajamo in lahko se ponovno vključite. Praktični del poteka tudi preko poletja, s seminarji in delavnicami pa bomo ponovno začeli v drugi polovici septembra.
Pokličite me, da na osnovi imena in priimka preverim dosedanje usposabljanje in dogovorili se bova za nadaljevanje.
Lep pozdrav.
Marija Božič
Spoštovani,
izobraževanje spremljevalcev otrok s posebnimi potrebami izvaja Zveza Sonček že od leta 1998, ko smo dali pobudo Tedanjemu Uradi RS za invalide za reševanje problema pomoči gibalno oviranim otrokom v rednih programih varstva in izobraževanja. Sodelovali smo v komisiji (poleg predstavnice Urada za invalide, ZUIM Kamnik, Zavod za zaposlovanje in Ministrstva za šolstvo) pri Ministrstvu za šolstvo ki je oblikovala dela in naloge, pogoje ter usposabljanje za asistente oziroma kasneješe spremljevalce gibalno oviranih otrok. V začetku je to delo potekalo v okviru javnih del, z sprejetjem Zakona o usmerjanju otrok s PP pa je postalo redna zaposlitev.
Ves čas izvajamo dopolnilno usposabljanje spremljevalcev z naslednjimi cilji:
NAMEN PROGRAMA:
Praktično usposobiti spremljevalce za fizična pomoč gibalno oviranemu otroku in mladostniku, ki se vključuje ali pa je že vključen v redne oblike varstva in izobraževanja.
CILJI PROGRAMA:
* poznavanje značilnosti posameznih invalidnosti,
* obvladovanje pravilnega rokovanja z otrokom pri različnih, predvsem
gibalnih, aktivnostih,
* sprejemanje in razumevanje drugačnosti,
* uveljavljanje socialne paradigme dela z zmanjševanje socialne
izključenosti otrok s posebnimi potrebami in uresničevanje načela enakih
možnosti,
* pomoč pri razvijanju maksimalne stopnje ciljev vidno-gibalne integracije.
* poznavanje veščin dobrega sodelovanja s starši,
* obvladovanje dobre komunikacije ter spoznavanje podporne in tudi
nadomestne komunikacije,
* povečati možnosti vključevanja gibalno oviranih otrok v Sloveniji v
redne oblike varstva in izobraževanja.
Program obsega 74 ur programa (24 ur teorije, 40 ur prakse) in poteka od jeseni do poletja. Vsako leto septembra pošljemo šolam in vrtcem razpis in spremljevalce le-ti prijavijo ter so tudi plačnih usposabljanja, ki pa je sofinanciran tudi iz drugih virov, da ne bi bila cena usposabljanja ovira za vključitev.
Velikokrat se tega izobraževanja, vsaj določenih vsebin, udeležujejo tudi učitelji in svetovalni delavci ter vzgojitelji.
Starši pa te in še številne druge vsebine spoznavajo v naših Šolah za starše, na številnih enodnevnih predavanjih in vikend seminarjih, ki pa so za vse brezplačni in jih Zveza Sonček organizira po vsej Sloveniji v sodelovanju z našimi regijskimi društvi. Vendar članstvo v društvu NI POGOJ za udeležbo.
Se pa tudi v te oblike vključujejo spremljevalci, učitelji, vzgojitelji in drugi strokovni delavci, ki želijo podeliti svoje izkušnje in pridobiti nova znanja za delo z otroki ter odraslimi osebami s posebnimi potrebami.
Lep pozdrav.
Marija Božič