Dojenje nedonošenčkov
Dojenje nedonošenke
moja hčerkiva se je rodila 5 tednov pred rokom. Tehtala je 2150g., trenutno je težka 4 kg.Ravnokar je dopolnila dva meseca in se še ne dojiva. Mleko si izbrizgam in se hraniva po steklenički. Poskušam jo dojiti problem pa je ker ne poje dovolj. Na začetku se lepo prisesa, doji se aktivno cca 5 do 10 minut potem pa se naveliča. Poje cca od 40 do 50 ml. Poteši si lakoto tako, da ni več lačna in njej je dovolj. Glede na nejno težo in starost pa poje premalo. Včasih sem ji razliko dodala na stekleničko vendar jo je zelo zavračala. Zelo se obremenjujem, če poje dovolj in jo pred in po vsakem vsakim obrokom stehtam da vidim koliko poje. Ne vem kako in na kakšen način naj se lotim dojenja. Glede na to, da imam mleko na tri do štiri ure si ga iz obeh dojk nabrizgam cca 130 ml si zelo želim, da bi se začele polno dojiti. Ali bi v mojem primeru pomagala SNS cevka?
Pozdravljeni, senat!
Vaša deklica je stara 2m, korigirano pa skoraj mesec dni. Hranite jo po steklenički s svojim izčrpanim mlekom, ponujate pa tudi dojenje, vendar ne veste, zakaj ne sesa bolje.
Najprej vam bom pripela ti povezavi. Morda ste jih že sami našli – Dojenje nedonošenčka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979110 (daljši članek)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4842039 (34t, 1m dohranjevanje, še kar se ne prisesa)
To je ZELO VREDU, da se vaša deklica aktivno doji 5-10 minut, torej razumem, da toliko časa aktivno požira mleko! To pomeni, da jo izcejalni refleks, mleko, ki se izlije po vodih na začetku podoja, dobro motivira za sesanje in da se že lepo uči dojenja. Napredek je vsekakor super, saj deklica – kot nekateri novorojenčki v podobnih situacijah – dojke in dojenja ne zavrača, ampak vleče in požira.
Možno je, da deklica v tem času dobi kar dosti razpoložljivega mleka, nato pa – ker je lahko še šibkejša – jo dojenje neha zanimati ali jo uspava. Podoji 40-50ml nikakor niso slabi, nasprotno. Ko neha aktivno sesati in požira le tu in tam ali začenja dremati, se odmakne, ponudimo vsekakor čim prej še drugo dojko. Lahko uporabimo tudi druge tehnike spodbujanja – poglejte prosim te povezave; npr. večkratno menjanje dojk, stiskanje dojke otroku v usta (kompresija) ipd..
Kako zbujamo dojenčka zaspančka: http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_4._NASVETI_ZA_1
Kompresija dojk (spodbujanje šibkih sesalčkov):
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986032,1986037#msg-1986037 (pomoč otroku)
http://www.youtube.com/watch?v=WOQzEN_dcPc (daljši angl. video z razlago)
http://www.asklenore.info/breastfeeding/additional_reading/movies.html (več video posnetkov)
Problem nedonošenčkov je pogosto ta, da veliko rabijo tudi spanja. Je tudi pri vas tako ali ima deklica tudi budna obdobja, ko bi se lahko dodatno podojila? To je zelo pomembno, kajti dojenja ponavadi v taki situaciji skorajda ne moremo izboljšati, dokler ne pridemo do več budnosti in do povečanega števila podojev.
Dojenček bi lahko namreč povsem dobro napredoval, če ima npr. 10-12 podojev po 40-50ml, ne more pa ob takem sesanju dobro napredovati pri morda le 8 ali celo manj podojih v 24h. Mnogi dojenčki, ne samo nedonošeni, lahko tudi donošeni, ko je videti vse b.p., ne marajo imeti prepolnih želodčkov ali nočejo “vzeti” več mleka, morda jih dojenje tudi spava, vzrokov je več… zato je povsem normalno za novorojenčka in tudi še pri nekaterih kasneje, da se dojijo več kot 8-krat, lahko tudi več kot 12-krat. Dojenje po urniku na 3h je včasih velika ovira dobremu dojenju i sploh vzpostavljanju dojenja.
Želodčki so majhni, neraztegljivi, mleko pa hitro prebavljivo, večinoma se prebavi v uri do uri in pol, tudi če se dojenček čisto do konca “napoka” ali celo presežke po podoju poliva. Tudi v tem primeru mnogi ne napredujejo vredu, kadar so razmaki med podoji veliki – s čimer mislimo predvsem na razmake 3h in več.
“Zelo se obremenjujem, če poje dovolj in jo pred in po vsakem vsakim obrokom stehtam da vidim koliko poje.”
***Koliko pa so vam rekli, da bi morala pojesti? Dojeni otroci praviloma nimajo obrokov, imajo podoje, ki niso nikakor nujno vedno enaki, prav nasprotno. Včasih so daljši in intenzivnejši, drugič samo malo za uspavanje. Kar je s tehtnico seveda zelo težko spremljati. Vendar je problem tehtanja tudi v tem, da starejši kot je otrok in bolj ko se oddaljujemo od poroda, manj zanesljivo je tehtanje podojev – lahko dobite zelo čudne številke. Če imate tehtnico, bi se morda laže sprostili, če ne bi tehtali podojev, ampak dnevna in tedenska napredovanja deklice.
Če bi videli, da dobiva NAJMANJ 110-115g na teden, ste na spodnji mejli. Povprečja pa so okoli 140-170g na teden, v tem primeru vam gre povsem vredu.
“Glede na to, da imam mleko na tri do štiri ure si ga iz obeh dojk nabrizgam cca 130 ml si zelo želim, da bi se začele polno dojiti.”
***Mleko se tvori nenehno in ves čas. Ni ga treba čutiti, da vemo, da je tam! In pri dojenju nikakor ne držijo napotki, ti so povsem napačni, da bi bilo treba na mleko čakati. Čakanje na mleko, torej čakanje na občutek polnosti dojk dela manj mleka. Dojenje večkrat, tudi ko ni občutka polnosti ali je občutek, da je povsem prazno, pa po drugi strani, če otrok sodeluje in posesa vsaj nekaj, spodbuja dojki, da tvorita mleko hitreje in bolje.
Cevko SNS namesto stekleničke zelo priporočamo. Pomaga tedaj, ko npr. otrok slabo sesa ali je premalo časa na dojki, še rabi dohranjevanje, ker sam ne povleče dovolj.
Naprej pa bi morda premislili, ali bi že samo povečanje števila podojev delovalo v pravi smeri, torej če že lahko deklici dojenje ponudite večkrat in bo z veseljem sesala.
Pozdravljeni,
zahvaljujem se za odgovor. Odločila sem se, da bom nekaj dni res poskušala povečati število podojev. Če bo le budna. Koliko napreduje po teži pa bo preverila dnevno oz. tedensko. Upam, da ne bo nič narobe za kakšen dan v primeru, da ne bo napredovala po teži.
V dvomih pa sem, ali naj si izstisnem ostalo količino mleka po podoju. Ali je smiselno, da poskusim ponuditi še stekleničko po podoju samo toliko, da se prepričam, da preverim, da ni še lačna. Vasih imam še vedno strah, da tudi pri dveh mesecih ne bo začela jokat, če bo lačna.
Glede količine koliko naj moja hčerkica poje mi je pediater rekel, da mora za težo 3600 pojest cca 80 do 85 ml na obrok, medicinska sestra pa mi je rekla, da moram vzeti v zakup, da je le en mesec mlajša in, da je tudi manjša, da ima manjši želodček, da toliko verjetno na obrok ne more pojest.
Pri nočnem hranjenju pa se zelo težko prisesa na dojko, ker njen obrok poje v spanju in skoraj ne more niti ustk odpret. Ali naj nočno hranjenjenje (dva obroka od 23 uri in ob 4 uri zjutraj) ostanem pri steklenički (imam cucelj od NUKa).
Dnevna nihanja pri teži niso merodajna, pomemno je, da gre dobro v tednu dni. Vmes smo običajno pozorni, da so pleničke dobro polulane in pokakane.
Če imate čas in je to izvedljivo, lahko po podoju iztisnete mleko – da stimulirate dojki k tvorbi več mleka in da deklico po potrebi s tem mlekom dohranjujete.
“Ali je smiselno, da poskusim ponuditi še stekleničko po podoju samo toliko, da se prepričam, da preverim, da ni še lačna. Vasih imam še vedno strah, da tudi pri dveh mesecih ne bo začela jokat, če bo lačna.”
***Oboje je mogoče. Nekateri otroci ne javljajo, če so lačni, morda se zadovoljijo s sesanjem na dudi ali spijo ali so pač tiho. Zato je spremljanje teže in pleničk tako pomembno. Po drugi strani pa nekateri popijejo po steklenički, kolikor bi jim dali, čeprav super napredujejo, torej tudi to ne more biti merilo – dodatek odmerjamo glede na situacijo, napredovanje, pleničke. Vsekakor, če vas skrbi in se bojite, da ne bo vredu, deklici še pomagajte z dohranjevanjem, dokler se ne prepričate, da je vredu in da lahko dohranjevanje postopoma zmanjšate oz. kdaj ukinete in se samo podoji. Pomembno je, da opazujete deklico in poslušate sebe, da boste vi mirni. Jaz vam dajem razne informacije, vendar pa ste vi glavni, ko gre za vašega otroka!
Za težo 3,6kg potrebujejo dojenčki od 450-650ml mleka v 24h, torej povprečni otrok bi rabil 550ml, razdelili bi v večje število manjših obrokov praviloma, raje kot v manj velikih. Če bi imela deklica vsaj 8 podojev, bi potrebovala okoli 70ml, če je manj budna, toliko več. Če lahko več podojev dodajate, bo vredu verjetno tudi manj. Se strinjam s pripombo medicinske sestre, da je nedonošena in toliko bolj rabi večje število manjših podojev, če to seveda zmore in je toliko budna.
“Pri nočnem hranjenju pa se zelo težko prisesa na dojko, ker njen obrok poje v spanju in skoraj ne more niti ustk odpret. Ali naj nočno hranjenjenje (dva obroka od 23 uri in ob 4 uri zjutraj) ostanem pri steklenički (imam cucelj od NUKa).”
***Priporočila bi vam, da jo morda malo bolj zdramite. Vem, da je ponoči to težko početi, sploh če ste utrujeni. OCenite, kaj je najbolje. Malo jo lahko dvignete, drgnete podplatke ali hrbet, dražite po spodnji ustnici, glavico ji rahlo potisnete nazaj, da bo spodnja čeljust bolj gibljiva in bo laže odprla. Potisnite jo na dojko in poskusite izvleči obe ustnici navzven, da bradavica zdrsne globlje in bo prisesana bolj na tesno. Ko se bo mleko sprostilo, bo v takem položaju morda zaznala tok mleka in začela bolj aktivno požirati. Je pa možno tudi, da če je spanec preveč trden oz. ne zmore, pa menite, da bi vseeno za dobro napredovanje tedaj morala kaj jesti, da jo dohranite vi.